Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentul la volan


95 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 august 2021 - 21:56

William a inceput sa conduca [pk]  [fri] am nevoie de sfaturi.

A avut prima sedinta de 2 ore cu instructorul dar aici, parintii sunt in general care ii invata sa conduca ...cu instructorii nu au decat cateva sedinte.

 

sotul se pare ca nu poate sa-l invete...a incercat.

asa ca a ramas totul pe seama mea pt ca eu am rabdare. i-am pus un sticker pe masina de incepator. a facut deja cu mine vreo 10 ore de condus in 3 sapt...a progresat un pic, merge pe bulevard (80km/ora), dar ...nu am incredere in el, il vad ca nu e atent, nu realizeaza distanta la care se afla...si face greseli. 

 

ce sa fac, cum sa-l invat, ce technici sa aplic?

ca sa nu mai spun ca treb sa" lucrez " si la mine, sa nu mai fiu ingrozita cu el la volan.


Editat de michelle-usa, 16 august 2021 - 02:00 .


#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 august 2021 - 22:23

 

ca sa nu mai spun ca treb sa" lucrez " si la mine, sa nu mai fiu ingrozita cu el la volan.

Categoric in acest caz vei face deservicii, in loc sa inspiri incredere si relaxare vei inspira contrariul, va face greseli si va trai cu sentimentul ca a conduce este un bau bau.
Nu este potrivit pentru tine si nici pentru el prezenta ta alaturi de el la volan.

Sfatul meu este sa platesti instructor calificat atat cat are nevoie.

 



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 august 2021 - 00:38

William a inceput sa conduca [pk]  [fri] am nevoie de sfaturi.

A avut prima sedinta de 2 ore cu instructorul dar aici, parintii sunt in general care ii invata sa conduca ...cu instructorii nu au decat cateva sedinte.

 

sotul se pare ca nu poate sa-l invete...a incercat.

asa ca a ramas totul pe seama mea pt ca eu am rabdare. i-am pus un sticker pe masina de incepator. a facut deja cu mine vreo 10 ore de condus in 3 sapt...a progresat un pic, merge pe bulevard, dar ...nu am incredere in el, il vad ca nu e atent, nu realizeaza distanta la care se afla...si face greseli. 

 

ce sa fac, cum sa-l invat, ce technici sa aplic?

ca sa nu mai spun ca treb sa" lucrez " si la mine, sa nu mai fiu ingrozita cu el la volan.

Nici aici nu e obligatoriu sa plătești instructor, însă noi am preferat așa căci ne-am dat seama ca nu îl putem învața noi. Apoi mi-a fost și frica ca îmi strica mașina, da cu rotile in borduri etc.  și n-am cu ce ma duce la servici. Aici se ia foarte greu examenul și instructorul îl poate învața chestii pe care noi nu stim si care sunt cerute de examinator. Al meu are examen vineri.



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 august 2021 - 00:52

Am uitat sa mentionez ca el nu știe cam ce e in inima mea. Cu el par relaxata, nu gesticulez, nu strig…reusesc sa explic calm.

Sunt pozitivă, mereu ii spun ce a făcut bine înainte și după ce mentionez unde e nevoie de improvement … asta e stilul meu in general.

Dar cred ca am albit in ultimele 2 sapt…. Nu pot sa ma obișnuiesc cu el conducând. 
Sapt viitoare are din nou cu instructor 2 ore . Aici orele sunt f scumpe, $50/ ora, majoritatea părinților nu plătesc mai mult de 4 sedinte(1 sedinta= 2 ore) 
2 ședințe sa învețe+1 pe freeway+ 1 înainte de examen…restul rămâne in seama părinților.

 

Sigur o sa ii mai plătesc câteva ședințe in plus… 

Aici condusul nu are voie sa fie bau-bau … e o necesitate, parte din viata , e = cu mersul pe jos. 
Multi colegi ai lui conduc de la 16 ani… el face 18 in Decembrie …și permisul definitiv ( când va conduce singur ) o sa il ia anul viitor in August . 

 

Voi cum i-ați învățat ( ce technici) si cum  v-ați obișnuit cu ei la volan? 



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 august 2021 - 00:56

Am asigurare full pe masina și mi am făcut una speciala pe casa … in caz de ceva sa nu rămânem pe drumuri. Doamne ferește!

Uneori ma gândesc ca poate trebuia sa mai aman, ca nu are maturitatea necesară ... 

 

Letiția dar nu ati mers de loc cu el in masina? Cum o sa faceti ? Câți ani are el… știu da e mai mare cu câțiva ani ca William . 

Cate ore a facut cu instructorul?

multa bafta vineri !!! 


Editat de michelle-usa, 16 august 2021 - 01:58 .


#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 16 august 2021 - 01:06

Noi avem SUV mid size… sunt ok sa treacă peste borduri…s-a mai întâmplat și noua.

Am avut emoții sa imi parcheze masina in garaj. garajul fiind la parterul casei, iar casa pe deal ( 30’) si garajul chiar imediat in varful pantei.

Daca nu oprește masina in timp imi intra in zidul casei. cand iese, trebuie sa o scoată cu spatele la vale … direct in strada … zici ca ești la disneyland pe raid-uri.

Multumesc lui Dumnezeu ca s a mai obisnuit cu asta … dar treb atenție f mare. Mulți intra cu mașinile in zidul garajului. [fri]


Editat de michelle-usa, 16 august 2021 - 05:10 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 august 2021 - 09:50

William a inceput sa conduca [pk]  [fri] am nevoie de sfaturi.

A avut prima sedinta de 2 ore cu instructorul dar aici, parintii sunt in general care ii invata sa conduca ...cu instructorii nu au decat cateva sedinte.

 

sotul se pare ca nu poate sa-l invete...a incercat.

asa ca a ramas totul pe seama mea pt ca eu am rabdare. i-am pus un sticker pe masina de incepator. a facut deja cu mine vreo 10 ore de condus in 3 sapt...a progresat un pic, merge pe bulevard (80km/ora), dar ...nu am incredere in el, il vad ca nu e atent, nu realizeaza distanta la care se afla...si face greseli. 

 

ce sa fac, cum sa-l invat, ce technici sa aplic?

ca sa nu mai spun ca treb sa" lucrez " si la mine, sa nu mai fiu ingrozita cu el la volan.

Mai ia-i macar vreo 2 ore cu instructorul. Banuiesc ca partea teoretica a trecut-o inainte.

Apoi mergi cu el in locuri simple, pe strazi largi, la inceput in orele in care nu e aglomeratie, dimineata la ora 6. Faci parcari cu el in parcarile din mall-uri, dupa ce se inchid sau dimineata devreme.

Meri cu el dis de dimineata pe dealuri sa se obisnuiasca bine cu curbele, cu pantele, cu curbele in panta.

Abia apoi il pui sa iasa si sa intre din garaj si iesi cu el in aglomeratie

 

PS. cred ce o greseala in ce ai scris. Nu e voie sa mergi pe bulevard cu 80 km/ora.



#8
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:07

Michelle, bravo voua pt curaj si lui William multa bafta!

 

Ai incercat ca in primele dati sa mergeti intr-un parking gol sau pe un drum necirculat, ca sa-si faca mina si sa capete citeva reflexe? Aici, pe forum, acum multi ani era un topic "Mi-e frica sa conduc" sau asa ceva si se impartaseau experiente utile. De exemplu, cineva din Bucuresti spunea ca a iesit noaptea sa conduca, a facut de mai multe ori traseul de acasa pina la serviciu sa se obisnuiasca.

 

Nu n-as putea sa fiu parinte insotitor pt ai mei. In primul rind ca nu-mi place sa conduc si conduc eu insami foarte putin. Iar barbatu-meu nu cred ca s-ar intelege cu ei, ca imediat ce le-ar zice ceva, ei ar face pe desteptii, el s-ar enerva si lectia ar fi foarte scurta. De altfel, e unul din motivele pt care n-am vrut sa inceapa "scoala cu insotitor" de la 15 ani (intre 15 si 18 ani, tinerii pot sa conduca insotiti de parinti, in general, dupa ce au trecut examenul teoretic si au facut 20 ore de condus cu un monitor. La 18 ani dau examenul practic, dar ca sa se poata inscrie trebuie sa fi condus in prealabil 3000 km).



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:19

La noi nu exista posibilitatea ca parintele sa-si invete copilul-pe drumurile publice, sa conduca,Exista locuri special amenajate pentru asa ceva, ins anu pe drumurile publice, deci nu cred ca vei gasi in Europa cel putin, parinte care sa-ti dea sfaturi concrete.

 

In Germania, scoala de soferi este foarte scumpa si daca ai ghinionul sa nu iei permisul de prima oara, costurile cresc.

 

Deci strict la subiect, nu stiu ce sfaturi sa-ti dau-clar ca mie mi se pare firesc sa öuati instructor, insa stiu ca in America e alta practica.

 

Ce voiam eu de fapt sa-ti spun, e ca grijile tale ca printe, abia dupa aia incep cu adevarat, dupa ce ia carnetul si pleaca singur cu masina, cit stres poti avea ca parinte pina auzi ca parcheaza masina in fata casei sau in garaj, cite scenarii iti vei face cind nu apare la ora la care spunea ca-si va face aparitia( pot fi unii ironici in continuare, la noi respectuil fata de celalat exista in continuare, atita timp cit stam sub acelasi acoperis, ne anuntam cind plecam si cind venim).

 

Deci grijile tale cu adevarat, abia dupa luarea permisului vor incepe.



#10
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:28

La noi cum a scris si Letitia cam toti fac cu instructor, dar poti sa inveti si cu cineva care are carnet de minimu 5 ani (parca nu mai stiu sigur). 

Sfaturi nu am, dar din cite am observat eu cu cit inveti mai de tinar cu atit esti sofer mai bun, confident si stapin pe tine la volan. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -