Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#2111
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 06:24

exista deja. dar o sa mai dureze ceva pana va fi studiata situatia. cazurile de romani vaccinati cu doua doze, sub 6 luni de la cea de-a doua doza si totusi cu Covid, diverse forme, sunt inca putine.

 

Vaccinarea nu scuteste preventia. Degeaba s-au vaccinat daca nu poarta masca, nu respecta distantarea, nu se spala eficient pe maini.

Sau poate au diverse alte probleme, boli. 



#2112
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 09:36

Și in sfirsit vesti bune in toamna asta! Citiți despre legumele cele mai prietenoase cu parul! Oare cine traduce in halul asta de prin presa straina?  [batcap] 0F24215E-D6A5-46F4-8A17-B1DD1338FAF6.jpeg

 

 

 

 

https://www.mediafax...Hm8CNoXC6y7_aKE

 



#2113
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 10:48

Fiind din UK, am zis sa intreb direct la sursa:

Am pe cineva pe lista FB antivaccin care tot distribuie tot felul de chestiuni in acest sens, sau ofera raspunsuri antivaccin pe la diverse subiecte

Una este aceasta:

"Care vaxin? Acest minunat ser numit vaxin nu face ceea ce e presupus ca face. Adica nici macar nu protejeaza. In Anglia au anuntat la TV ca 82 % din decesele de covid sunt la cei vaxinati complet, 17% la cei vaxinati partial iar restul la cei nevaxinati. Cei ce refuza vaxinul sunt liberi. Sunt libera sa aleg adevarul si nu minciunile ce mi se baga sub nas."

 

Eu ma indoiesc sincer, poate proportia este fix invers, dar exista lumea care cititind astfel de texte, daca totusi se gandea la vaccin, incepe sa dea inapoi, gandindu-se "chiar asa o fi?" "Daca si astia din Anglia zic asa, atunci ceva o fi adevarat".

Exista asemenea posturi TV la voi care sa scoata asa ceva?

Dar nici nu trebuiesc mediatizate pe FB de un neica nimeni. Sint deasemenea doctori care nu s-au vaccinat și nu recomanda vaccinul. Trump recomanda spălături interne cu clor. Și ce-i cu asta? Trebuie chiar sa punem in practica toate idioțeniile astea?



#2114
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 10:57

Scolile in Anglia au fost dotate cu monioare de CO2 pentru a identifica zonele care trebuie ventilate , pentru ca iarna e mai greu sa stai tot timpul cu geamurile si usile deschise. Iar 30 de scoli au primit purificatoare de aer.


Editat de Collins20, 19 octombrie 2021 - 10:58 .


#2115
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:01

Monica, daca citesti Gardianul sau BBCNews, sau presa in general poti sa iti faci o idee cum sta situatia aici. E mult mai simplu decat sa patrunzi in meandrele unor " iluminati.



#2116
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:10

Pai stiu, ca de pe BBC am mai citit si eu, dar nici urma de ce scria persoana respectiva.

 

I-am trimis un comentariu in care intrebam pe ce post tv si sa-mi dea un link, dar a tacut malc :)) Ma gandeam ca poate aveti si voi nebunii vostri, dar intr-un numar mult mai mic...

Monica, daca citesti Gardianul sau BBCNews, sau presa in general poti sa iti faci o idee cum sta situatia aici. E mult mai simplu decat sa patrunzi in meandrele unor " iluminati.



#2117
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:26

Monica, uite o stire din 13 septembrie:  https://www.theguard...covid-19-deaths  , in ultima luna situatia deceselor in UK este foarte buna, deci nu cred ca procentele alea s-au schimbat semnificativ. 



#2118
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:34

Laura, asa stiam si eu.



#2119
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:36

Fiind din UK, am zis sa intreb direct la sursa:

Am pe cineva pe lista FB antivaccin care tot distribuie tot felul de chestiuni in acest sens, sau ofera raspunsuri antivaccin pe la diverse subiecte

Una este aceasta:

"Care vaxin? Acest minunat ser numit vaxin nu face ceea ce e presupus ca face. Adica nici macar nu protejeaza. In Anglia au anuntat la TV ca 82 % din decesele de covid sunt la cei vaxinati complet, 17% la cei vaxinati partial iar restul la cei nevaxinati. Cei ce refuza vaxinul sunt liberi. Sunt libera sa aleg adevarul si nu minciunile ce mi se baga sub nas."

 

Eu ma indoiesc sincer, poate proportia este fix invers, dar exista lumea care cititind astfel de texte, daca totusi se gandea la vaccin, incepe sa dea inapoi, gandindu-se "chiar asa o fi?" "Daca si astia din Anglia zic asa, atunci ceva o fi adevarat".

Exista asemenea posturi TV la voi care sa scoata asa ceva?

Asta e exact genul de “știre” pe care o publica covidiotul meu de pe FB de care va spuneam, fără ca vreaodata sa dea sursa originala in limba engleză! Minciuni la drumul mare! Chiar azi zicea cineva ca are o fata sora medicală la un spital mare din UK și ca fata nu știe exact citi din cei internați sint vaccinați sau nu, dar știe cu exactitate ca cei intubați sint TOȚI nevaccinati!



#2120
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 octombrie 2021 - 11:53

Asta cu intubatul e asa in Franta : la inceput de pandemie se intubau (dupa ce erau trebuti in coma artificiala) cei cu probleme respiratorii foarte grave in speranta ca vor fi salvati. 

In octobrie-decembrie 2020 se intubau doar cei care aveau o sansa sa se trezeasca si sa nu ramina cu sechele. Deci cei in virsta  nu mai erau intubati (fiul meu era in geriatrie-covid si mi-a explicat asta). 

Acum se aplica aceeasi politica. 

 

Nu stiu care e procedura in Anglia.





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -