Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1391
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 15:57

Da, da, noi suntem foarte pregatiti pentru asta, ca doar intr-un an jumate am pus la punct spitalele . Vai de noi !



#1392
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 16:00

Pe de alta parte, baiatul meu e in online de joi. Miercuri seara un coleg de clasa a primit rezultat pozitiv la test covid. Poate pentru ca au deja experienta anului trecut facut mai mult in online, poate pentru ca sunt mari, la liceu, poate pentru ca e un liceu bun unde si profesorii se straduiesc sa isi faca treaba, dar pot sa spun ca asa, din fata calculatorului, chiar au facut orele. Profesorii au predat, au vorbit cu ei, i-au intrebat , au discutat aproape ca si cand ar fi fost in clasa. Cu totii speram sa nu mai apara nici un caz si sa se intoarca in scoala. Dar pana atunci ficare face cat de mult se poate in aceste conditii. 



#1393
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 16:06

Si in Franta se inchide clasa pt o saptmana de la 1 caz pozitiv la gradi si primara. La gimnaziu si liceu raman acasa o saptamana numai cei nevaccinati. o saptamana nu e capat de tara. Li se da de lucru in autonomie. Macar aici scolile nu au fost inchise apropape deloc anul trecut (2 saptamani atat).

 

Da, imi place asta cu gimnaziul si liceul, dar sa fie aplicat exact. Indiferent ca in clasa raman fizic 1 elev sau mai multi. 



#1394
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 16:13

Da, da, noi suntem foarte pregatiti pentru asta, ca doar intr-un an jumate am pus la punct spitalele . Vai de noi !

Eu nu stiu cat e vina celor din sistemul sanitar. Nr de paturi ATI este limitat , la fel ca si medicii care pot lucra in acele sectii. Nu poti sa ocupi toate locurile de terapie intensiva cu bolnavi covid.

Dar de 9 luni e la dispozitia populatiei vaccinul care i-ar face pe foarte putini sa ajunga intubati. Eu nu vad vina celor din sistemul sanitar in situatia actuala , cat a populatiei generale care refuza vaccinarea.   



#1395
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 16:38

Da, imi place asta cu gimnaziul si liceul, dar sa fie aplicat exact. Indiferent ca in clasa raman fizic 1 elev sau mai multi. 

 

Problema va fi cu cei ramasi acasa. Nu o sa fie online, nu o fost niciodata. Nu au chef, se eschiveaza. La scoala vor ramane destul d emulti, ca 75% dintre adolescenti sunt vaccinati.



#1396
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 17:26

Da, dar virusul continua sa fie transmis de vaccinati sau ne. 

 

Am citat acest mesaj pentru ca exprima o realitate .

 

voua cum vi se pare?



#1397
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 17:35

Pe de alta parte, baiatul meu e in online de joi. Miercuri seara un coleg de clasa a primit rezultat pozitiv la test covid. Poate pentru ca au deja experienta anului trecut facut mai mult in online, poate pentru ca sunt mari, la liceu, poate pentru ca e un liceu bun unde si profesorii se straduiesc sa isi faca treaba, dar pot sa spun ca asa, din fata calculatorului, chiar au facut orele. Profesorii au predat, au vorbit cu ei, i-au intrebat , au discutat aproape ca si cand ar fi fost in clasa. Cu totii speram sa nu mai apara nici un caz si sa se intoarca in scoala. Dar pana atunci ficare face cat de mult se poate in aceste conditii. 

 

Pentru un singur copil sa ramana acasa toata clasa , nu e prea mult?



#1398
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 19:37

Pentru un singur copil sa ramana acasa toata clasa , nu e prea mult?

 

LA cat de contagioasa e varianta Delta, ei zic ca nu ...

Anum trecut la 3 copii se inchidea clasa.



#1399
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 19:45

Dar Bianca merge la scoala?

Cum se procedeaza cu fratii ai caror clase se inchid temporar?

Pe de alta parte, baiatul meu e in online de joi. Miercuri seara un coleg de clasa a primit rezultat pozitiv la test covid. Poate pentru ca au deja experienta anului trecut facut mai mult in online, poate pentru ca sunt mari, la liceu, poate pentru ca e un liceu bun unde si profesorii se straduiesc sa isi faca treaba, dar pot sa spun ca asa, din fata calculatorului, chiar au facut orele. Profesorii au predat, au vorbit cu ei, i-au intrebat , au discutat aproape ca si cand ar fi fost in clasa. Cu totii speram sa nu mai apara nici un caz si sa se intoarca in scoala. Dar pana atunci ficare face cat de mult se poate in aceste conditii. 



#1400
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 20 septembrie 2021 - 19:51

Si inca o intrebare: cand o clasa intra online, copiii respectivi sunt considerati contacti, cu decizie de carantinare? 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -