Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#171
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 11:18

Eu nu stiu cum era pe vremea lu' Ceausescu atunci cand era numita treapta I.

Testul de treapta I era elaborat de catre liceul respectiv sau venea de la capitala pentru toate liceele?

 

--------

 

Citeam in unul din articolele puse aici. Ministru zice ca de 15 ani colegiile solicita examen separat. Dar nu gasesc pe nicaieri justificarea/argumentele ridicate pentru acest examen separat. In afara ca asa au zis colegiile, nimik.

Venea de la minister. La fel pentru toti elevii, diferentiat doar pe profil: real, uman, industrial, vocational



#172
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 11:48

[:-)))]  [:-)))] 

https://www.monitoru...ng-cu-educatia/

 

Articolul asta e de anul trecut, de ex.

 

 

Da, dar sa  se introduca si practica agricola o data cu examenul la licee :))) , asa era pe vremuri, nu.



#173
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 14:49

Collins,

sincer nu am inteles afirmatia ta.  [bib]

practica agricola era o mare mizerie intodusa de partidul comunist ca sa i sclavageasca pe elevi/studenti/soldati.

De ce ar trebui adusa inapoi? 



#174
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 14:55

Practica agricola era impusa caci nu era destula mina de lucru necalificata. 

Activitatea in sine era mai mult sau mai putin penibila (si aici sistemul de pile facea ca unele licee sa aiba o practica agricola la o ferma aproape de oras la cules mere sau struguri si cei cu directori fara pile culegeau sfecla in noiembrie, ceea ce e o mare diferenta). Activitatile de seara erau complet de vacanta :) : jucam carti, dansam, jucam alte jocuri, ne plimbam la lumina lunii, se cinta la chitara, etc.



#175
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 15:00

Eu nu stiu cum era pe vremea lu' Ceausescu atunci cand era numita treapta I.

Testul de treapta I era elaborat de catre liceul respectiv sau venea de la capitala pentru toate liceele?

 

--------

 

Citeam in unul din articolele puse aici. Ministru zice ca de 15 ani colegiile solicita examen separat. Dar nu gasesc pe nicaieri justificarea/argumentele ridicate pentru acest examen separat. In afara ca asa au zis colegiile, nimik.

Si completarea: se corectau in cadrul liceelor respective si se proceda asa:

1. pana sa se afiseze rezultatele, dupa ce se deschideau lucrarile, se dadeau telefoane privilegiatilor si li se transmiteau rezultatele catre parinti, in  caz de picau odraslele se mai ajustau notele.

2. urma bataia pe din dos cu contestatiile. In general nu erau admise, dar in toamna apareau acei elevi a caror contestatie  nu  fusese admisa si picasera. (aici am caz concret, azi, copilul de ieri admis pe din dos e persoana publica si din fericire sufera de inteligenta si corectitudine)



#176
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 21 iulie 2022 - 17:18

Collins,

sincer nu am inteles afirmatia ta.  [bib]

practica agricola era o mare mizerie intodusa de partidul comunist ca sa i sclavageasca pe elevi/studenti/soldati.

De ce ar trebui adusa inapoi? 

 

 

Judoka, chill, era o gluma. Eram doar dezamagita de ce vor sa faca. Dar mai bine tac.Nu au cum sa aduca practica agricola inapoi pentru ca nu mai sunt CAP-uri. Eu sufeream ingrozitor cand eram dusa la practica, din cauza caldurii, setei, prafului. Am avut practica agricola si la gimnaziu.



#177
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 22 iulie 2022 - 08:24

Domnul Campeanu (si nu numai el) trebuie sa inteleaga ca invatamantul romanesc este bolnav. Pentru a-l face bine trebuie sa tratam cauza, nu simptomele cum se tot incearca pe la noi. 

Pana nu se umbla la continuturi, nu se editeaza manuale bine structurate si fara greseli, nu sunt "invatati" profesorii cum sa ii invete pe altii folosind diverse metode (nu doar "stai jos, 2") nu se va rezolva nimic. De dotarile scolilor nici nu mai vorbesc! 



#178
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 22 iulie 2022 - 08:35

O alta bomba din noua lege a educatiei, despre care mult prea putin se vorbeste , este practic desfiintarea CNATCU, institutia care da verdicte pe lucrari plagiate. Asta in contextul in care seful lui Campeanu (Ciuca) este acuzat ca si-a plagiat o parte consistenta din teza de doctorat. 

 

https://www.edupedu....iectul-de-lege/



#179
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 22 iulie 2022 - 10:05

O alta bomba din noua lege a educatiei, despre care mult prea putin se vorbeste , este practic desfiintarea CNATCU, institutia care da verdicte pe lucrari plagiate. Asta in contextul in care seful lui Campeanu (Ciuca) este acuzat ca si-a plagiat o parte consistenta din teza de doctorat. 

 

https://www.edupedu....iectul-de-lege/

 

Nu bombe, Laura, astea-s perdele de fum pentru ca lucrurile importante sa nu fie observate de public.Noi sa fim ocupati cu discutii interminabile despre teze, vacante, semestre, bla, bla, si in acelasi timp trec nevazute ceea ce ei vor cu adevarat sa faca. 

La fel s-a intamplat in US cu decizia curtii supreme despre avorturi, o perdea de fum , pentru ca adevarata miza a fost decizia curtii supreme pentru climat.

https://www.theguard...y-climate-issue

 


Editat de Collins20, 22 iulie 2022 - 10:25 .


#180
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 iulie 2022 - 12:33

La ora 14,00 pe Digi24 ministrul Campeanu este invitat la emisiunea "In fata ta" si vb despre modificarile din educatie. 

 

Edit. Le-am trimis mesaj celor de la Digi24 si le-am criticat moderatorii nepregatiti. 

 

Si din nou spun, ministrul pare hotarat, nu cred ca va schimba mare lucru. 


Editat de dana vio, 24 iulie 2022 - 13:56 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -