Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#691
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 10:54

Roli, avem fix aceeasi problema ca au crescut copilelefata de acum 8 ani, si vor fiecare in camera ei.

Dar preturile caselor au explodat aici iar terenuri nu sunt prin zona noastra.

Noi am cumparat casa cu 3/4 dormitoare. Acum cred ca il vom face pe al 4-lea ca sa aive fiecare camera ei. Se reduce spatiul din living dar e un compromis. Acel dormitor poate fi birou ulterior sau sa daramam acel perete. Nu stiu ce sa zic. Nu avem nicio varianta optima. Ne place mult cartierul nostru, au prieteni aici, locuri de joaca. Iar eu am munti la toate geamurile. Nu vreau sa renunt la vedere. Ba chiar m-am gandit si sa cumparam spatiu de depozitare. Decat sa facem trecerea la o alta casa putin mai mare. Numai acetele ar fi 5% din valoarea casei.



#692
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 11:05

Otilia, interesanta chestia cu preturile. Probabil, situatia e diferita de la regiune, la regiune. Prietena mea, care sta pe langa Haugesund s-a mutat anul trecut la o casa mai mare si mai noua si zicea ca a meritat, ca pretul a fost mic pentru ce ofera casa. Pe de alta parte, zicea ca preturile la casele mai vechi scad vertiginos si din cauza asta s-a grabit sa faca schimbarea.



#693
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.236 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 11:16

Din vara trecuta au inceput sa creasca si tot cresc. O alta problema este ca nu se construiesc case noi. Multi au muncitori din Polonia, Lituania si nu au mai putut veni aici la munca.

Noi preferam casa noua cu garantie, pe standard de constructie nou, ventilatie, etc. Casa noastra are 8 ani si deja parchetul cam trebuie schimbat. Se zgarie usor.



#694
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 11:49

Velvet, au primit, dar pe adeverinta apar ambele doze si CNP-ul  [:)] si mai bine cu o hartie decat cu 2.



#695
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 11:53

Ce ma enerveaza unii colegi care pleaca in vacanta si nu fac ce trebuie sa faca inainte  [batcap] am nevoie de o aprobare, persoana vine luni, dar aprobarea imi tb azi...imi vine sa-l strang de gat pe respectivul.


Editat de Ella73, 16 aprilie 2021 - 12:05 .


#696
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 12:01

E explozie de prețuri și la noi pe insula, la imobiliare. Toți stockholmarii cumpara aici, in ideea ca nu mai e așa ușor de plecat peste hotare. Căutam și noi sa ne luam o căsuța/cabana, dar au sărit prețurile de 4-5 ori. Chiar și terenurile s-au scumpit enorm. Sunt limitate locurile, desigur. Și asta e un motiv. Dar și concurenta...iese o casa pe piața cu un preț și se vinde cu dublu! E ceva...

 

Roli, spor la construit!

 

Velvet, la mulți ani mamei tale, uitasem sa scriu...


Editat de mihaela_s, 16 aprilie 2021 - 12:03 .


#697
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 12:46

Văd că prețurile la case au crescut peste tot. Și în Montréal practic au explodat.

Prietenii mei care și-au luat casă de vacanță ( la o oră de Mtl) vara trecută, au avut mare noroc.

 

Noi ne începem ziua. Am o ușoară jenă în braț, nimic mai mult. Am dormit foarte bine și m-am trezit cu energie. Zici că m-am vaccinat cu elixirul tinereții!

 

Da, Otilia și Monica, aici rapelul se face la 4 luni ca să poată imuniza masiv cu prima doză.

Abia am văzut la știri că Pfizer a anunțat că va fi nevoie și de a 3 a doză la 6 luni până la 1 an de la prima. Și că un vaccin anual este luat în considerare, totul depinde de varianți.

 

Zi frumoasă! (La noi plouă și e frig)


Editat de Fleurdelise, 16 aprilie 2021 - 12:47 .


#698
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 14:04

Eu nu am mai verificat pretul la case. Nu stiu daca a crescut au ba, dar sigur a crescut pretul la materiale cu aproximativ 30% si pretul la manopera.

 

Deci sigur a crescut si pretul la case.



#699
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 14:27

Si aici casele au preturi nesimtite  [zirea] de la un milion de franci in sus...casele pt muritorii de rand...si nu case noi...apartamentele noi in orasul unde stam : intre 600mii si 2 mil  [batcap] au de la 1 la 5-6 camere.

 

Marco mosteneste casa socrilor...dar e intr-un oras care nu-mi place si care e departe de toate cele (in germana ii zicem : am Arsch der Welt  [:D] )...si e veche, ar tb bagati bani multi ca sa-mi placa...i-am propus sa o vanda cand n-or mai fi ai lui...si stie ca eu acolo nu ma mut. 

 

Oricum avem casa din Dragomiresti (platita integral) si garsoniera din Bucuresti (am dat pe ea 9mii dolari in 2002, 10mii m-au costat renovarile si mobila). Cand o iesi el la pensie, poate ne luam ceva in Maramures sau Brasov (cu banii lui de la pilonul 3). Si vara stam acolo, iarna in Dragomiresti. 

 

Daca eram tineri, ne-am fi luat ceva aici; dar acum nu merita...mai ales ca Marco se va pensiona peste 6 ani...si sincer nu vreau sa mai muncesc, prefer sa emigrez in Columbia sau sa ne mutam in Romania (si sa-mi deschid o afacere : after school in germana, pensiune in Maramures).  In Columbia pot fi ghid pt turistii vorbitori de germana, engleza si franceza; pe Marco il fac sofer  [:D] ne luam un microbuz si ii plimbam..asta ca hobby, sa nu ne plictisim.

 

Poate insa ma vedeti ca ma mut in Coreea si am grija de nepoti  [:D]

 

Sanatosi sa fim, restul se rezolva. 


Editat de Ella73, 16 aprilie 2021 - 14:41 .


#700
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 14:39

Am rezolvat cu aprobarea...noroc ca sunt fata descurcareata  [:D] dar tot imi vine sa-l bat pe respectivul...marti ma iau de el, luni nu vreau sa lucrez, e liber...as putea daca vreau si imi iau liber in alta zi...dar nu am chef, tb sa fac diverse in casa si sa cumpar una alta pt gradina.


Editat de Ella73, 16 aprilie 2021 - 14:43 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -