Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#191
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 07:59

mai sus eroare mesaj   [smulgpar]



#192
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 08:09

Dana, mi-am permis sa intru sa editez mesajul tau ca sa il fac sa mearga.Ca sa mearga corect link-urile recomandat este sa folosesti iconita de deasupra pt inserat link-uri si sa pui acolo url-ul  . Altfel, uneori merge, alteori cuprinde in adresa tot textul 

293458291_1437237893463685_8589846947214



#193
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 08:10

Am primit si eu de la diriginta lui Rares chestionarul pt parinti si l-am completat.



#194
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 08:31

Multumesc Laura, la mine merge DC cum are chef.  [fri]



#195
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 09:07

Tot eu si promit ca asta este ultima. 

 

https://newsweek.ro/...ugW0Az0rzg3yf10

 

Sorin Cîmpeanu susține că lumea nu vrea schimbare în Educație și primește amenințări cu moartea

 

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a afirmat că primeşte mesaje de ameninţare cu moartea, explicite, mai ales în timpul nopţii.
 
 ”Când toată lumea este nemulţumită este momentul unei schimbări radicale. O schimbare radicală de reformă întâmpină o rezistenţă firească, din partea unui sistem care este un sistem inerţial, prin excelenţă”, a transmis Cîmpeanu.
 
Acesta a explicat că primeşte mesaje de ameninţare cu moartea. ”Eu personal primesc zilnic mesaje de ameninţare cu moartea (…) Construiesc în educaţie, cu multă determinare şi fără să mă las pradă emoţiilor, nu am dreptul să mă las pradă emoţiilor, ca orice cetăţean, din moment ce mi-am asumat schimbarea sistemului de educaţie din România”.
 
Cîmpeanu a precizat că nu a depus plângere la Poliţie. Ministrul: „Se precizează felul, momentul, tot felul de detalii în aceste mesaje. Este lipsa de educaţie manifestată pe mai multe planuri, este şi rezistenţa sistemului la schimbare”.
 
Cîmpeanu a precizat că a primit peste 10.000 de propuneri de modificare a legilor Educaţiei aflate în dezbatere. ”Faptul că există atât de mare rezistenţă, ne îndreptăţeşte să credem că aceste legi sunt bune. Dacă nu ar fi fost rezistenţă sau dacă toate lumea le-ar fi aplaudat, ar fi fost un semnal de alarmă”, a mai declarat Cîmpeanu.
 
[fal] 

Editat de dana vio, 29 iulie 2022 - 09:08 .


#196
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 09:39

Dar nu s-a gandit ca rezistenta aceasta la schimbare rezulta din faptul ca schimbarile nu sunt de bun augur? 

Sau ca o lasa mai moale cu plagiatele?

[fal] 

Doamne.... 



#197
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 29 iulie 2022 - 09:52

Si eu am primit si completat chestionarul respectiv.



#198
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 august 2022 - 11:00

Propuneri de amendamente ale Federatiei parintilor:

 

Propuneri-amendamente-.pdf (edupedu.ro)

 

 

Spicuire din ele:

 

Eliminarea tuturor prevederilor referitoare la concursul de admitere la Colegiile Naționale. Drept urmare, modificarea prevederii privind admiterea la liceu, astfel: “(10) Locurile din unitățile de învățământ liceal vor fi ocupate prin repartizare computerizată, pe baza mediei obținute la evaluarea națională de la finalul clasei a VIII-a din ariile curriculare limbă şi comunicare, matematică şi științe, organizată conform unei metodologii aprobate de Ministerul Educației.”

Limba română să rămână probă scrisă, distinctă, la Bacalaureatiar elevii să susțină probe diferențiate, pe discipline, în funcție de profilul și specializarea absolvită

Să fie rescris întregul Capitol V, privind “Educația Specială și Educația Incluzivă” – Federația cere discuții dedicate acestui capitol.

Să fie asigurat transportul școlar gratuit sau, când acesta nu poate fi asigurat și programul școlar nu poate fi adaptat, să fie permis învățământul simultan.

  • Motivație: “În România, peste 100.000 de copii învață în învățământul simultan, în comunități izolate și/sau sărace. Există riscul creșterii ratei de abandon școlar prin eliminarea învățământului simultan. De asemenea, asigurarea transportului către/de la școală este un factor determinant în reducerea abandonului școlar în acele comunități.”

Școala online să se poată desfășura și în alte situații speciale, nu doar când se instituie starea de urgență, de alertă sau de asediu.

  • Motivație: “În practică, există și situații speciale, altele decât starea de alertă sau urgență, în care activitatea didactică nu se poate desfășura în spațiul școlar pentru perioade limitate de timp și nu există relocarea într-un alt spațiu, de exemplu: intemperii, avarii majore la sistemul de încălzire sau de iluminat, lucrări de renovare nefinalizate la timp etc. (…)”

Nu doar colegiile naționale, ci orice liceu care îndeplinește condițiile necesare să aibă posibilitatea să funcționeze ca unitate pilot de excelență

Să fie acordate burse de performanță școlară și elevilor care obțin distincții la concursurile școlare recunoscute de Minister

 

Ministerul Educației să stabilească criteriile generale pentru acordarea burselor, “în caz contrar se vor crea inechități foarte mari, interpretări eronate ale textului de lege și chiar potențiale abuzuri”.

Portofoliul personal educațional să includă mediile din catalogul electronic, nu tot catalogul.

  • Motivare: “Considerăm că relevante sunt mediile și nu notele obținute pe tot parcursul anului școlar.”

Portofoliul personal educațional să fie realizat pe suport digital doar cu acordul părintelui/reprezentantului legal, iar Ministerul Educației să își asume responsabilitatea pentru securitatea datelor.

  • Motivație: “Stocarea datelor pe un suport digital nu se poate face decât cu acord și cu asumarea responsabilității pentru securitatea datelor de către Ministerul Educației.”

Religia să fie inclusă în rândul disciplinelor pentru care nu se acordă note, cu excepția învățământului confesional.

Numărul laboratoarelor și a camerelor resursă pentru educație specială din unitățile de învățământ va fi stabilit astfel încât să acopere nevoile tuturor beneficiarilor direcți înscriși în respectivele unități de învățământ.

  • Motivație: “În unitățile de învățământ care funcționează cu un număr mare de antepreșcolari/preșcolari/elevi și/sau cu un număr mare de antepreșcolari/preșcolari/elevi cu CES, trebuie ca tuturor acestora să li se asigure condiții egale de acces la aceste facilități, iar numărul camerelor respective trebuie să fie stabilit în concordanță cu numărul copiilor/elevilor.”

Să se condiționeze înscrierea în învățământul de artă și sportiv de susținerea și promovarea unor probe de aptitudini.

Federația părinților cere discuții detaliate cu reprezentanții Ministerului pe tema prevederilor legate de învățământul de artă și sportiv.

Să se condiționeze absolvirea învățământului postliceal de obținerea unei diplome de bacalaureat până la acea dată.



#199
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 19 august 2022 - 08:37

https://newsweek.ro/...er4iAiJweQMnVew

 

Mai mult ca probabil a conditionat asta de salarizare.  [:(]  

 

Rusine sa le fie sindicatelor profesorilor !!  

 

 



#200
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 29 august 2022 - 16:59

Pana la urma ideea cu admiterea la Colegiile Nationale de top nu e  atat de  rea. Vor sa ii selecteze pe cei buni dintre cei buni, ar fi interesant daca s-ar permite participarea la concurs si a copiilor din judetele limitrofe macar. Parerea mea e ca ei vor sa aiba examen  separat si sa ii selecteze pe cei mai buni dupa propriile criterii.  Nici un colegiu nu risca sa isi strice prestigiul admitand elevi care nu sunt pregatiti pentru performanta.

La fel sunt si la noi scoli selective care depind de finantarea de la consiliu , exact ca si scolile de stat . Aceste scoli isi organizeaza propriile examene. 

In concluzie, mi se pare o idee buna.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -