Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#761
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 11:34

Au si tort, la fel arata. Este 150ron/kg  [fal]



#762
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 12:04

Salutare dragilor, 

 

ce frumos vorbesti Laura de pisici . 
 

 

Nu sunt deloc fan prăjiturilor cu multă gelatina. Mie îmi plac prăjiturile cu foi și creme diverse. 
nici mouse-uri nu îmi plac. 

m-am făcut Acu 2 sapt albinita dar crema albă a fost cremfresh simpla nu crema de griș cu gem de prune . 
acu am făcute nuci . Am umplut cu crema de nuca o parte ai o parte cu crema de ciocolata de la Islere. 
 



#763
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 12:11

E destul de ciudat sa nu fac nimic J. 
ciudat de tot  [fal]

 

am pierdut o petrecere din Hamburg . Am încheiat un project imens făcut in parteneriat cu o firma top. Mi- a plăcut enorm sa lucrez cu oamenii aia. Sa ii intrebi ceva și ei sa facă, sa cauți soluții împreuna sa împarți temele și ei sa te ajute in ședințe cu întrebări realiste , sa fie pregătiți și sa nu existe : nu se poate. Suntem deja in alt stadiu in camparatie cu Acu 30 de luni când am început . 
 

copilul la Londra se distrează . 
mi- a trimis un film cu Cambridge și turul lor acolo . Cu cina. Știam ca liceul lor au un parteneriat dar nu știam ca sunt așa serioși . 
Maine seara revin . 
 

in schimb la clasa 10 ne luptam cu tezele la germana ieri și azi la franceza . Franceza cred ca o sa ii scoată peri albi lu fii-miu . Și el își propune sa nu aibă mai puțin de 3, adică un 7, ca având in vedere ca renunța cu drag la franceza , ultima nota ii va rămâne pe diploma de absolvire. 



#764
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 12:23

Dacă tot am timp am parcurs niște cărți. La unele îmi scriu notițe pt ca le discut cu tatal copiilor mei. 
Dau un copy paste la notițele haotice După ce am citit cartea lu Gordon neufeld și gabor mate: cum sa ne ținem copii aproape ( sau ceva in genu asta )

 

 

 

  • copii nu văd ceea ce au in relație cu părinții, văd ceea ce le lipsește 
  • - relația de atașament ( asta e laitmotivul cărții ) nu e doar despre cererea copilului pt părinte ci și sa fii activ tu ca părinte fără o cerere anume 
  • Sa ii spui copilului sa se oprească dintr- o criza e ca atunci când te așezi pe linie și ii faci semn marfaruluii in mișcare sa oprească 
  • In mare cartea vorbește despre importantă atașamentului copiilor de părinții și Adulți vs egalii lor. 
  • Egalii pot înlocui părinții dar la adolescenta când copii au nevoie de sfaturi durabile sunt vulnerabili din relațiile lor cu egalii pt ca egalii sunt tot copii, adică imaturi . 
  • Cartea are multe exemple dar e o provocare sa o termini . E o carte greu ca și conținut dar mai ales la nivel de emoții . 
  • Tema centrală e atașamentul și e cred ca prima oară când dependentă copilui de părinte e esențială și pozitiv privită: un copil care e dependent, un părinte care ii asigura gradul de dependentă și o relație sănătoasă ( cam abstract de atașament )
  • 6 niveluri de atașament : proximitate ( sa fii acolo când tipa ) similaritate ( când ia un creion și încearcă sa fumeze sau zice: pa pa ma duc la servici)  apartenența ( când devin posesivi ) importantă ( sa fii prezent dar și sa ii acolo pt ei, sa fii prezent la o serbare ) iubire ( sa ii arati ca îl iubești pe el ca individ egal ce nota ia) și  ultima de siguranța ( adică sa îți vorbească liber, fără secrete )
  • Atașamentul ii face pe părinți mai toleranți si pe copii mai drăgălași Și relația asta e mobilizatoare de atenție și pune parintele in rolul de model: acum ziceam buna ziua, acum plecam etc deci ești busola copilului și îl faci pe copil sa fie bun. 
  • Disciplina și difenretele pe termin scurt vs termen lung ( asta era descrisă și de Urania cremene. Adică nu au efect .
  • Limite clare și de netrecut : atâta timp cât nu faci ordine in ghiozdan nu poți sa faci aia . Și aici are un capitol mai târziu scris despre faptul ca atunci copii cresc cu o structura fixa sau ferma le este mai ușor sa o aplice in timp : ora de culcare x, mâncatul împreuna, stresul mesei  sau jucăriilor 
  • Orientarea către egali și toată industrializarea ultimilor 50 de ani au Dus la dispariție relației de atașament și aici se observa și limbajul copiilor orientați către egali va Adulți ( mai sărac și simplist )
  • Orientarea către egali pe termin lung e considerată ca un cal troian și elaborează toate efectele negative : vulnerabil , lipsa relației între copii  care e de fapt lipsită de iubirea necondiționată a părintelui 
  • prieteniile  pot sa dispară  de la o zi la alta și copii nu fac fata socului  sau excluderea lor din grupuri . 
  • Vorbește mult de agresori 
  • Vorbește de agresiune si de substratul ei de frustrare 
  • Copii nu se atașează de cineva care ii cearta NON stop . Chiar da un citat din mai multe cărți dar și din biblie ca te poți orienta doar către un “ soare “
  • Are un subcapitol deapre greșeală de a ridica copilul la gradul de adult și sa îl vorbesti de rău pe partener . 
  • Relația de atașament e una biologica . 
  • Dacă parintele bunicii etc nu sint disponibili copii își caută orientări on jur, dar mintea lor imatura nu poate distinge între ceea ce e ok și ceea ce nu e ok și busola lor nu mai indica nordul . Și aici iar face referite la admirarea agresorilor . 
  • Copii orientați către copii nu știu sa își gestioneze stresul, pt ca adultul are o capacitate mai mare de autoreglare 
  • Vulnerabilitate
  • Iubire sau mai bine zis lipsa lor 
  • Cartea vorbește de Împăratul muștelor

 



#765
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 02 noiembrie 2022 - 15:55

Elkia, interesanta carte. O ai in romana?



#766
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 02 noiembrie 2022 - 17:18

Otilia, este editata si in romana,  am si eu (cred ca de pe libris am luat-o) . Am inceput sa citesc din ea dar cumva nu prea fac "click" cu toate ideile de acolo. sau poate unde o citesc din perspectiva mamei cu copii aproape adulti. De ex "secretele" fata de parinti si atasamentul de cei de aceeasi varsta mie mi se par (pana la un punct, desigur) normale si parte din procesul de maturizare si "desprindere din cuib".  

Dar am citit abia cateva capitole, poate ma luminez mai incolo. 



#767
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 02 noiembrie 2022 - 19:24

Otilia, eu o am carte, dar o prietena a urcat - o pe un grup. 
Sa văd dacă pot sa ți- o trimit pe FB. 
 

cartea e dificila atât la conținut cât și la nivelul emoțiilor . 
 

mie mi- a plăcut și din punctul asta de a aduce copilul sa fie el sigur pe sine, nu de al lasă sa se descurce . 
 

Și faptul ca sunt mult mai multă susținere reacționează mult mai bine ei. 
 

mda, dar e cumplit de greu sa citești cărți de atașament când copilul tău e major. 



#768
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 noiembrie 2022 - 00:31

Nu apuc sa scriu deloc . 
 

sunt multe planuri dezbătute in carte. 
sunt multe ierarhii, multe exemple . 
mie îmi place Gabor Mate. E mai technic cu Gordon in scris . 
ce vroiam sa zic : 

daca urmărim doar o idee și o lăsam ca tema de gândire , sigur sigur găsești ceva benefic . 
 

 

Cortexul prefrontal se dezvolta pana la 25 de ani . 
copii in formare au nevoie de o busola. 
egal ce fac părinții lor, copii caută validări de la părinți de la rude de la egali. 
egalii nu sunt maturi și de aici multe probleme de apartenența la grup, de teama , 

atat pe azi 



#769
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 05 noiembrie 2022 - 00:33

Am terminat zilele trecute o viața măruntă . 
de acolo am o lista la fel de lunga . 
 

la pag 299 este o descriere a prietenii . Mi- a plăcut enorm . 
dar va las doar un citat despre părinți 

 

…Cel mai dificil lucru când devii părinte este sa te ajustezi: cu cât Reușești sa o faci mai bine, cu atât vei fi mai bun ca părinte . 

 

Toți spunem ca ne dorim copii Fericiți, Fericiți și sănătoși, dar in realitate nu vrem asta. 

Vrem de fapt ca ei sa fie ca noi sau mai buni decât noi. Din punctul asta de vedere, noi, oamenii suntem completa lipsiți de imaginație .

Nu suntem echipați pentru posibilitatea ca progeniturile noastre sa le fie mai rău decât noua. Dar cred ca a pretinde altfel ar înseamnă sa cerem prea mult. Ar fi un obstacol in calea evoluției speciei- dacă fiecare dintre noi ar fi intens conștient de ceea ce ar putea merge prost, nimeni nu ar mai face copii . ( s 487)

 

 



#770
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 08 noiembrie 2022 - 11:35

Hello, hello  [flo2]

 

Noi ne am intors din tara(eu cu Ado, ca asa a fost programul) .

 

Am avut program de alergatura si rezolvat, dar in mare am terminat cam tot ce ne am propus. 
Capitala mi se pare aglomerata, zgomotoasa (zero politisti de circulatie pe strada si o gramada de masini care incalca regulile) si neingrijita si murdara. 

In special, s 1 unde sunt saci nestransi de gunoi pe strada, cladiri multe  care stau sa cada.

 

In fine, ne am si relaxat o zi la muzeul satului si am mancat bine la o terasa langa (meniu : ciorba de vacutza si gogosi super bune  [il]  [il]

Observatie de adolescent: au avut super bani pt catedrala neamului , dar pt cladiri si amenajari, nu  [batcap]

 

Si patiseriile i au placut, ca e una la fiecare colt de strada.  [bib] 
 

omzi frumoasa tuturor  [flo2]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -