Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lemonade time ladies


1020 raspunsuri la acest subiect

#751
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 26 octombrie 2022 - 22:31

Judoka, inca mai am visinata de anul trecut ( se vede ca a fost pandemie si am rarit-o tare cu musafirii si petrecerile). Am facut si anul asta , dar inca nu am umblat la ea. In premiera, am facut gutuiata ( lichior de gutui) si caisata cu caise de la noi din copac . Deocamdata se macereaza, sunt curioasa si eu ce iese. Am facut vin ( de fapt e la stadiul de must care fierbe) si barbatul a reusit sa produca 4l de tuica de prune din prunele noastre. Pt o prima incercare a iesit buna. Nu prea tare, dar aromata, cu gust de pruna. 

Lemne de foc avem luate din primavara, la noi poate sa vina iarna. Combustibil este de toate felurile si pt toate gusturile. 

 



#752
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 octombrie 2022 - 23:15

Au venit la ei la scoala unii de la un liceu militar sa le povesteasca ce si cum. Acasa mi-a povestit mie si am mai discutat despre asta. 

Nu stiu daca va ramane varianta finala, ne mai gandim. Adica se mai gandeste ea. 

Doar ca daca va fi, trebuie facuti niste pasi mai devreme decat in mod normal.

Vom vedea

 

monica, 

 

unul din frății mei a făcut liceul militar . L- a început înainte de 89. a făcut și academia și apoi a renunțat . Nu i se potrivea deloc 

vrea Ana către liceul militar ? 
e o meseria ca oricare alta, pasiune sa fie . 
 



#753
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 06:29

Buna dimi la cafelutza  [cit]

N-am a ma lauda cu nimic  [fri] , Ale este racita cobza, asa ca isi petrece vacanta asta cu Coldrex Junior si ceaiuri garla.  [smulgpar]

 

Monica, scoala militara nu este chiar o sperietoare, regulile imi par chiar o usurare dupa debandada din zilele noastre. Si Alexandra a cochetat cu ideea asta, dar nu e convinsa.

Pacat ca pe vremea mea nu acceptau fete.

Un mare plus este faptul ca sunt scoli foarte bune.

II mediteaza pe cei care nu fac fata, gratis, profesorii din scoala sunt obligati sa se ocupe dupa-amiaza de elevi, nu conteaza clasa sau proful de la clasa.

Au o biblioteca foarte buna.

II duc in excursii, nepoata mea a fost vara asta la mare .

In fiecare primavara le fac analize complete la un spital militar. 

Sunt licee militare mai bune si unele mai proaste. Dupa media de admitere cel din Constanta, de la marina, este pe ultimul loc. 

 

Eu am in jur o gramada de colegi ai caror copii sunt la liceul militar, baieti sau fete.  

 

Singurul lucru diferit mai nou este faptul ca in clasa9 dupa admitere, se semneaza un contract intre parinti si liceul militar/armata prin care va angajati ca elevul resp copilul tau va fi cadrul militar 10ani dupa absolvirea liceului. 

Este o chestie noua, s-a introdus in anul in care a inceput nepoata sau in anul anterior, dupa ce au descoperit ca instruiesc si intretin 4ani o gramada de elevi si de fapt nu mai au cadre militare. LIceele militare fiind sponsorizate integral de la ministerul apararii, mi se pare normal sa-si faca ei regulile. 

Asta inseamna ca dupa liceu, trebuie sa urmeze Academia Militara sau Scoala de ofiteri sau intendenta, ptr minim 10ani. Apoi poate face ce vrea. 

 

O zi buna.  [flo2]

f587f954898f755c89d419b087.jpg



#754
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 08:36

Dana, merci pt info detaliate  [flo2]

Zici ca dupa liceu trebuie sa urmeze academia militara... dar acolo nu dau un examen? Daca nu iau nota suficient de mare, ce se intampla? Sau sunt niste locuri separate pt cei ce au facut liceul militar?

 

Sanatate lui Ale!  [flo2]  Neplacuta raceala in vacanta. 


Editat de monicabo, 27 octombrie 2022 - 08:37 .


#755
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 09:12

Dana, merci pt info detaliate  [flo2]

Zici ca dupa liceu trebuie sa urmeze academia militara... dar acolo nu dau un examen? Daca nu iau nota suficient de mare, ce se intampla? Sau sunt niste locuri separate pt cei ce au facut liceul militar?

 

Sanatate lui Ale!  [flo2]  Neplacuta raceala in vacanta. 

 

Sigur ca exista examen si inca unul serios.

Nu exista locuri separate, de obicei iau nota suficienta ptr admitere. 

Exista niste criterii de orientare, nu le stiu eu chiar pe toate.

Se discuta la liceu cu cei informati fiecare caz in parte. 

 

Merci ptr Ale.

A sters sambata trecuta praful, in tricou cu geamurile ambele larg deschiise.  [batcap]



#756
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 11:12

Ioana,

La voi nu exista la scoala cantina pt elevi? 

 

 

Ba da, liceul are cantina pentru cei care locuiesc la internat si iau acolo masa de pranz. Nu e deschisa in pauza mare. Chiar ma intreb de ce nu fac gogosi, placinte, sandvisuri calde pe care sa le vanda in pauza mare, cred ca ar avea succes.

Liceul s-a numit, la inceputurile lui, Liceul Internat. Enigma Otiliei a lui Calinescu incepe cu aceasta fraza (aproximativ) - Felix, absolvent al Liceului Internat, se duce la Bucuresti sa urmeze cursurile Facultatii de Medicina. Si aterizeaza la unchiu' Costache  [:)] .

 

A fost FILIT la noi in oras si scriitoarea Ioana Parvulescu a facut o vizita la liceul lor. Si asa s-a ales fiica-mea cu o frumoasa dedicatie pe volumul Inocentii (pe care inca nu l-a citit, dar eu l-am devorat in 2 zile).

 

A sosit casuta pentru pisici, inca nu am ansamblat-o.

Laura, pisica alba este puisorul pe care l-ai cules de pe marginea drumului, mic si slab? Superbe amandoua, oricum.


Editat de ioana, 27 octombrie 2022 - 11:12 .


#757
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 11:33

Ba da, liceul are cantina pentru cei care locuiesc la internat si iau acolo masa de pranz. Nu e deschisa in pauza mare. Chiar ma intreb de ce nu fac gogosi, placinte, sandvisuri calde pe care sa le vanda in pauza mare, cred ca ar avea succes.

Liceul s-a numit, la inceputurile lui, Liceul Internat. Enigma Otiliei a lui Calinescu incepe cu aceasta fraza (aproximativ) - Felix, absolvent al Liceului Internat, se duce la Bucuresti sa urmeze cursurile Facultatii de Medicina. Si aterizeaza la unchiu' Costache  [:)] .

 

A fost FILIT la noi in oras si scriitoarea Ioana Parvulescu a facut o vizita la liceul lor. Si asa s-a ales fiica-mea cu o frumoasa dedicatie pe volumul Inocentii (pe care inca nu l-a citit, dar eu l-am devorat in 2 zile).

 

A sosit casuta pentru pisici, inca nu am ansamblat-o.

Laura, pisica alba este puisorul pe care l-ai cules de pe marginea drumului, mic si slab? Superbe amandoua, oricum.

 

Super !  [pk]



#758
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 27 octombrie 2022 - 16:50

Ioana, da, cea alba e Kara, " pescuita" in iunie anul trecut din mijlocul soselei dintre masini. Kookie ( motanul cu negru) a acceptat-o si a s-a lipit de ea de la inceput. Se joaca, mananca, dorm impreuna, se ling, se bat, cred ca se iubesc tare mult ( daca nu erau sterilizate probabil imi umpleau curtea de pisoi mici) . Si motanul e tomberonez, salvat de sotul meu din curtea firmei unde lucra atunci ( plina de caini). Avea maxim 5-6 luni cand l-am luat.

 

O mai avem pe Kyra, albastru de rusia, o lady care se poarta ca o baba acra, ii scuipa si ii tipa pe astilalti doi, accepta mangaieri numai cand si cum vrea ea, de la cine vrea ea. 

 

 

Ce frumos ca aveti asa evenimente, ma bucur pt fata ta! (Am vazut poze de la eveniment pe facebook la Anamaria , a fost membru si moderator DC, dar din pacate nu a mai scris de multi ani pe aici. E profesoara de romana la lic de informatica. Tare faina fata! )

 

 

Noi suntem la Sibiu. Am prins vreme superba, nu e f aglomerat. Stam in buricul targului, aproape de Piata mare. Ne place mult.  [il]



#759
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 09:05

Laura, daca ajungeti la Promenada Mall, undeva la primul etaj este un baiat cu prajituri, laboratorul este din Deva. Sunt foarte bune si arata foarte bine. Cam scumpe, ce-i drept. Astea sunt. 

 

313291939_1938570886334940_4929909756363



#760
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 28 octombrie 2022 - 11:20

Vai, Dana, ce mi-ai facut! Eu, care am ramas la stadiul de amandina, sa postezi asa ceva... [fri]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -