Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1441
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 10:28

Ella73 - felicitari pentru fata ta.  [flo2]



#1442
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.892 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 10:41

Mie mi se pare discriminatoriu pass asta sanitar.

Care e diferenta intre o persoana care se viziteaza cu rudele/prietenii frecvent si una care se duce la muzeu/film ? 



#1443
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.655 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 10:46

Mie mi se pare discriminatoriu pass asta sanitar.

Care e diferenta intre o persoana care se viziteaza cu rudele/prietenii frecvent si una care se duce la muzeu/film ? 

 

Da, e facut sa te impinga la vaccinare.



#1444
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 11:15

Este nevoie de o foarte buna orgamizare asa cum spuneam si mai inainte pentru a se aplica asa ceva. Si infrastructura. Michelle- usa ,da ceva de genul asta spunea cred. Eu nu citisem nicaieri pana la discutia asta ca exista diferentiere. In general exista grad diferit sl virusului deci si gradul de contagiere este altul . Nu este ceva standard.

 

Nu știu in alte părți, dar la noi s-a vorbit deja de multă vreme, chiar de pe la începuturi, ca exista “super sprideri”, care au o cantitate mare de virus in corp și care transmit mult mai “virulent” :) virusul. Și sunt cei cu cantitate mai mică. Sau cei asimptomatici care l-a noi s-a spus ca nici nu transmit. 
 

Normal ca se vede la analize, ca unii au mai multă încărcătura virală și alții mai putina. Ceea ce iese “pozitiv” sau “negativ” e o valoare pe care o da aparatul. Exista un prag (e o valoare numerica) peste care o rezultatul analizei este tradusă ca “pozitivă”. 
 



#1445
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 11:23

La noi nu exista acest covid pass, adică exista dar nu e impus. Din 29 Septembrie se deschide totul, nu vor mai fi restricții, dar fără certificat. Probabil vor creste și la noi cazurile atunci. Au spus ca pregătesc terenul și îl impun, dacă așa va fi. 
 

Vor începe in Octombrie sa vaccineze tinerii 12-15 ani. Acum vaccinează 16-17. Sunt mulți care vor vaccin, majoritatea se vaccinează. 
 



#1446
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 11:26

Cand cineva isi face testul covid, in afara de rezultat pozitiv sau negativ, ti se da si valoarea respectiva pe buletin? Si stie cineva sa interpreteze ca e incarcatura mare sau mica? De curiozitate intreb, ca oricum nu conteaza, daca iese pozitiv, tot aia e...

Normal ca se vede la analize, ca unii au mai multă încărcătura virală și alții mai putina. Ceea ce iese “pozitiv” sau “negativ” e o valoare pe care o da aparatul. Exista un prag (e o valoare numerica) peste care o rezultatul analizei este tradusă ca “pozitivă”. 

 



#1447
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 11:31

Școlile deocamdată merg Ok, nu sunt surse de covid. N-am auzit de scoli închise, nici clase sa stea acasa. Dacă sunt, sunt izolate. Stau 5 zile, dacă e un caz in clasa și se testează. Cei fără simptome, după 5 zile se întorc in clasa. 
 

In primăvara a fost un caz la fata mea in clasa, e la liceu. Băiatul a tușit in ultima zi când a fost in clasa și era răcit, deși regula sa stai acasa cu simptom exista si va rămâne. Au stat acasa, când a fost confirmat pozitiv, a mai fost un prieten al lui in alta clasa. Dar din clasa fetei mele nu a mai fost nimeni. S-au testat majoritatea și după o săptămâna au fost iar la școala. 
 

La noi vehiculează idea sa nu mai testeze pe cei vaccinați, dacă au simptome. Oricum nu se merge bolnav la munca și majoritatea celor vaccinați de covid au probabil o alta răceala/gripa. Așa au văzut in ultimele luni, a crescut foarte mult numărul celor care au alți viruși, in special copii. Majoritar RS virus. Ăștia au dispărut pana a dominat covidul. Acum dacă covidul a scăzut, revin ceilalți. 
 



#1448
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 11:32

Cand cineva isi face testul covid, in afara de rezultat pozitiv sau negativ, ti se da si valoarea respectiva pe buletin? Si stie cineva sa interpreteze ca e incarcatura mare sau mica? De curiozitate intreb, ca oricum nu conteaza, daca iese pozitiv, tot aia e...

 

Nu, nu sa da. Nu are importanta, așa cum zici. Încărcătura o interpretează  cei care dac studii, nu are nicio relevanta Pt pacient. 



#1449
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 12:24

Fiica-mea pleaca in octombrie la studii in Coreea de Sud. E vaccinata, dar acolo vaccinul nu se ia in considerare: nu accepta decat vaccinurile facute la ei. Asa ca la plecare test PCR, cand ajunge test PCR (platit de stat), 14 zile carantina (hotel platit de ea),  plus instalat un app unde scrie zilnic cum ii este (primeste zilnic un kit pt luarea tenperaturii etc), cu 2 zile inainte de terminarea carantinei iar test PCR (platit de stat). Astea 2 saptamani face scoala online, dupa va merge la universitate (va invata coreean).

A avut nevoie de viza de student, fara nu intra in tara.

 

Am vazut ca in Coreea doar 40% sunt complet vaccinati. La noi 54% din populatia totala, acum cu noile restrictii e coada la vaccinuri.

 

Din august se pot vaccina si cei intre 12 si 15 ani, cu Pfizer. 

 

Un epidemiolog spunea ca e normal ca si persoane vaccinate sa ia virusul (cantitatea de virus data mai departe de aceste persoane e ft ft mica); plus ca virusul nu va disparea (va fi ca influentza).

O informatie extrem de utila pentru toti cei care  vor sa mearga in Coreea. 

Multumim. 



#1450
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 12:28

O informatie extrem de utila pentru toti cei care  vor sa mearga in Coreea. 

Multumim. 

[:-)))] [:-)))] [:-)))] sper sa nu fie prea mare imbulzeala!!!!

 

Mihaela si eu stiam-am si scris la un moment dat pe forum, ca de fapt , dintre mute persoane infectate cu covid( din pacate nu-mi mai aminteasc exact cifra) doar o persoana da mai departe virusul, nu toti cei infectati cu covid dau mai departe!!!





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Oboseala in sarcina

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 17:03

  • Pozitie bebe

    Ralu31031992
    - Ieri, 13:01

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - mai 03 2024 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - mai 03 2024 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - mai 03 2024 09:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -