Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentul la volan


90 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 august 2021 - 16:03

Daria si-a luat atat permisul pt auto cat si pentru motocicleta una dupa alta. [:)]

 

Bravo, Dariei.

Sincer eu ma bucur ca al meu nu cred ca o sa vrea ever sa conduca motocicleta. Pur si simplu nu cred ca m ar tine inima.  Aici mersul pe motocicleta e f periculos.

Cum spunea o prietena când  fiu su  vroia licență de pilot...ca nu mai după ce ea moare.



#32
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 august 2021 - 16:06

Michelle eu i-as mai plati citeva ore, sa aiba macar 10 si apoi as merge cu el prin locuri mai putin aglomerate. As lasa-o mai moale cu parcarile pe linga casa, in garaj. La voi e fain ca aveti strazi si locuri de parcare late. Sa vezi aici ce puchinosenie de strazi si parcari avem! El isi doreste sa conduca?

 

Asa e , parcarile și chiar străzile sunt late, e o placere sa conduci mai ales la mine in oraș. Nu sunt tramvaie de loc,  f rar autobuze, motociclete  și pietoni de care sa te feresti. Bicicliști mai sunt , dar din ăștia de fun sau sportivi. 

 

Nu isi doreste sa conduca, l am împins eu ca ii trebuie experienta...care se face în timp.

 



#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 16 august 2021 - 16:43

 

Asa e , parcarile și chiar străzile sunt late, e o placere sa conduci mai ales la mine in oraș. Nu sunt tramvaie de loc,  f rar autobuze, motociclete  și pietoni de care sa te feresti. Bicicliști mai sunt , dar din ăștia de fun sau sportivi. 

 

Nu isi doreste sa conduca, l am împins eu ca ii trebuie experienta...care se face în timp.

 

poate trebuie sa mai astepti, nu o fi pregatit psihic. Nici al meu nu a vrut pina anul trecut, tot spunea ca nu ii trebuie, crezind ca o sa-l tabircim noi pina la adinci batrineti. [:)] Insa dupa prima ora de condus a spus ca e fain, de-abia astepta sa mai ia alte ore.

 

Nu vad de ce nu te-ar lasa sa stai si tu in masina la o ora de condus cu instructorul, Cred ca e o idee foarte buna, 



#34
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 august 2021 - 17:31

Nici al meu nu a vrut pina anul trecut, tot spunea ca nu ii trebuie, crezind ca o sa-l tabircim noi pina la adinci batrineti. [:)]  

si al meu la fel  [:)]

 

Din păcate nu pot sa mai aștept, e ultimul an când va mai fii acasă și va avea un an complet sa învețe relaxat.

De la anul merge la  facultate, va sta in campus, fara masina dar măcar are carnetul luat, ceva experiența și va conduce când va mai venii pe acasă. 
Considerat ca experiența asta ii e benefică . 



#35
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 august 2021 - 17:35

si al meu la fel  [:)]

 

Din păcate nu pot sa mai aștept, e ultimul an când va mai fii acasă și va avea un an complet sa învețe relaxat.

De la anul merge la  facultate, va sta in campus, fara masina dar măcar are carnetul luat, ceva experiența și va conduce când va mai venii pe acasă. 
Considerat ca experiența asta ii e benefică . 

Michelle, elevii de la scoala mea fac in timpul anului scolar, vine masina de 'scoala' si ii ia de pe campus. 



#36
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 16 august 2021 - 17:42

Eu sunt de acord cu Michelle. In functie de ce facultate faci, ai sau nu ai timp si de scoala de soferi. Am vazut la coplegii mei tineri: cei care nu au luat carnetul in liceu, l-au luat ff tarziu apoi si le-a fost greu.



#37
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 august 2021 - 18:17

Michelle, elevii de la scoala mea fac in timpul anului scolar, vine masina de 'scoala' si ii ia de pe campus.

e o varianta, dar aici prea scump $50/ ora…le trebuie zeci și  zeci de ore de condus. 
 

 



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 16 august 2021 - 18:27

e o varianta, dar aici prea scump $50/ ora…le trebuie zeci și  zeci de ore de condus. 
 

La noi, trebuie sa ai un minim de ore de condus cu instructorul, fara orele astea nu poti da traseul.Orele astea implica condusul pe strazi judetene, autobanda si ore de noapte.Fara minimul asta de ore, nu poti sa te inscrii la examenul pe traseu.



#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 16 august 2021 - 20:51

aici dupa primele 2 ore cu instructorul pana la urmatoare sedinta treb sa conduca 10-15 ore.  cu cine, daca nu cu parintii...sincer e frustrant. 

dupa numai 4 sedinte a cate 2 ore poate sa dea pt permis definitiv [fal] .

nu ma surprinde ca sunt atitea accidente, mai ales cu copii de 16 ani la volan. iar asigurarile lor sunt duble decat a parintilor.

ii vad cat de prost conduc la william la scoala. plus ca se drogheaza si se urca la volan...dar asta e cu totul alta discutie.



#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 16 august 2021 - 21:06

si al meu la fel  [:)]

 

Din păcate nu pot sa mai aștept, e ultimul an când va mai fii acasă și va avea un an complet sa învețe relaxat.

De la anul merge la  facultate, va sta in campus, fara masina dar măcar are carnetul luat, ceva experiența și va conduce când va mai venii pe acasă. 
Considerat ca experiența asta ii e benefică . 

Asta a fost motivul pentru care am insistat și eu sa facă acum, înainte de a termina facultatea (ca tot a stat online acasă din motive de covid). Ca după ce începe munca e foarte greu.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -