Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Primăvara se imunizează pinguinii


944 raspunsuri la acest subiect

#61
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 19:27

Le am citit pe amandoua acum vreo 5 ani. Adică femeia de sticla si e una jocul lui Akiro. Le-am citit pdf. Dar nu sunt sigura. Stiam ca autorul e spaniol. Dar nu stiu de ce

 

Am gasit Femeia de sticla pe un site obscur...mi-e teama sa nu ma trezesc cu niste luptatori de sumo la usa  [:-)))] . Am scanat laptopul, se pare ca nu am “cules” nimic.

Am gasit ca se vinde Femeia de sticla in spaniola pe  Amazon sub pseudonimul Will Smile  [:)] , se poate sa fie totusi spaniol autorul poate cu ceva radacini romanesti.



#62
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 19:54

Și mai de plans e apetitul cu care e prezentată ls un post tv. Dupa ce i am vazut fata nici ca m a mai interesat ce elucrubeaza.

 

Cel mai grav e ca au ajuns oameni foarte bolnavi, care abia mai respira , sa refuze masca de oxigen pt ca au vazut la tv ca ii omoara.... 



#63
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 20:25

Va rog sfatuiti-ma si pe mine in urmatoarea problema:

Sunt programata la vaccin, impreuna si sotul, intr-un alt judet, ca asa am prins in 15 martie, cand s-a dat drumul si la etapa 3, pana sa apara listele acelea de astaptare, era loc liber si am facut rezervare, Moderna, cu rapel la 4 saptamani.

Acum intrebarea mea este, daca ne carantineaza iarasi in case ca anul trecut (ca asa vad ca pregatesc terenul, cu vacanta prelungita a copiilor si toate discutiile), am voie sa ies din localitate pt vaccin? Sau ma obliga sa anulez si sa ma reprogramez in Bucuresti, adica sa ma pun pe o lista de asteptare? Nu stiu ce sa fac, daca sa caut in Bucuresti, inseamna sa anulez programarea asta ca sa pot cauta altceva, iar daca o anulez, o pierd, parca nu-mi vine, ca asa "ce e in mana nu-i minciuna". Avand in vedere ca nu fost nimic ilegal sa ma programez in alta parte, nu vad un motiv, dar eu stiu ce vor permite astia si ce nu? Mergem cu masina, deci nu ne intalnim cu nimeni, in afara de cei ce la vaccin. E totusi motiv intemeiat  [:)]

La rapel, ar fi si mai absurd, avand in vedere ca rapelul se face la data fixa fata de prima doza. Dar noi am fi la prima doza...

Ce sa fac? E bine sa o las in pace si sa incerc sa ies (in caz de carantina, daca nu e carantina, am scapat).



#64
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 20:35

Monica, poți ieși din localitatea carantinată pentru motive legate de sănătate, vaccinarea este fix pentru acest lucru.

 

Eu nu aș amâna nimic, chiar dacă vă opresc le arătați programările la vaccin și nu ar trebui să fie probleme.



#65
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 20:58

Da, am confirmarea pe email, o printrez, fac declaratie.

Si da, e motiv de sanatate, si chiar unul foarte important.

Mi-e frica doar de interpretarile lor (ca nu stii peste cine dai) care sa considere ca nu e urgenta ca vaccinul se poate face si in orasul tau. Desi programarea nu tinea cont de localitatea de domiciliu, te lasa sa te programezi unde gasesti loc si unde poti ajunge.


Editat de monicabo, 23 martie 2021 - 21:22 .


#66
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 21:02

Monica, ar fi absurd să nu vă lase să mergeți să vă vaccinați. Sau să vă dea amendă pe motiv că mergeați să vă vaccinați.  [:)]  (Ar fi de râsul curcilor, zău). 



#67
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 21:10

[:)]

Am gasit in laptop pdf-ul cu Dominoul viselor. Fisierul a fost creat in 2014 - incredibil cum am putut sa-mi amintesc ... nu pot spune ca e o carte care te marcheaza

La sfarsitul cartii spune ca urmeaza partea a doua Femeia de sticla. Nu mai tin minte daca am citit-o sau nu, nu am gasit pdf-ul in laptop

 

Am gasit si fraza in care vorbeste despre podul pe raul Manzanares care e un rau din spania si de aici si legatura ca autorul e spaniol.



#68
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 21:19

Monica, nu iti mai face atatea probleme... zau asa...

 

In ultimele 4 luni sunt la a 4-a carantina, imi listez declaratiile de pe site-ul prefecturii ilfov, exista acolo diverse optiuni inclusiv deplasarea pentru asistenta medicala care nu se poate realiza de la distanta. Adica ai mei au fost la dentist, eu am fost la dr.

 

Mai mult de atat exista o declaratie de tranzit, in cazul in care tranzitezi o localitate carantinata cum ar fi Otopeniul de exemplu.

 

Ia si tu declaratiile si le citeste. Ai sa vezi ca totul e facut cu cap.

 

De exemplu in cazul meu, in declaratie pot trece si domiciliul actual si resedinnta. Ca nu corespund.



#69
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 21:25

Cel mai grav e ca au ajuns oameni foarte bolnavi, care abia mai respira , sa refuze masca de oxigen pt ca au vazut la tv ca ii omoara.... 

Da, mi-a spus soru-mea.

Ca eu nu ma mai uit. Netflix si cam atat. Ceva titluri din biziday

Nu mai suport toate ineptiile.

Pur si simplu uneori ma intreb cat de prost poti sa ajungi urmarind tv-ul.

Pur si simplu anul asta de pandemie a scazut drastic intelectul societatii.



#70
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 martie 2021 - 21:31

Cu ce alcooale va mai testati Covidul? [alcool]
Apropo, Velvet, multa sanatate, sper sa treaca totul lin! [flo2]

 

Eu mi-am descoperit o afinitate pentru gin si cum sunt genul careia ii place sa incerce mi-am facut o intreaga colectie de sticle. Favoritele sunt unul cu aroma de gutuie si unul cu Orange & Geranium. Printre ele, mi-a mai cazut cu tronc un lichior de rom, e ca si cum ai bea un cozonac [:)] Sau bine, e foarte asemanator cu interiorul bomboanelor cu alcool, intr-un sens bun [:)]

 

La magazinele cu produse italienesti am gasit sticlute mici de apa tonica (0.2l), asa ca-mi fac de treaba cu ele.. plus o gura de gin si niste boabe de rodii congelate (se gasesc la Auchan) in loc de gheata [:)]

 

Daca aveti si alte recomandari, ascult... [:I]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -