Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentul la volan


99 raspunsuri la acest subiect

#21
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 august 2021 - 13:48

Michelle, tinand cont ca permisul de conducere este, mai ales la voi, o necesitate si nu un moft, asa cum ai spus si tu, poate ar fi mai bine sa-i platesti ore cu instructor si gata.

 

Eu am considerat orele de condus cu instructor ca pe o investie obligatorie in educatia lui fii-miu, la fel ca orele de engleza, lectiile de inot etc. Sunt lucruri pe care le inveti cu usurinta in copilarie/adolescenta si sunt abilitati obligatorii in ziua de astazi. Mi-ar fi placut sa fi gandit si parintii mei asa.

La fel, ne-am angajat sa-i platim caminul si cheltuielile cu facultatea in alt oras, desi ar fi putut sa studieze si aici, sa stea acasa. Este o investitie in viitorul lui. Nu mai fac calcule, sunt cheltuieli pe care mi le-am asumat atunci cand am facut un copil (ma rog, doi copii  [:D] ).

 

Ioana

Cita dreptate iti dau; eu engleza am inceput la 27, condus la 30, inot la 40 si ceva ....tare rau imi pare ca nu am invatat de copil. 

Si eu consider ca cu cit esti mai tinar cu atit mai bine, si esti mai bun. 

Eu ce mai regret e ca nu stiu sa cint la un instrument, ma bate gindul cind am ceva mai mult timp liber. 

Si carnetul aici l-am luat numai a treia oara, ca aici te penalizeaza pentru chiar orice. 



#22
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 16 august 2021 - 13:51

Michelle, succes lui Will cu soferitul. Si eu tot pt instructor optez, sunt multe chichite pe care noi nu le stim. Si aici scoala de soferi e scumpa  [zirea] 10 ore 1000 franci..plus dosarul pe care tb sa-l faci inainte..si testul de teorie fara care nu poti incepe condusul..dupa ce iei testul, incepi condusul si mai tb sa faci un alt curs, care dureaza 2 zile...dupa asta poti da examenul la condus...si primesti permisul provizoriu...dupa 2 ani, daca nu faci prostii, mai faci un curs de 2 zile si primesti permisul definitiv...toate astea costa...daca in astia 2 ani faci prostii, o iei de la inceput cu examenul si cursurile.

 

Eu am permis de la 19 ani, mi-au platit ai mei scoala de soferi. Imi place sa conduc (am fost si singura cu masina in tara), dar sincer nu m-as baga sa fiu instructor pt fiica-mea. Aici dupa ce iau examenul de teorie, pot conduce masina cu o persoana care are deja permis de cel putin 5 ani. Poate dupa ce va incepe cu instructorul si se va descurca, o sa o las sa-mi conduca masina. Ma mai gandesc. Ea la anul vrea sa se apuce de soferie, va avea 19 ani.  


Editat de Ella73, 16 august 2021 - 13:54 .


#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 august 2021 - 14:14

E greu de inteles pentru mine de ce in unele tari este permis ca parintii sa-si invete copiii sa conduca. Nu toata lumea are inclinatii pedagogice si astfel se poate instala frica si neincrederea in tanarul cursant. Plus ca, masina neavand dubla comanda, se pot intampla adevarate tragedii.

Indiferent de costuri, eu as plati instructor si as scapa de-o grija.

Fii-mea conduce de la 17 ani, in primul an numai cu noi in dreapta.. Am avut si noi frici si batai de cap, dar a trecut. Acum e un sofer experimentat si conduce oriunde si in orice conditii.

Imi aduc aminte ca am tot batut-o la cap si eu si barbatul in legatura cu distanta fata de masina din fata, dar pana n-a luat o amenda s-o usture zdravan n-a inteles. A platit 200 si ceva de euro si doua puncte pentru ca a prins-o pe autobanda in fundul masinii din fata. A platit singura, din banii ei de buzunar si s-a lecuit.

Cel mai mult mi-a fost frica atunci cand pleca in gasca pe undeva. Stiti cum sunt tinerii, cu muzica tare, cu hi-hi-hi, cu ha-ha-ha si gata...e foarte usoara calea pana la accident.

 

Dar, oricate griji ne-am face noi ca parinti, e bine ca ai nostri copiii sa invete sa conduca de tineri. E una sa inveti la 18 ani si alta la 28. Cand esti foarte tanar ai o anumita inocenta care-ti ofera siguranta la volan, iar cu cat inaintezi in varsta apar fricile care-ti blocheaza actiunile. Vorbesc din proprie experienta, am avut nevoie de 10 ani pana m-am urcat singura la volan. [:D]



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:02

E greu de inteles pentru mine de ce in unele tari este permis ca parintii sa-si invete copiii sa conduca. Nu toata lumea are inclinatii pedagogice si astfel se poate instala frica si neincrederea in tanarul cursant. Plus ca, masina neavand dubla comanda, se pot intampla adevarate tragedii.

Eu cred ca e irelevant daca invata cu parintii sau instructorul, oricum examenul il dau-deci si cei ce invata cu parintii, cu personal calificat, cu exigentele de rigoare.

 

E foarte bine daca parintii au calitati pedagogice si isi pot invata proprii copii, e si o metoda de a economisi niste bani la o adica.Daca parintele pune niste baze, eventual citeva ore cu instructorul pot corija , imbunatati anumite deprinderi.

 

Oricum dobindirea carnetului de conducere nu este decit o permisiune de a circula pe drumurile publice, ca a invata sa conduca cu adevarat, se face in timp si dupa anumite experiente proprii.


Editat de andacos, 16 august 2021 - 15:11 .


#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:16

Eu cred ca e irelevant daca invata cu parintii sau instructorul, oricum examenul il dau-deci si cei ce invata cu parintii, cu personal calificat, cu exigentele de rigoare.

 

E foarte bine daca parintii au calitati pedagogice si isi pot invata proprii copii, e si o metoda de a economisi niste bani la o adica.Daca parintele pune niste baze, eventual citeva ore cu instructorul pot corija , imbunatati anumite deprinderi.

 

Oricum dobindirea carnetului de conducere nu este decit o permisiune de a circula pe drumurile publice, ca a invata sa conduca cu adevarat, se face in timp si dupa anumite experiente proprii.

Da asa e, e irelevant cu cine face lectii de conducere. Daca ai instructor, dai examen cu masina lui care are dubla comanda si examinatorul poate e mai relaxat.



#26
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:27

Pai cum sa fie irelevant cu cine invata?

Daca incurca frana cu acceleratia si tu ca parinte care stai in dreapta nu poti face nimic?



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:43

Pai cum sa fie irelevant cu cine invata?

Daca incurca frana cu acceleratia si tu ca parinte care stai in dreapta nu poti face nimic?

Data viitoare nu te mai sui cu el/ea si ii pui instructor. Sint insa parinti care stiu de unde sa inceapa, nu le e frica sa mearga cu incepatorul, etc. De ce sa nu existe optiunea asta? Am o vecina care si-a invatat fiica sa conduca si a luat carnet. Nu din prima, ca aici trebuie sa fii Hamilton sa iei carnet din prima, dar l-a luat. Sint care nu au bani sa plateasca ore de condus.

 

Am spus ca nu e relevant cu sensul ca in fata examinatorului, stii sau nu stii sa conduci.



#28
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:48

Mai ia-i macar vreo 2 ore cu instructorul. Banuiesc ca partea teoretica a trecut-o inainte. Apoi mergi cu el in locuri simple, pe strazi largi, la inceput in orele in care nu e aglomeratie, dimineata la ora 6. Faci parcari cu el in parcarile din mall-uri, dupa ce se inchid sau dimineata devreme. Meri cu el dis de dimineata pe dealuri sa se obisnuiasca bine cu curbele, cu pantele, cu curbele in panta. Abia apoi il pui sa iasa si sa intre din garaj si iesi cu el in aglomeratie PS. cred ce o greseala in ce ai scris. Nu e voie sa mergi pe bulevard cu 80 km/ora.
Mersi,. chiar asa m am gandit și am făcut ieri. Am iesit 30 minute care mi s au părut o veșnicie. Am condus a noi, în zona, unde sunt dealuri si curbe sa se învețe cu mânuirea. ..Am facut cateva parcări langa masini, într-o parcare la parc. am mers un pic pe bulevard sa se obișnuiască sa țină volanul cum trebuie, drept ( mi se pare ca îl cam fatzaie)...limita e de 50mile =80 km( pe anumite portiuni) 

Editat de michelle-usa, 17 august 2021 - 08:17 .


#29
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:53

El a trecut teoretica, are permis provizoriu, conducere doar cu cineva lângă el. Instructoare data trecuta mi a spus ca e ok sa ne urcam cu el la volan....dar mi s a parut o exagerare.

Sunt curioasa ce va spune duminica alta instructoare cu care face. Asta e f stricta , fost în Army. Ma gandesc sa o rog sa ma lase cu ea în mașină sa vad cum îl instrueste,  daca o vrea. 



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 16 august 2021 - 15:59

Dublu


Editat de michelle-usa, 16 august 2021 - 16:05 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -