Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fără medii semestriale, fără teze obligatorii.


209 raspunsuri la acest subiect

#201
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 29 august 2022 - 17:15

https://newsweek.ro/...er4iAiJweQMnVew

 

Mai mult ca probabil a conditionat asta de salarizare.  [:(]  

 

Rusine sa le fie sindicatelor profesorilor !!  

 

Da, si pe langa celelalte masuri de interventie pentru copiii cu CES, cel mai important e prezenta unor asistenti la clasele unde exista copii cu nevoi speciale pentru a prelua o parte din atributiile invatatorului/ profesorului, care se ocupa de ceilalti 20 si ceva de copii. Nu exista sa lasi pe umerii invatatorilor totul, e inuman si genereaza reactii negative. Imi povestea cineva ca are la clasa si copii cu nevoi speciale si e foarte greu . La noi fiecare clasa pana la clasa a 6 a areinvatator si asistent , iar pentru copii cu nevoi speciale sunt angajati alti asistenti, de obicei1:1



#202
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 septembrie 2022 - 06:48

Pana la urma ideea cu admiterea la Colegiile Nationale de top nu e  atat de  rea. Vor sa ii selecteze pe cei buni dintre cei buni, ar fi interesant daca s-ar permite participarea la concurs si a copiilor din judetele limitrofe macar. Parerea mea e ca ei vor sa aiba examen  separat si sa ii selecteze pe cei mai buni dupa propriile criterii.  Nici un colegiu nu risca sa isi strice prestigiul admitand elevi care nu sunt pregatiti pentru performanta.

La fel sunt si la noi scoli selective care depind de finantarea de la consiliu , exact ca si scolile de stat . Aceste scoli isi organizeaza propriile examene. 

In concluzie, mi se pare o idee buna.

Si pana acum era la fel. Intrau numai elevi foarte buni. Oricum se facea performanta.

Acolo se intra cu medii peste 9,60.

Sunt colegii de stat. Platite de la buget.  Cu profesori platiti de la buget. 

Daca vor examene separate de plebe n au decat sa se transforme in licee particulare, sa plateasca cine doreste. Altfel este discriminare nu performanta.

Admiterea trebuie sa fie la fel pentru toti copiii de 14 ani.



#203
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 01 septembrie 2022 - 12:04

Desi sunt finantate de consilii pot sa faca aceasta diferenta. Cum ar fi la noi grammar schools, cu examene proprii.

Eu cred ca aceste Colegii vor ,pe langa examenul clasic de romana si matematica , sa introduca si discipline noi in testul de admitere. E ff" basic" pentru un student de 15 ani . 

De ex , la noi acest examen se numeste11+ si se sustine la 10-11 ani , depinde de luna in care e nascut candidatul, si pe langa mate si engleza  mai au non-verbal reasoning si verbal reasoning.

Nu cred ca totul va merge pe pille, poate putini, dar care se vor retrage pentru ca nu fac fata.



#204
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 02 septembrie 2022 - 12:32

Avocatul Poporului solicită „reanalizarea” articolului care prevede admiterea separată la colegii, potrivit listei modificărilor și completărilor la proiectul de lege a învățământului preuniversitar, trimisă Ministerului Educației în perioada de consultare pentru drafturile de acte normative. Instituția a publicat acest raport, iar în document subliniază că prevederea „discriminează copiii din familiile fără posibilități financiare, încurajează abandonul școlar” și „creează avantaje celor din familii care pot asigura meditații copiilor”.

 

https://www.edupedu....andonul-scolar/



#205
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 septembrie 2022 - 14:14

Foarte bine! Sper sa regandeasca noua lege a educatiei si sa scoata prostia asta cu admiterea separata in colegii. Nu e ok, evaluarea nationala este un examen unitar, il dau toti. Si oricum in colegiile de top ajungeau elevii buni, cu note mari. Ar fi un stres sa trebuiasca sa dea 2 examene: EN si admiterea respectiva sau mai rau, doar admiterea, cum era pe vremuri, fara nici o posiblitatea de a avea optuni de rezerva, la colegii decente, daca nu reusesti la prima optiune.

 

Sunt de acord sa mai fie regandite putin subiectele de la EN, multi zic ca s-a dat prea usor si ca atare au fost note prea mari si copii greu de departajat. Aici as fi de acord sa fie subiecte de dificultate progresiva, subiectul 1 foarte usor, de baza, 2 usor-mediu, 3 mediu-putin dificil etc. Desi si acum unele subpuncte teoretic sunt putin mai dificile. Dar nu suficient... Mie personal subiectele la mate (la romana nu ma pricep) nu mi s-au parut grele, dar nici nu mi s-au parut a fi o bagatela... adica la 1 si 2 era usor, dar la subiectul 3 erau niste chestii pe care trebuia sa le gandesti, la punctele b)



#206
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 04 septembrie 2022 - 09:41

Si alte Colegii isi selecteaza elevii pe baza unor aptitudini, liceele militare, pedagogice, teologie. Mie mi se pare extraordinar ca toata lumea se gandeste doar la frauda. 

Voi cunoasteti elevi la colegii de top care doar se tarasc ? conditiile sunt draconice si de obicei dupa cateva saptamani acei elevi se transfera, cunosc personal cazuri.



#207
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 septembrie 2022 - 11:53

Si alte Colegii isi selecteaza elevii pe baza unor aptitudini, liceele militare, pedagogice, teologie. Mie mi se pare extraordinar ca toata lumea se gandeste doar la frauda. Voi cunoasteti elevi la colegii de top care doar se tarasc ? conditiile sunt draconice si de obicei dupa cateva saptamani acei elevi se transfera, cunosc personal cazuri.

 

Liceele militare sunt finantate de la Min Apararii. Se semneaza un contract si media min este 7,00. Cei care nu fac fata sunt meditati de prof din colegiu si eventual exmatriculati, caz in care trebuie sa plateasca scolarizarea aferenta. 

La liceele pedagogice si teologice nu se da examen diferit de EN , cred ca doar ceva specialitati pe langa EN. 

Eu nu ma gandeam la frauda, desi este un fapt.

E o mare discriminare. 

Se pare ca legea asta vrea doar sa promoveze legal ceva ce exista deja ilegal la diverse colegii, majoritatea in Buc, dar nu numai, sub obladuirea cu ochii inchisi ale inspectoratelor judetene. 

 



#208
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 04 septembrie 2022 - 12:26

La ce se refera discriminarea asta eu tot nu inteleg, majoritatea celor care ajung acolo fac meditatii la greu. Dar eu ma tem ca e invers, in urma acelor teste s-ar putea sa obtina punctaj mai mare copii care nu au fost meditati dar care au citit mult si sunt ff inteligenti.

Mie imi vine in minte cum D lui Marius a intrat la TC cu bursa si exact in urma acelui test de departajare.



#209
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 septembrie 2022 - 13:15

TC este o scoala particulara cu taxe enorme. EN nu are nici o importanta acolo. 



#210
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 04 septembrie 2022 - 16:53

Aici la gimnaziile si liceele publice(de stat) se da examen de admitere doar la anumite profile unde cererea depaseste oferta.

In rest nu se da admitere.

 

Poate trebuie regandita insasi notiunea de "evaluare nationala". La ce serveste, exclusiv la repartizarea la liceu?

Dupa cum vedeti, sunt sisteme de invatamant in care nu exista un sistem uniform de repartizare. La intrarea in gimnaziu, copiii sunt inscrisi in general la scolile de cartier. Daca vor programe (profile) speciale, de exemplu educatie internationala, studii si sport, etc., stiu ca au de dat un examen de admitere la scoala si programul respectiv, atat.

Alternativa sunt scolile private care au cam toate examen si criterii de admitere.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -