Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#3211
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 17:49

Ce parere aveti despre introducerea lockdownului petnru nevaccinati in Germania?

Pai ...cam asta trebuia sa urmeze!!!

 

Nu stiu daca e neaparat lockdown, faptul ca nu pot merge la restaurant, centre de sport, film/teatru...e un lockdown partial pentru mine, nu e lockdown-ul pe care l-.am avut la incepoutul anului.

 

Este consecinta deciziilor luate!!!



#3212
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 17:53

Sunt inca in expectativa cu vacinarea copiilor.
Eu am o nelamurire si nu stiu cum sa caut informatii, de ce categoria 12-18 ani nu poate sa benefiecieze de vaccin special pt copii ? 
In Romania vad ca se vaccineaza cu Moderna, Aici e recomandat celor peste 30 de ani.

In Germania au anuntat ca Moderna nu o mai folosesc la 12-18 si cred ca nici sub 30 ani pentru ca exista mult mai multe probleme de inflamatii ale inimii ca la Pfizer, trebuie sa fie si o informatie speciala de la RKI. Cu Pfizer sunt si acolo probleme de inflamatie insa nu asa de multe ( ce inseamna multe exact nu pot sa demonstrez.. ). Ca vorbim de 1% sau 5% nu stim sau nu vor sa exemplifice exact.
 

https://www.rki.de/D...2021-11-10.html



#3213
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 17:55

Sunt si eu super de acord.. caci trebuie sa gasiti alti vinovati apoi! Stiu ca eu sunt reprezentatul tuturor celor pe care de fapt ii urati.

Eu cred ca ai o impresie gresita. Doar ca sunt costuri atat de mari incat masurile vor fi categoric nepopulare. La fel de nepopular ca si atunci cand ti se comunica faptul ca trebuie sa te operezi si "poate" vei scapa, dar daca nu o faci sigur nu vei scapa.



#3214
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:01

Sunt si eu super de acord.. caci trebuie sa gasiti alti vinovati apoi! Stiu ca eu sunt reprezentatul tuturor celor pe care de fapt ii urati. Situatiile de criza scot ceea ce e mai bun din oameni sau..mai bine zis ce au in preaplin. Poate ca trebuie sa purtam astia „altfel“ si cate o steluta nu? Si daca va uitati dupa exemplul Australiei faceti si Kz-uri extra ca se poarta. Totul e posibil. Istoria se repeta pentru ca nu invatam nimic noi oamenii de fapt din ea.

Eu cred ca masura este luata tocmai pentru a prozeja persoanele ce nu vor sa se vaccineze!

 

Atita timp cit 75 % din paxientii de la terapie intensiva sunt persoane nevaccinate, a te autovictimiza in situatia asta nu aduce ceva pozitiv.
 



#3215
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:12

Eu cred ca masura este luata tocmai pentru a prozeja persoanele ce nu vor sa se vaccineze!

 

Atita timp cit 75 % din paxientii de la terapie intensiva sunt persoane nevaccinate, a te autovictimiza in situatia asta nu aduce ceva pozitiv.
 

Sunt cam 50-50 in moment, la varstele de peste 60 ani chiar mai multi vaccinati-Impfdurchbruch .. 

 

presa oficiala, 

https://www.swp.de/p...h-61175183.html

 



#3216
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:16

Sunt cam 50-50 in moment, la varstele de peste 60 ani chiar mai multi vaccinati-Impfdurchbruch .. 

 

presa oficiala, 

https://www.swp.de/p...h-61175183.html

Asa zici?
"Sind die symptomatischen Corona-Inzidenzen und die Hospitalisierungsrate in den den verschiedenen Altersgruppen gestiegen? Ja - sowohl bei den Geimpften als auch bei den Ungeimpften. Allerdings steigen die Inzidenzen bei den Geimpften deutlich moderater, jene bei den Ungeimpften dafür teils exponentiell."



#3217
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:19

Dar cred ca fac cel mai bine sa ma retrag, va doresc multa multa sanatate, sa fiti fericiti si sa ii intampinati pe cei de langa voi cu un zambet caci oamnei suntem.

 

Un decembrie plin de vesti pozitive, sa aveti o sarbatoare a Nasterii Domnului in suflet si un nu An plin de binecuvantari!



#3218
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:19

Judoka

 

unde ai citit/vazut ca in romania sunt vaccinati tinerii 12-18 cu moderna?

 

la mine nici macar nu era disponibil in centrul de vaccinare, pentru nicio categorie de varsta. toti cei din intervalul 12-18 pe care i-am vazut au fost vaccinati cu pfizer.



#3219
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:20

de ce, atunci cand cineva spune "exista x persoane suferinde de efecte adverse dupa vaccinul y anti-covid"

 

vine altcineva si spune "da' cati au murit de covid?"

 

care-i faza?

 

ca asa ma enerveaza atitudinea asta, de scos in evidenta mortii, ca doar numarul ala conteaza, fiindca e de n ori mai mare...

 

sper ca medicii care trateaza efectele adverse sa nu aiba aceeasi atitudine de rahat, 'te-n aia ma-tii cu efectele tale, zi mersi ca n-ai crapat.

 

ca sigur lui marius nu i-ar conveni sa fie el afectat de efectele alea adverse.

 

https://www.bmj.com/...t/374/bmj.n2211

 

Changes to periods and unexpected vaginal bleeding are not listed, but primary care clinicians and those working in reproductive health are increasingly approached by people who have experienced these events shortly after vaccination. More than 30 000 reports of these events had been made to MHRA’s yellow card surveillance scheme for adverse drug reactions by 2 September 2021, across all covid-19 vaccines currently offered.1

 

eu sunt una din persoanele astea, dar nu am raportat nicaieri.

 

ps. a nu se intelege ca nu acord victimelor covidului respectul cuvenit. doar ca am avut mult de-a face cu medicii in ultimii 6 ani, si pentru mine, si pentru alex, si pentru alte persoane, unele acum decedate, si n-as fi avut chef ca vreun cadru medical sa ma intampine cu o asemenea atitudine (desi s-a intamplat).


Editat de Pepco, 02 decembrie 2021 - 18:33 .


#3220
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 02 decembrie 2021 - 18:21

Sunt cam 50-50 in moment, la varstele de peste 60 ani chiar mai multi vaccinati-Impfdurchbruch .. 

 

presa oficiala, 

https://www.swp.de/p...h-61175183.html

[:D]  imi place cum antivaccinstii gasesc imediat un "ceva" de care sa se lege"""

 

Inseamna ca in conferinta d epresa de astazi a guvernului, primarul Berlinului a mintit!

 

Inseamna ca toti cei care adirma ca pacientii nevaccinati din terapie intensiva sunt mai multi decit cei vaccinati, mint.Doar nevaccinistii detin adevarul...





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -