Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#681
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 15 aprilie 2021 - 23:59

M-am vaccinat și eu azi cu Pfizer, prima doză.

Deocamdată, la două ore după, nici o reacție, nici măcar durere în braț la locul înțepãturii.

I-am zis lui fiu-miu că sper că nu m-au injectat cu apă chioară, că asta a fost senzația.

 

Organizare foarte bună, flux continuu, toate locurile erau ocupate și la înțepat și la așteptat după. Sala era plină de profesori (mă rog, "plină" cu distanțarea de rigoare).

Aici nu-ți ia nici un semn vital înainte, tensiune sau oxigen, îți pune doar câteva întrebări și gata.

Rapelul pe 5 august!



#682
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 00:02

Mă bucur că v-a plăcut The Green Book.

 

Acum mă uit la Le serpent, serie pe Netflix.



#683
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 09:16

Roli, sa va mearga bine la construirea casutei! Tot in zona Brasov, nu? 

 

Fleur, ce bine ca te-ai vaccinat. Observ ca se face mai tarziu a doua doza la voi. Chiar si asa tot e bine ca au ajuns si la tine.

 

Mihaela, Anja, la voi cum merge treaba? Am vazut in fuga un titlu cum ca e conferinta, etc?

 

Anja, ati mai facut teste?

 

Viviana, cum e Silvia? S-au vindecat vanataile, juliturile. Parca ai scris si de buza taiata. La picioare nici nu mai zic. Am impresia ca faceti concurenta la problemele cu picioarele. Ce sa zic. Eu am o pereche de carje in casa ca nu se stie cand iar avem nevoie de ele.



#684
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 09:37

E bine Silvi.

 

Azi e ziua 2 de la vaccin, totul e bine, doar bratul e umflat nu foarte tare si ma doare cand il ridic la mai mult de 90 de grade.

 

Nu am vazut green book, insa il am pe lista.

Momentan ma delectez cu un serial coreean.

 

Nu stiu cum sa fac sa slabesc. Nu am tragere de inima. Dieta mea preferata e mananca cat poti.

Am probleme cu imbracamintea.



#685
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 09:52

Fleur, bravo pt vaccin, am vazut si pe FB [flo2] . Nu e obligatoriu sa ai reactii, dureri de brat. Dar pot aparea si dupa cateva ore, dupa 2 ore nici eu nu simteam mai nimic, cam dupa 4 ore a inceput sa ma doara bratul in zona intepaturii. 

Observ ca la voi se face rapelul la Pfizer dupa 4 luni aproape... probabil se merge masiv pe imunizare masiva cu cel putin o doza si cu rapel impins cat de tare se poate. Asa stiu ca si in UK. In UE, respecta datele producatorului cu 3 saptamani la Pfizer, 4 la Moderna etc



#686
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 09:58

Otilia, au anunțat ca cei care au primit cel puțin o doza de vaccin, și au trecut trei săptămâni după, pot sa își îmbrățișeze nepoții. Și ca vor redeschide activitățile in casele de bătrâni. Și tot cei care au primit cel puțin o doza, după trei săptămâni se pot întâlni cu alții. 
 

Altfel situația nu e buna, e plin pe intensiv. Diferența e ca “curba” decedaților nu o mai urmează pe cea a infectatilor/internaților. E mult mult mai mică.

 

Noi n-am renunțat de data asta sa plecam. Mergem mâine seara in Stockholm. Facem Spa japonez, plimbari și atât. Apoi am o săptămâna de concediu, vine și Diana câteva zile acasa...abia aștept! 
 

Weekend frumos! 
 



#687
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 10:15

Mihaela, sa petreceti timp frumos in excursie!

 

Ella, Otilia, multumesc! Otilia, da tot in Bv, la 4 km distanta de unde stam acum. Facem schimbarea, pentru ca avem nevoie de spatiu mai mult. Cand am venit in Bv, situatia a fost de asa natura, incat am cumparat o casa care avea un spatiu satisfacator, nu chiar optim. Atunci copiii erau mai mici, puteau sa locuiasca in aceeasi camera...acum au crescut si au nevoie de spatii separate si avem nevoie si de spatiu de lucru (birou), precum si mai mult spatiu de depozitare.



#688
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 10:19

Servus pinguini

 

Ultima zi de carantina  [pk] maine dupa ce vine rezultatul de la test merg la cumparaturi cu fratelo si apoi la tuns...de fapt nu ma tund, ci ii dau o forma, ca nu mai are nici una...il las sa creasca, mi-e dor sa am par lung  [ph34r] in tinerete l-am avut si pana la fund. 

 

Le-am scos alor mei adeverintele de vaccinare. Mianna sa traiasca [pup] numai ca nu mergea site-ul sa fie accesat  de aici (am incercat pe 3 browsere, plus mobil)...noroc ca am un app VPN, am setat locatia Romania si a mers  [:)]

 

Saptamana trecuta am rugat-o pe mandra sa ia de la farmacie cele 5 teste gratuite pt ea...imi scrie ca a luat, dar doar unul  [ph34r] si ca daca mai vroia 4, tb sa plateasca...i-am zis ca nu se poate, are 5 teste gratuite lunar..ajung acasa, vad punga de la farmacie, in care de fapt erau 5  [fal] farmacista nu i-a spus ca sunt toate 5 intr-o punga, asa se dau.

Maine merg sa le iau si pe ale mele pt aprilie.

 

Weekend fain sa aveti. 



#689
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 10:24

[hia]

 

Ella dar nu le-au dat alor tai adeverintele la centru cand s-au vaccinat?

 

Fleur sa-ti fie de bine vaccinul!



#690
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 16 aprilie 2021 - 10:25

Roli spor la treaba! Misto ca va luati casuta mai mare!

 

MIha vacanta frumoasa!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -