Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3191
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 10:24

Marius trebuie sa mai faci ceva sapaturi la ceea ce se intampla in Europa. 
in Germania numarul vaccinatilor ce s-au inbolnavit si chiar foarte grav si pana la exitus e mare si nu de neglijat. Situatia in moment aici nu e chiar roz. 
Ceea ce stiam insa am re-xperimentat in discutia mea aici e ca asa frumos sucesti cuvintele ca sa iti pice bine.

 

 

Si aici vorbim in cazul unui vaccin de imunitate.. imunitate pe care nu o obtinem cu actualele forme de vaccinare pentru Sars-Cov-2… ultimele discutii sunt ca vor fi necesare boostere din 3 in 3 luni… ceva e cam putred in Danemarca. Dar cat timp se capata 4 mici si o chifla totul e Ok nu?

 

 

 

Certificatul e valabil un an.

https://www.digitale...weis-app.de/faq



#3192
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 10:25

What????? Primiti mici si chifle daca va vaccinati in Germania? Nenorocitii astia aici nu ne dau nimic! Calicii naibii! [:-)))]

Nu se dau mici si chifle in Germania. 



#3193
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 10:27

Deocamdata inchid magazinele neesentiale pentru cei nevaccinati, multe din restul activitatilor ce sunt deschise pentru cei vaccinati si trecuti prin boala sunt insa cu test suplimentar.. depinde mult de la zona la zona.. insa se preconizeaza ca ne asteapta un lockdown: muzee, stranduri, studiouri de sport, restaurante, magazine inchise.. 

 

Se poate intra cu test negativ pt nevaccinati, cel putin la mine in zona asa e.



#3194
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 13:45

Nu se dau mici si chifle in Germania. 

Cristina30 zice ca se dau.



#3195
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 14:08

Cred ca zicea de Romania. 
Poate ne lamureste ea.
Stiu doar ca se pompeaza sume serioase pt personalul medical, pt fiecare vaccin, 10 euro numai pt  o consultatie fara vaccin, de ex.



#3196
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 14:40

Desigur ca nu se dau mici si chifle in Germania.. au fost cateva actiuni in care puteai sa primesti ceva insa cine are de vaccinat nu se lasa influientat daca primeste ceva pe langa… sau poate? Austriecii, barbatii din Viena avusesera ceva vizite la „doamne“

gratuite.

 

Era gluma la ceea ce scrisese Dnul Marius. 
 

Situatia e serioasa, a spus-o doar si Arafat in Romania, o spune si viitorul guvern. Peste 30.000.000 de intepaturi trebuie facute anul acesta, musai. Cei ce au deja QR Codul valabil initial pentru un an vor descoperi curand ca de fapt perioada se scurteaza la 6 luni si daca vor sa aiba inca libertatile trebuie rapid sa isi faca booster-ul pentru a beneficia de libertate inca 6 luni. Si apoi mai vedem cum sta treaba.

De vaccinat o sa se vaccineze peste tot: farmacii, dentisti, nu conteaza unde. Gasesc rapid cadre medicale, bani pentru ei sunt si inca multi asa ca totul va fi bine.

 

Seful comisiei STIKO ( Comisia de vaccinare) din Germania a re-subliniat ieri ca nu-si va vaccina propriul copil de 7 ani din cauza efectelor de lunga durata special in ce priste posibila inflamatie a inimii ( Marius te rog sa nu ma mai iei pe sus ca nu folosesc termenul medical corect in romaneste, il poti cauta tu daca vrei.. eu jonglez intre 3 limbi in moment si nu am timp tot timpul sa caut).

 

pe un vas de croaziera cu doar vaccinati la bord a izbucnit un focr de Corona; 75% din cazurile grele in spitale sunt nevaccinati.

 

asa cateva stiri calde, cat am avut pauza si am mai citit.



#3197
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 15:12

Seful comisiei STIKO ( Comisia de vaccinare) din Germania a re-subliniat ieri ca nu-si va vaccina propriul copil de 7 ani din cauza efectelor de lunga durata special in ce priste posibila inflamatie a inimii ( Marius te rog sa nu ma mai iei pe sus ca nu folosesc termenul medical corect in romaneste, il poti cauta tu daca vrei.. eu jonglez intre 3 limbi in moment si nu am timp tot timpul sa caut).

Este fiecare liber sa ia ce decizie doreste. Insa asa cum ai scris posibila nu este pe termen lung si nu e posibila ci certa- insa efectul este extrem de rar si extrem de modest medical incat exista dar este neglijabil. 
Cazurile rare atatea cate au fost nu au necesitat nici spitalizare nici vreo actiune medicala anume.

Comparativ cu riscurile imbolnavirii cu acest virus parsiv inclusiv decesul, este greu de comparat ceva anume. Dar fiecare este liber sa ia decizia care o doreste. Nimeni nu sufera pentru nimeni cum nici nimeni nu moare pentru nimeni.



#3198
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 15:37

Este fiecare liber sa ia ce decizie doreste. Insa asa cum ai scris posibila nu este pe termen lung si nu e posibila ci certa- insa efectul este extrem de rar si extrem de modest medical incat exista dar este neglijabil. 
Cazurile rare atatea cate au fost nu au necesitat nici spitalizare nici vreo actiune medicala anume.

Comparativ cu riscurile imbolnavirii cu acest virus parsiv inclusiv decesul, este greu de comparat ceva anume. Dar fiecare este liber sa ia decizia care o doreste. Nimeni nu sufera pentru nimeni cum nici nimeni nu moare pentru nimeni.

Nu stiu de unde iti iei informatiile insa in Germania sunt 2 cazuri oficiale cu miocardita si soldata cu moarte ale tinerilor. Oficial da. Deci nu sunt bagatele.



#3199
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 15:39

Nu stiu de unde iti iei informatiile insa in Germania sunt 2 cazuri oficiale cu miocardita si soldata cu moarte ale tinerilor. Oficial da. Deci nu sunt bagatele.

Cate decese sunt din Sarscov ale persoanelor tinere si nevaccinate?



#3200
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 16:27

Pe 2 noiembrie, seful campaniei de vaccinare din Romania, spunea:

 

"În România, până la acest moment, sunt raportate şase cazuri de miocardită. Ele sunt raportate la cinci băieţi şi o fată. Grupa de vârstă este între 17 ani şi 29 de ani. Toate cele şase cazuri au apărut după vaccinul de la compania BioNTech - Pfizer, trei cazuri după administrarea primei doze, trei cazuri după administrarea celei de-a doua doze. În toate cele şase cazuri, evoluţia a fost favorabilă, adică tinerii au fost internaţi şi s-au externat cu o stare generală foarte bună. Media timpului apărut de la administrarea dozei şi până la diagnostic a fost de maxim, practic în primele şapte zile s-au stabilit aceste diagnostice, dar repet, formele clinice au fost uşoare, evoluţia a fost foarte bună în toate cazurile. Şi dacă ne uităm la numărul de doze administrate grupei de vârstă între 12 şi, respectiv, până la 29 de ani, inclusiv, practic rata de raportare este similară cu ceea ce s-a raportat în celelalte ţări: în Israel, în Statele Unite, şi anume aproximativ un caz la 100.000 de doze administrate”, a declarat Valeriu Gheorghiţă marți, la Palatul Victoria, potrivit Agerpres.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -