Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#2171
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 12:02

Deci, ministrul Educatiei vorbeste de echitate :))))))      Care? 

 

Aia in care sunt penalizati tot copiii care nu au posibilitati, aia care nu au bani de meditatii, aia care anu au parinti interesati de educatia lor,aia care au avut nesansa sa invete intr-o scoala la tara unde nimeni nu da doi bani.

 

Echitate insemna exact ce s-a facut inUK . Examene suspendate.


Editat de Collins20, 21 octombrie 2021 - 12:12 .


#2172
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 12:13

E cu cantec si partea cu examene suspendate... pt ca s-ar intra cu media generala de gimneziu....unde nici acolo nu este echitate.

SUnt scoli cu profi mai putini exigenti, unde elevul obtine o nota de 10 foarte usor si scoli cu profi mai exigenti unde proful da cu greu 10 si un 9 e o nota f buna.

Nu inseamna ca ala cu 10 e mai bun decat ala cu 9. Dar e in fata la ierarhie.

 

Cinstit ar fi fost sa fie o evaluare unitare, teze nationale, corectate in mod unitar... ma rog, asta e cam echivalent cu evaluarea... Dar media generala de la clasa nu prea merge sa fie un criteriu.

Sunt de exemplu profi de muzica sau desen f exigenti, care dau note mici si strica mediile copiilor. Altii, dau 10 cu ochii inchisi, doar ca esti prezent la ora si esti atent, fara pretentii... Si exemplele pot continua, deci nu stiu ce sa zic.

Deci, ministrul Educatiei vorbeste de echitatie :))))))      Care? 

 

Aia in care sunt penalizati tot copiii care nu au posibilitati, aia care nu au bani de meditatii, aia care anu au parinti interesati de educatia lor,aia care au avut nesansa sa invete intr-o scoala la tara unde nimeni nu da doi bani.

 

Echitate insemna exact ce s-a facut inUK . Examene suspendate.



#2173
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 12:26

Cică mor atitea din cauza ca medicii nu tratează bolnavii in spital cu medicamente și doar ii intubeaza! Deci neaveniții ăștia nu numai ca stiu din ce e făcut vaccinul și ce reacții pe termen lung poți avea de la el, dar știu exact și ce tratament trebuie aplicat in spitale!!!!  [batcap]  [alcool]  [batcap]



#2174
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 12:41

Iti dai seama cat au studiat la Universitatea Facebook  [alcool]

Cică mor atitea din cauza ca medicii nu tratează bolnavii in spital cu medicamente și doar ii intubeaza! Deci neaveniții ăștia nu numai ca stiu din ce e făcut vaccinul și ce reacții pe termen lung poți avea de la el, dar știu exact și ce tratament trebuie aplicat in spitale!!!!  [batcap]  [alcool]  [batcap]



#2175
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 12:49

E cu cantec si partea cu examene suspendate... pt ca s-ar intra cu media generala de gimneziu....unde nici acolo nu este echitate.

SUnt scoli cu profi mai putini exigenti, unde elevul obtine o nota de 10 foarte usor si scoli cu profi mai exigenti unde proful da cu greu 10 si un 9 e o nota f buna.

Nu inseamna ca ala cu 10 e mai bun decat ala cu 9. Dar e in fata la ierarhie.

 

Cinstit ar fi fost sa fie o evaluare unitare, teze nationale, corectate in mod unitar... ma rog, asta e cam echivalent cu evaluarea... Dar media generala de la clasa nu prea merge sa fie un criteriu.

Sunt de exemplu profi de muzica sau desen f exigenti, care dau note mici si strica mediile copiilor. Altii, dau 10 cu ochii inchisi, doar ca esti prezent la ora si esti atent, fara pretentii... Si exemplele pot continua, deci nu stiu ce sa zic.

 

 

Cum s-ar zice, vrei egalitate dar nu pentru catei:)

 

Ma gandeam ca si ala care sta cuminte si asculta vrea sa invete dar nu prea are de la cine sau ce. Nu ii dam o sansa?

 

Stii ca in UK la facultate au prioritate cei care nu au parinti care au studii universitare , iar un alt criteriu Contextual offers, sunt acceptati studenti care au intampinat dificultati din cauza locului in care locuiesc (zone sarace ) sau a scolilor slab cotate la care au fost.

Altfel cum ai o societate echitabila, ii ridici pe cei care sunt deja sus si ii cobori si mai mult pe cei defavorizati?


Editat de Collins20, 21 octombrie 2021 - 12:52 .


#2176
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 13:02

Offf, nu m-ai inteles.

 

Un copil cu media 9.50 cu note date de profi mai exigenti, daca se ia in considerare doar media gimnaziului, atunci este sub un copil cu media 10, note date f usor de profesori.

Stiu scoli cu copii cu medii de 9,80, cu unele medii incheiate din burta. La alte scoli, acele ore chiar se fac, primesc teste, proiecte... 

Si da, nu e echitabil deloc. NU e vorba ca vrem egalitate dar nu pt catei. Insa nu sunt criterii de notare uniforme si atunci apar aceste discrepante.

POate la scolile din UK ar fi aceleasi criterii de notare si atunci e ok. Dar cum e la noi, fiecare prof noteaza cum vrea, nu e.

 

Cum s-ar zice, vrei egalitate dar nu pentru catei:)

 

Ma gandeam ca si ala care sta cuminte si asculta vrea sa invete dar nu prea are de la cine sau ce. Nu ii dam o sansa?

 

Stii ca in UK la facultate au prioritate cei care nu au parinti care au studii universitare , iar un alt criteriu Contextual offers, sunt acceptati studenti care au intampinat dificultati din cauza locului in care locuiesc (zone sarace ) sau a scolilor slab cotate la care au fost.

Altfel cum ai o societate echitabila, ii ridici pe cei care sunt deja sus si ii cobori si mai mult pe cei defavorizati?


Editat de monicabo, 21 octombrie 2021 - 17:42 .


#2177
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 14:08

Ziarele din Germania si Elvetia au scris de situatia din Romania: valul 4, situatia e grava, spitalele nu mai au loc pt pacienti  [:(]  



#2178
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 14:11

Consilierii federali au decis ca masurile care sunt acum raman, la mijlocul lunii noiembrie decid daca vor schimba ceva. Asta chiar daca unele partide tipa ca sa se renunte la certificatul covid. Sau daca sunt demonstratii impotriva. Nu vor sa riste. 

Dar vor ca ei care au avut covid (dar nu s-au testat) si care au anticorpi sa primeasca certificat covid pt 6 luni (pt ca se pot vaccina doar dupa 6 luni de cand au avut boala).


Editat de Ella73, 21 octombrie 2021 - 14:11 .


#2179
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 16:49

Iti dai seama cat au studiat la Universitatea Facebook  [alcool]

 Scuze pentru votul negativ. Nu am intentionat, dar s-a dus!



#2180
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 octombrie 2021 - 17:40

Nici o problema. Si eu am mai patit, de la cate o apasare aiurea a mouse-ului.

 Scuze pentru votul negativ. Nu am intentionat, dar s-a dus!





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -