Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#2281
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 octombrie 2021 - 22:15

Pe la mine, in zona in care stau, nu sunt magazine din astea mici de bricolaj, asa ca daca avem nevoie de ceva mergem in astea mari: hornbach, dedeman, leroy sau brico.

Astea au chiar de toate... pe astea le numesc eu magazine de bricolaj, nu magazinele de genul "cu de toate" in care mai gasesti un lipici, o pensula, o vopsea.... ci alea unde gasesti cam tot ce tine de bricolaj, totul la un loc. Astea sunt magazine cu puprafat mare, nici nu prea ai loc printre blocuri...

monicabo, eu am 3 magazine de bricolaj la... 3-500 de m de bloc. in bucuresti nu sunt asa? trebuie musai dedeman, brico, de-astea?



#2282
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 29 octombrie 2021 - 23:19

[:-)))]

Miniaturi atasate

  • 1111.png


#2283
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 03:35

[:-)))]

 

[:-)))]



#2284
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 14:49

Cu pagini in urma, Monica era ingrijorata despre pierderea mirosului ca efect colateral dat de covid.  Eu mi-am pierdut mirosul de doua ori, dar de tot, absolut nu mai aveam miros deloc. Dupa saptamani a revenit dar gradual a devenit atat de puternic incat e foarte deranjant, simt efectiv atat de puternic unele mirosuri incat imi provoaca rau. S-a exagerat mai ales la mirosul din chimicale, sapun , detergent si unele mancaruri.Desi folosesc acelasi detergent fara miros de azi de zile, e vorba de persil non bio, toata vara a trebuit sa pun hainele inca o data la clatire, desi am aceeasi masura , nu pun mult.

Geamurile le tin tot timpul deschise, ma omoara cel mai mic miros de mancare. Folosesc tone de otel, pun si in masina de spalat , plus la curatat in frigider , dulapuri la bucatarie, casa. 

Lipsa mirosului iti da o inocenta nebanuita, exacerbarea lui iti schimba viata. Asa ca simt enorm, dar sper ca trece in timp :)



#2285
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 15:21

Cu pagini in urma, Monica era ingrijorata despre pierderea mirosului ca efect colateral dat de covid.  Eu mi-am pierdut mirosul de doua ori, dar de tot, absolut nu mai aveam miros deloc. Dupa saptamani a revenit dar gradual a devenit atat de puternic incat e foarte deranjant, simt efectiv atat de puternic unele mirosuri incat imi provoaca rau. S-a exagerat mai ales la mirosul din chimicale, sapun , detergent si unele mancaruri.Desi folosesc acelasi detergent fara miros de azi de zile, e vorba de persil non bio, toata vara a trebuit sa pun hainele inca o data la clatire, desi am aceeasi masura , nu pun mult.

Geamurile le tin tot timpul deschise, ma omoara cel mai mic miros de mancare. Folosesc tone de otel, pun si in masina de spalat , plus la curatat in frigider , dulapuri la bucatarie, casa. 

Lipsa mirosului iti da o inocenta nebanuita, exacerbarea lui iti schimba viata. Asa ca simt enorm, dar sper ca trece in timp :)

Ma mir ca poți suporta mirosul a tone de oțet (bănuiesc ca oțet ai vrut sa zici nu oțel). Eu n-am condiția asta și mi se face rău cind miros oțet.

 

crezi e posibil sa fi avut covid și de aici lipsa mirosului?



#2286
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 15:33

:)))))

Otet, cu siguranta :))  Eu il suport bine, il amestec cu apa .

Nici copilul nu suporta otetul si trebuie sa tin geamurile, usa la bucatarie, deschise tot timpul. Nu imi place ca vine frigul.

 

Da ,de la covid.


Editat de Collins20, 30 octombrie 2021 - 15:38 .


#2287
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 16:09

Și iese atit de greu din casa! Îl pot mirosi și după 3 ore! Înainte îmi decalcificam cana de fiert apa cu oțet! Vai de mine ce putoare, deși era îndoit cu apa! Acum cumpăr pastile de alea speciale și se face foarte bine și foarte repede. Plus nu miroase.


Editat de Letitia1, 30 octombrie 2021 - 16:19 .


#2288
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 30 octombrie 2021 - 18:17

Pt decalcificare e minunat acidul citric. Adică sarea de lămâie :). Noi am adăugat și un dedurizator :). 



#2289
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 31 octombrie 2021 - 07:00

Eu nici nu am stiut pana acum ca exista pastile . Primul lucru pe care o sa il cumpar maine . Multumesc 

Cu mirosul pierdut in timpul bolii eu nu am avut probleme,  desi in general totul imi miroase :)  o depinde de tulpina virusului sau de organism . 

 

Pe de alta parte deja mie mi se pare ca devine commerciala putin toata galagia astasi masurile haotice sau nu in toata lumea nu ma refer doar la Romania in ceea ce priveste covid. 

Au trecut doi ani, avem vaccin , am luat masuri cate nu am luat pentru nici o alta boala cred dar ramanem la nesfarsit intepeniti in proiect.



#2290
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 octombrie 2021 - 09:31

Pt decalcificare e minunat acidul citric. Adică sarea de lămâie :). Noi am adăugat și un dedurizator :). 

Unde ati adaugat dedurizatorul?





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -