Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#2261
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 12:22

Eu un am inteles un lucru si nici nu am gasit foarte clar informatia. Certificatul verde in Romania inseamna si test rapid /PCR facut in ultimele x ore?  sau asta nu mai  conteaza ?



#2262
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 13:22

Eu cred ca este asa : 

 
- certificatele de vaccinare ( sunt valabile până la data de 30 iunie 2022 ) 
- certificatele de testare: 48 ore pentru testul antigen rapid și 72 de ore pentru testul RT-PCR;
- certificatele de vindecare: 180 de zile de la data primului rezultat pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2, înregistrat în platforma informatică „Corona-forms”


#2263
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 13:35

 

Eu cred ca este asa : 

 
- certificatele de vaccinare ( sunt valabile până la data de 30 iunie 2022 ) 
- certificatele de testare: 48 ore pentru testul antigen rapid și 72 de ore pentru testul RT-PCR;
- certificatele de vindecare: 180 de zile de la data primului rezultat pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2, înregistrat în platforma informatică „Corona-forms”

 

pana la data de 30.06.2022 ora 23:59:59  [:-)))]



#2264
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 13:58

https://www.praxisvi...ende-20204.html

 

Si la nemti cresc cazurile, printre motive: 

 

- vine sezonul rece, a crescut si anul trecut in perioada asta, dar probabil se faceau mai putine teste. Stam mai mult la interior, iar aici se raspandeste virusul mai usor.

- perioada de vacanta

- au trecut deja sase luni de la primele doze de vaccin. E nevoie de a treia doza , la cei vulnerabili si peste 65 de ani

- cei vaccinati pot transmite virusul. El a stopat  in mare cazurile grave. Gesturile de bariera raman importante in continuare.



#2265
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:02

pana la data de 30.06.2022 ora 23:59:59  [:-)))]

 

e amuzant intr-o anumita masura, dar asa scrie pe site resp. 

 

edit. 

http://www.ms.ro/cer...gital-covid-19/

 


Editat de dana vio, 28 octombrie 2021 - 14:03 .


#2266
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:10

Judoka, constat cu stupoare ca se intampla asa in multe tari din vest si vor iar sa bage restrictii. Si acolo e rata de vaccinare, nu gluma, ca la noi. Recunosc ca sunt putin "tuflita" din cauza ca realizez ca nu vom scapa de virusul asta, adica se va transmite masiv in continuare (nu vor fi doar focare izolate) si vietile noastre vor fi doar un slalom printre diverse restrictii: ba nu ai voie sa calatoresti, ba copiii nu au voie la scoala si trebuie sa invete doar online, ba nu au voie la evenimente private, ba n-ai voie la evenimente sportive, ba n-ai voie la concerte, la Dumnezeu stie ce.... :((

Certificatele verzi se termina peste vreo 7-8 luni....nu stiu ce va fi dupa... doza 3 nu prelungeste certificatele actuale. Deci om vedea de la 1 iulie ce se intampla...

 

Eu sincer speram si asa ar fi fost logic, ca prin vaccinare sau imunizare prin boala, virusul sa circule mult mai putin si sa mai existe din cand in cand doar cazuri izolate.

Am citit ca cei vaccinati chiar daca transmit, au o fereastra mult mai mica de timp in care sunt contagiosi si au o cantitate virala mult mai mica fata de un om nevaccinat, ca atare si daca transmite, transmite "mai putin" virus altei persoane (daca nu poarta masca si e la o distanta f mica), adica sansele de a infecta pe altcineva sunt mult mult mai mici. Pe de alta parte, cei vaccinati, majoritatea dintre ei fac forme usoare, gen viroza comuna, fara afectare pulomnara sau vasculara. Deci cand va fi mult mai multa lume imunizata, dupa parerea mea ar trebui sa nu mai existe restrictii, deoarece virusul se va comporta ca o viroza comuna in timp. Ca pt virozele comune nu au fost niciodata restrictii, nici pt gripa.... Daca va trebui sa facem anual un vaccin, il facem, ca asa e si pt gripa... Iar daca apare si un tratament antiviral pt covid, chiar ca ar trebui sa nu mai existe nimic si sa traim fara reastrictii majore si fara numararea continua a cazurilor, a calculari incidentei.

Acum inca se moare si se fac forme grave, e normal sa fie restrictionari, insa nu e normal sa traim toata viata asa... si sper sa nu fie asa ani de zile de acum incolo . De aceea ma miram cu tarile vestice & restrictii avand in vedere ca acolo rata de vaccinare e de peste 80% in multe tari. Stiu ca rata UE e 75%, dar e trasa in jos de tari cu nivel redus de vaccinare...



#2267
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:20

Sunt "actiuni" pt care certificat verde inseamna: test, vaccin, sau ai avut boala, alte actiuni (ceva mai putin esentiale ca primele) in care certificat verde inseamna doar vaccin sau trecere prin boala.

La ultima chestie, au motivat prin faptul ca: unul cu test, deci nevaccinat are sanse mult mai mari sa faca o forma grava decat unul vaccinat sau care a avut boala. Si de aia, unde a putut sa taie accesul oamenilor cu test, au facut-o

 

Nu stiu exact care sunt aceste doua categorii de actiuni, fiind vaccinata, nu m-a interesat indeaproape.

 

Eu un am inteles un lucru si nici nu am gasit foarte clar informatia. Certificatul verde in Romania inseamna si test rapid /PCR facut in ultimele x ore?  sau asta nu mai  conteaza ?



#2268
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 14:40

e amuzant intr-o anumita masura, dar asa scrie pe site resp. 

 

edit. 

http://www.ms.ro/cer...gital-covid-19/

Da, stiu. Doar asa scrie si pe certificatul meu. Nu e nevoie sa strabat internetul pana la ministerul sanatatii.

Dap, m-a amuzat tare. Ora 23:59:59, nu 24:00



#2269
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 15:14

Asa este sistemul, asa generaza valibilitatea documentelor respective.

De exemplu asa este si cu rovinieta, e valabila pana in data de, ora 23:59:59, deja ora 0:00 face parte din ziua urmatoare, cand rovinita nu mai e valabila.

Da, stiu. Doar asa scrie si pe certificatul meu. Nu e nevoie sa strabat internetul pana la ministerul sanatatii.

Dap, m-a amuzat tare. Ora 23:59:59, nu 24:00



#2270
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 28 octombrie 2021 - 15:42

sunt persoane care au trecut prin boala, dar nu au fost inregistrate de dsp la vremea respectiva. ei au acum anticorpi, dovediti prin testare din sange, dar... nu li se poate elibera certificatul verde.

 

nu mi se pare corect pentru ei. testele alea de anticorpi ar trebui sa fie luate in considerare.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -