Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1461
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 18:41

Ne intereseaza sau nu , toti suntem afectati. Asta e problema.



#1462
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 19:14

..Nu stiu serios cum va fi mai departe, valul 4, 5 , 6.... o sa innebunim cu atatea valuri...virusul o sa tot aibe mutatii si tot asa...

Am asa un gust amar...  

E putin probabil sa existe valul 5 - 6 nici atat. Tot ceea ce se intampla este natural si intr-o oarecare masura previzibil. 
Da faptul ca nu va mai fi pandemie nu exclude ca o persoana, oricare ar fi aceea sa nu se imbolnaveasca la un moment dat. Asemeni gripei.
Dar exista un dar.... oricine doreste si considera util si protectiv va avea posibilitatea sa se protejeze in orice moment prin 
-Igiena
- Evitarea aglomerarilor inutile
- Vaccin periodic.
Probabilitatea de a se imbolnavi si/sau de a face forme medii (grave nici atat) scade spre zero.
Deci fara panica, sa vedem sincer si obiectiv viata in care traim care este o lume vie si ... sa facem ceea ce ne sta la indemana pentru a trai rezonabil in fiecare zi.



#1463
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 19:24

Marius  [flo]  [floare3]

Multumesc.

Eu am facut si fac ce depinde de mine: vaccin, igiena, aglomeratiile nu le agream nici inainte (dar sa zicem ca poate mai cascam gura uneori, acum le evit de tot).



#1464
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:02

mi se pare ciudat...

la noi de vreo 2 luni sunt focuri. multa lume a fost evacuata au stat la gramada cu alte familii sau prin adaposturi vaccinati/ nevaccinati, multa lume a voluntariat. cu toate astea nu a crescut numarul de infectari si mai ales de decese.

la fel california cred ca are cel mai mare numar de oameni ai strazi si in adaposturi stau la gramada nu am auzit ca numarul de decese sa fi crescut in randul lor.

 

virusul asta chiar devine smart daca se plimba doar prin scoli 



#1465
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:09

sunt zeci de mii de spectatori la meciuri si se pun restrictii la restaurante amarite cu 10 familii....e aberant.

 

la noi vad ca scolile nu se mai inchid. si chiar daca au fost in contact cu cineva cu covid daca sunt vaccinati poti sa vina la scoala.



#1466
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:23

Din pacate si televiziuniloe intretin toate chestiile astea.

Antena 3 sa zicem, unde vin fel de fel de personaje antivaccinare... pun pariu ca Gadea, Dumitrescu sau care mai sunt pe acolo sunt vaccinati, dar in numele audientei, fac orice, nu conteaza.

 

Stiu ca s-a strigat Libertate! la revolutie si pentru asta s-a luptat si s-a murit, dar ajung sa cred ca solutia in momentul de fata este o cenzura (pe tema vaccinarii). Prea apar pe posturi tot felul de aberatii si pareri medicale sustinute de te miri cine. Dana Budeanu? E medic, cumva??? De unde si pana unde e aia abilitata sa-si dea cu parerea pe o problema de medicina? Olivia Steer? La fel... E ca si cum m-ai pune pe mine sa apreciez opere de arta, tablouri (si nu sunt om de arta, nu am studii in domeniu, nu ma pricep, ca un profesionist). La chestii de genul asta ma refer cand spun sa le mai puna frana. E o limita foarte fina intre dreptul de libera exprimare si ridicol, prostii, aberatii...

Ok, adu 2 medici infectionisti, virusologi, epidemiologi si daca au pareri contrare, hai sa facem o emisiune, o dezbatere, sa ascultam ambele pareri. Macar stim ca sunt ale unor oameni de specialitate.

monica eu nu sunt de loc de acord cu ce spui...cand incepi cu cenzura inttr-un domeniu...incepi sa o aplici si in alte domenii...si nu mai se stie de limita, ajungem ca in vremurile bine stiute.

 

medicii sunt medici, sunt foarte ocupati sa trateze lumea nu stau pe la televiziuni si radio si pe fb...iar cine ia sfaturi pe aceasta cale sunt sigura ca stiu de unde si de la cine isi aduna informatiile. 

oamenii de stiinta, scuza-ma dar si ei au dat-o in bara de multe ori...ca e neagra ca e alba, dar hai mergem totusi pe mana lor ca deh.

 

aplicarea cenzurei (cum se intimpla acum la noi) din pacate e foarte partiala...si trage mai mult in functie de unde pica fondurile sau cine sunt cei care trag sforile.

 

sa nu crezi ca cenzura inseamna neaparat dreptate, adevar...corectitudine...



#1467
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 21 septembrie 2021 - 22:30

la noi mayorul din sf a fost prinsa la un restaurant faimos fara masca...si tot ea revoltata ca e aberant, ce atita masca in restaurant...ca ea e acolo sa se distreze si sa manince.

pai legea asta cine a dat-o in oras, nu tocmai ea?

atunci cand a dat cu batul si a semnat de ce nu s-a gandit ca e aberant?

 

sau de vaccinuri sunt curioasa daca toti de la conducere sunt vaccinati , sau cei de la who...sau onu...etc...etc.

pana cand ei, TOTI care conduc , si dau legi in dreapta si stanga nu se pun de acord sa se vaccineze ...nu ar trebui sa oblige oamenii de rand sa fie vaccinati ca sa isi pastreze servicile.


Editat de michelle-usa, 21 septembrie 2021 - 22:39 .


#1468
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 22 septembrie 2021 - 06:45

Uite ce spune de la Casa Alba referitor la ilegalii care intra in tara pe jos: Psaki: Illegals Don’t Need Vaccination Proof Since ‘They’re Not Intending To Stay Here

Deci turistilor care vin cu avionul li se cer vize, vaccinării, testari...dar ilegalilor , nu...ca deh nu stau forever( de parca ilegalii vin in vizita) ..

Ori daca intri intr un amarit de restaurant treb dovezi iar când intri într-o tara , nu .

Inca un exemplu ca legea și restrictiile sunt date numai pt unii...nu pt toata lumea. ..si de asta nu ii crede lumea ca sunt plini de bs.


Editat de michelle-usa, 22 septembrie 2021 - 07:01 .


#1469
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 22 septembrie 2021 - 07:41

Da, si eu cred ca masurile astea care se iau prin restrictionari sunt politice.  Pentru ca nu sunt in stare sa gestioneze situatia  eficient si se tem de escaladarea cazurilor trantesc lock down si restrictii . 

In loc sa se ia masuri pentru a nu se ajunge acolo prin convingerea populatiei sa se vaccineze, sa respecte indicatiile s.a. e mult mai usor sa restrictionezi si sa interzici desfasurarea normala a vietii . 

Si asta cu " unii mai cu mot fac ce vor chiar si in lock down e peste tot cred nu numai in USA" 



#1470
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 septembrie 2021 - 08:12

Da, si eu cred ca masurile astea care se iau prin restrictionari sunt politice.  Pentru ca nu sunt in stare sa gestioneze situatia  eficient si se tem de escaladarea cazurilor trantesc lock down si restrictii . 

In loc sa se ia masuri pentru a nu se ajunge acolo prin convingerea populatiei sa se vaccineze, sa respecte indicatiile s.a. e mult mai usor sa restrictionezi si sa interzici desfasurarea normala a vietii . 

Si asta cu " unii mai cu mot fac ce vor chiar si in lock down e peste tot cred nu numai in USA" 

Dar cine trebuie sa ia in situatii din astea de exceptie, cum traim, acum, deciziile`?





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -