Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1411
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:34

Da, si mie mi s-a parut ciudat pentru ca nu am citit nicaieri despre asta inainte dar asta mi-a spus : ca exista grad diferit de contagiere.  Chiar si intre doua persoane de aceeasi varsta cu contact cu covid in aceeasi perioada de exemplu. 

Deci si din punctul asta de vedere se merge pe vaccinare cat mai masiva. In speranta ca cei vaccinati desi se imbolnavesc fac forme usoare si nu sunt atat de contagiosi. 

Culmea e ca se vede in prelucrarea probei cat de contagioasa e persoana a spus . 


Editat de Amaryllis1, 20 septembrie 2021 - 21:47 .


#1412
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:35

Realitatea e ca vaccinatii si transmit si fac boala, DAR sunt exceptati de la izolare. Mai concret amdoua colege care au acasa persoane bolnave de covid acum , si ele vin la serviciu! 

Ex. eu daca am covid nu trebuie sa se izoleze nimeni din casa pentru ca sotul e vaccinat iar copilul trebuie sa mearga la scoala . 

La noi copiii pana la 18 ani si 6 luni sunt exceptati de la izolare ceea ce face ca scolile sa nu se mai inchida,de aceea nu vad de ce la un singur caz sa trimiti 30 de elevi acasa.



#1413
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:35

Velvet este un cadru didactic dedicat, care se implica, pune suflet in exercitarea meseriei.

Si mai sunt si alte cadre didactice de calitate

Pt acestia, orele online sunt o bariera in apropierea fata de copii (mai ales daca ai si o clasa noua, de inceput de ciclu - a5a, a 9a)

 

Insa sunt si cadre didactice care isi bat joc de meseria pe care si-au ales-o, nu-si fac orele, fizic in clasa intarzie mult sau nu vin, online nu intra, insa salariul le intra in cont luna de luna. Pe ce? Pe nimic! Aia sunt primii care isi doresc inchiderea scolilor, ca nah, in online chiar ca nu-i mai verifica nimeni ce fac ei de acasa, intra sau nu la ore. Cred ca se si roaga special pt asta. 

Da, inteleg ca tu esti cadru didactic si nu preferi scoala online in pandemie dar crezi ca esti reprezentativa pentru personalul didactic? 

Daca da, OK, macat sa nu se mai inchida nicaieri scolile 



#1414
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.258 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:41

Vorbim aici de colectivitate, de copii care stau 8 ore pe zi la scoala, care isi dau masca jos cand mananca la cantina.

La un caz pozitiv, teoretic mai sunt si altii care pot contacta alti copii la randul lor.

 

 

Spune-mi cum se compara chestia asta cu mersul la restaurant unde se merge numai pe baza de certificat vaccinal.

 

Cu toate asta clasa fetei mele de 13 ani nu a fost inchisa DELOC anul trecut, iar la cea mica de 8 ani  a fost Inchisa in total 3 saptamani (au avut 6 cazuri de covid)

La noi oricine poate merge la restaurant/club/festival și sta 5-8 ore bot in bot. Nu se cere pașaport de vaccin. Trebuie sa ne asumam riscul covid pina nu ne spulbera criza gazului cu totul. Sper ca ați auzit de ea.



#1415
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:41

Asta e nasol si ma demoralizeaza mult de tot. Faptul ca vaccinatii fac boala, o pot transmite... in afara faptului ca evita forme grave (ceea ce e un punct pozitiv) ei pot intretine circulatia virusului mult si bine, mai ales ca ei nu trebuie sa se testeze, sa se izoleze... Asta spun eu care sunt vaccinata. Si nu, nu m-am testat niciodata, dar nici nu am avut nevoie, nu am o viata sociala bogata, in plus nu am avut simptome specifice. Si intotdeauna port masca la interior si tin distanta fata de alti oameni cu care ma vad (oricum, nu-s multi, ii numeri pe degete). Deci sunt atenta si de buna credinta, vaccinata fiind.

Realitatea e ca vaccinatii si transmit si fac boala, DAR sunt exceptati de la izolare. Mai concret amdoua colege care au acasa persoane bolnave de covid acum , si ele vin la serviciu! 

Ex. eu daca am covid nu trebuie sa se izoleze nimeni din casa pentru ca sotul e vaccinat iar copilul trebuie sa mearga la scoala . 

La noi copiii pana la 18 ani si 6 luni sunt exceptati de la izolare ceea ce face ca scolile sa nu se mai inchida,de aceea nu vad de ce la un singur caz sa trimiti 30 de elevi acasa.



#1416
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 21:45

Eu personal sunt complet dar complet impotriva carantinarii si consider ca nu exista prea multa logica in masurile luate prin interziceri  in afara de logica puterii . Peste tot unde s a facut asta a fost mult mai usor pentru guvernanti decat daca ar fi aplicat masuri decente de educare a populatiei in privinta normelor de igiena,  de precautie in caz de contact, s.a.  



#1417
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 22:04

Letitia da, unii...

 

Monica multumesc  [flo2]

 

n-am ce demonstra, fiecare sa creada ce vrea. sa ne bage in acelasi cazan. don't care.



#1418
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 22:13

Cat despre vaccinati si nevaccinati si transmitere , eu nu sunt o infocata sustinatoate a vaccinurilor dar intr _o discutie cu cineva ce lucreaza in laborator exact la teste covid am auzit afirmatia ca gradul de transmitere s cuiva infectat ( deci cat de contagios este ) difera  ichiar in aceeasi faza . In a 7a zi de la contactul cu pozitiv de exemplu. Exista persoane foarte contagioase si persoane la polul opus . 

Si ca asta ar fi un motiv pentru care sunt diferite precautiile desi se imbolnavesc si vaccinati si ne. 

 

Nu mai exista precautii..



#1419
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 22:14

x  


Editat de ab5174, 20 septembrie 2021 - 22:20 .


#1420
Amaryllis1

Amaryllis1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 22:56

Ma refeream la precautii in ceea ce priveste colectivitatea . Faptul ca celor nevaccinati li se cer teste la zi pe cand celorlalti nu desi toti pot contacta corona





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -