Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Adolescentul la volan


95 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:36

Am asigurare full pe masina și mi am făcut una speciala pe casa … in caz de ceva sa nu rămânem pe drumuri. Doamne ferește!

Uneori ma gândesc ca poate trebuia sa mai aman, ca nu are maturitatea necesară ... 

 

Letiția dar nu ati mers de loc cu el in masina? Cum o sa faceti ? Câți ani are el… știu da e mai mare cu câțiva ani ca William . 

Cate ore a facut cu instructorul?

multa bafta vineri !!! 

Am mers o data (el deja luase ore cu instructorul) si am fost terminata de frica. Atunci am hotarit ca nu e de noi. Si aici e scump sa platesti instrucotrul, o ora de condus costa £30, deci in jur de $42. Intre timp a facut multe ore cu instructorul, nu stiu cite, ca a inceput anul trecut dar a tot inrerupt din cauza lockdownului, Instructorul zice ca e pregatit de examen, insa nu ma astept sa ia din prima. Examinatorii sint cumplit de exigenti. 

 

Aici nu e nevoie sa iei examenul teoretic ca sa incepi sa inveti sa conduci, dar ca sa dai examenul practic trebuie sa fi trecut examenul teoretic. Al meu a dat examenul teoretic in aprilie, desi ia ore de condus din vara trecuta. Are 21 de ani si cred ca e destul de matur, insa vorba Danei, o sa-mi stea inima de cite ori o sa intirzie pe undeva. Insa e ceva util, nu e un moft sa conduci.


Editat de Letitia1, 16 august 2021 - 10:38 .


#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:55

 Instructorul zice ca e pregatit de examen, insa nu ma astept sa ia din prima. Examinatorii sint cumplit de exigenti. .

Foarte bine ca sunt asa. Peste tot in lume ar trebui sa fie la fel. Daca spune ca e pregatit atunci este. Trebuie sa avem mult mai multa incredere in ei daca sunt pregatiti si sa le furnizam incredere sa incerce sa exerseze si cand nu sunt inca pregatiti pana ajung sa fie.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 august 2021 - 10:56

Daria si-a luat atat permisul pt auto cat si pentru motocicleta una dupa alta.  [:)]

Miniaturi atasate

  • azi.jpg


#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 august 2021 - 11:07

Daria si-a luat atat permisul pt auto cat si pentru motocicleta una dupa alta.  [:)]

Bravo Darieie, eu am fost TARE FERICITA ca fii mio nu a avut interes pentru moped( nu stiu cum se numesc motoretele astea de capacitate mica, pe care le pot conduce de la 16 ani) sau motocicleta.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 august 2021 - 11:47

Foarte bine ca sunt asa. Peste tot in lume ar trebui sa fie la fel. Daca spune ca e pregatit atunci este. Trebuie sa avem mult mai multa incredere in ei daca sunt pregatiti si sa le furnizam incredere sa incerce sa exerseze si cand nu sunt inca pregatiti pana ajung sa fie.

Da, e bine ca sint exigenti, dar uneori pot exagera cu exigenta. Din cauza lockdownului sint niste cozi imense la dat examen (500.000 de personae in asteptare) dar la sfatul instructorului ne-am inscris pe un site care iti gaseste loc (sint unii care renunta). Asa am gasit locul de vineri. Insa tot atunci instructorul lui fiu-miu are examen cu altcineva. Asa ca m-am oferit sa ii dau eu masina, am platit asigurare pentru el (din fericire se poate plati cu ziua) si pina vineri face ore cu instructorul pe masina mea, sa se obisnuiasca. Binenteles ca masina mea nu are dubla comanda, sper ca examinatorul sa nu stea cu frica in git din cauza asta si sa-l pice din cauza emotiilor. Ma gindesc si eu acuma la ce-I mai rau! [batcap]

 

Marius, felicitari pentru Daria. Ii iei motocileta? Ioana are carnet?  Ma bucur ca al meu nu vrea motocicleta. [fri]



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 august 2021 - 11:48

Michelle eu i-as mai plati citeva ore, sa aiba macar 10 si apoi as merge cu el prin locuri mai putin aglomerate. As lasa-o mai moale cu parcarile pe linga casa, in garaj. La voi e fain ca aveti strazi si locuri de parcare late. Sa vezi aici ce puchinosenie de strazi si parcari avem! El isi doreste sa conduca?



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 august 2021 - 11:54

 

Marius, felicitari pentru Daria. Ii iei motocileta? Ioana are carnet?  Ma bucur ca al meu nu vrea motocicleta. [fri]

Daria in 2 sapt pleaca in Olanda la facultate si acolo nu prea sunt agreate masini si motociclete, se circula extrem de mult cu bicicleta. Deci putin probabil. Dar daca va fi sa fie o sa cumpar direct acolo pentru ca 90% din timp va fi in Olanda nu in Romania si nu are sens sa plece de aici cu ea si inapoi.

Da Ioana are carnet demult de cand avea 18 ani. Acum are 25.



#18
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 16 august 2021 - 12:20

Michelle, tinand cont ca permisul de conducere este, mai ales la voi, o necesitate si nu un moft, asa cum ai spus si tu, poate ar fi mai bine sa-i platesti ore cu instructor si gata.

 

Eu am considerat orele de condus cu instructor ca pe o investie obligatorie in educatia lui fii-miu, la fel ca orele de engleza, lectiile de inot etc. Sunt lucruri pe care le inveti cu usurinta in copilarie/adolescenta si sunt abilitati obligatorii in ziua de astazi. Mi-ar fi placut sa fi gandit si parintii mei asa.

La fel, ne-am angajat sa-i platim caminul si cheltuielile cu facultatea in alt oras, desi ar fi putut sa studieze si aici, sa stea acasa. Este o investitie in viitorul lui. Nu mai fac calcule, sunt cheltuieli pe care mi le-am asumat atunci cand am facut un copil (ma rog, doi copii  [:D] ).

 

Ioana



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 august 2021 - 12:33

Ioana, sunt de acord cu tot ce ai scris tu, insa crede-ma ca in vest, scolile de soferi au niste preturi nesimtit de mari.

 

Eu am avut noroc ca fii mio a luat din prima carnetul, insa daca nu-l ia din prima, te duci la costuri ce depasesc 2-3000 de euro.(am editat sa spun ca si asta e tot asa din amintiri ca fii mio are de ceva ani carnet ...)

 

In Romania , scoala de soferi (e drept ca vorbesc din amintiri) e nimica toata pe linga ce platim noi in afara tarii.


Editat de andacos, 16 august 2021 - 13:10 .


#20
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 16 august 2021 - 13:15

Și ale mele si au luat permisul , acum conduc ocazional masina mamei mele.Nici aici nu sunt ieftine orele de sofat. Ma bucur ca nu au trebuit sa invete cu noi, ca nu cred ca puteam. Aici se fac 30 ore in cardul   scolii . Dar vor face o pauza ca și ele pleaca in Olanda la facultate.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -