Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1291
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:50

In luna mai, anul trecut scolar, au inceput cam toti copiii din tara scoala fizic. Trendul descrescator a continua. Nu a fost influentat de venirea copiilor in scoli, fizic, timp de 1 luna de zile (ca atat au apucat). Scaderea a continuat pana pe la final de august.

Acum brusc inceprea scolilor e automat o cauza... nu zic ca nu poate fi, dar nu e principala cauza cum cred unii. 

 

Masca la interior in general se poarta... nu 100%, dar majoritatea poarta. Merg prin magazine la cumparaturi, majoritatea sunt cu masca, la scoala au masca, in mijloacele de transport multi au masca.... mai sunt si cativa fara sau doar pe gura... si ce pot face? ma feresc sa stau in preajma lor si gata. Oricum nu iau mijloace de transport aglomerate. Daca sunt libere, le mai iau, daca am loc pe scaun, atunci stau jos, am masca, intorc capul spre geam si nu am contact apropiat cu nimeni.

 

Pe mine ma seaca festivalurile, concertele, evenimentele, fie si in aer liber, dar intr-un spatiu limitat in care intra sute si mii de persoane, care stau umar la umar. Cum in aer liber masca cu e obligatorie, atunci lumea nu o poarta. Dar respirand toti ceafa in ceafa, chiar nu e ok. Si sunt suparata ca autoritatile permit acest gen de evenimente, cand nu ar trebui sa se intample.



#1292
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:55

Intuitia, recunosc.

Tara asta e mereu vulnerabila si a pierdut la CEDO procese pe banda rulanta.

 

Infractorii, cand sunt prinsi in alte tari (ultimul exemplu, Savulescu, actionar pe la Dinamo, trimis in judecata de statul roman), sunt protejati de niste tari (in cazul lui Savulescu tari UE: Italia, Grecia) care se opun extradarii, au anulat cererea de extradare, ura si la gara. Chiar daca omul facuse magarii si era trimis in judecata. Nu a contat, statul roman a pierdut din start orice putere. Deci solutia daca faci faradelegi: fugi din Ro si si scapat.

 

Ok, nu era vorba de CEDO aici, dar e tot o speta juridica. E cel mai recent exemplu, au mai fost si altele, dar le-am mai uitat cu timpul. tot de oameni care nu au fost extradati in RO, prin opozitia unor tari in care acestia au fugit. Mie imi suna a favorizarea infractorului, il ajuti sa scape de judecata, d si sa traiasca linistit la tine in tara, fara a mai raspunde penal, daca este gasit vinovat, pt faptele sale.

Ce te face sa afirmi asta? 


Editat de monicabo, 17 septembrie 2021 - 09:59 .


#1293
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:57

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. De unde aceste diferente si vulnerabilitati? 

Care e diferenta in redactarea legii in Ro fata de tarile vestice? Nu ar trebui si lucrurile astea aliniate cumva la vreo directiva auropeana, cum s-a m ai facut si in alte domenii?

Am impresia ca legiuitorii nostri (fara a le lua apararea, ca au pacatele lor si astia din guvernul de acum si cei din opozitie care au mai fost) sunt uneori legati de maini si de picioare ca teama acuzatiilor de discriminare, proces intentat statului, reclamatii la CEDO si acordare de despagubiri etc.

Italia a impus deja vaccinarea obligatorie, am auzit acum la stiri, nu stiu exact sa dau detalii!!!



#1294
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:58

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. De unde aceste diferente si vulnerabilitati? 

Care e diferenta in redactarea legii in Ro fata de tarile vestice? Nu ar trebui si lucrurile astea aliniate cumva la vreo directiva auropeana, cum s-a m ai facut si in alte domenii?

Am impresia ca legiuitorii nostri (fara a le lua apararea, ca au pacatele lor si astia din guvernul de acum si cei din opozitie care au mai fost) sunt uneori legati de maini si de picioare ca teama acuzatiilor de discriminare, proces intentat statului, reclamatii la CEDO si acordare de despagubiri etc.

Italia a impus deja vaccinarea obligatorie, am auzit acum la stiri, nu stiu exact sa dau detalii!!!



#1295
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:58

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. De unde aceste diferente si vulnerabilitati? 

Care e diferenta in redactarea legii in Ro fata de tarile vestice? Nu ar trebui si lucrurile astea aliniate cumva la vreo directiva auropeana, cum s-a m ai facut si in alte domenii?

Am impresia ca legiuitorii nostri (fara a le lua apararea, ca au pacatele lor si astia din guvernul de acum si cei din opozitie care au mai fost) sunt uneori legati de maini si de picioare ca teama acuzatiilor de discriminare, proces intentat statului, reclamatii la CEDO si acordare de despagubiri etc.

Italia a impus deja vaccinarea obligatorie, am auzit acum la stiri, nu stiu exact sa dau detalii!!!



#1296
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 10:00

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. De unde aceste diferente si vulnerabilitati? 

Care e diferenta in redactarea legii in Ro fata de tarile vestice? Nu ar trebui si lucrurile astea aliniate cumva la vreo directiva auropeana, cum s-a m ai facut si in alte domenii?

Am impresia ca legiuitorii nostri (fara a le lua apararea, ca au pacatele lor si astia din guvernul de acum si cei din opozitie care au mai fost) sunt uneori legati de maini si de picioare ca teama acuzatiilor de discriminare, proces intentat statului, reclamatii la CEDO si acordare de despagubiri etc.

 

Mie mi se pare ca da.  [fri]

Eu consider vaccinarea un act medical personal, daca vreau ma tratez, daca nu nu. 

Acum e covid, pe vremuri era ciuma, pojar, gripa etc. Apropo, stiti ca nici ciuma nu este eradicata ? 

 

edit. 1 litera 


Editat de dana vio, 17 septembrie 2021 - 10:01 .


#1297
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 10:01

Mai sunt cazuri de ciuma in zilele noastre? Sau au mai fost in trecutul recent?

E tratabila acum?

Chiar habar nu aveam.



#1298
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 10:02

https://www.g4media....din-privat.html

 

Italia, prima țară europeană unde certificatul verde devine obligatoriu la locul de muncă / Măsura se aplică din 15 octombrie / Amendă de până la o mie de euro pentru încălcarea legii. 


Editat de dana vio, 17 septembrie 2021 - 10:04 .


#1299
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 10:04

Bine, nici covidul nu va fi eradicat, ci probabil ca va fi tinut sub control in viitor, prin tratamant antiviral (care sper ca nu se va lasa asteptat prea mult) + vaccin. Ambele intrumente neaparat. Exact ca la gripa



#1300
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 10:06

Mie mi se pare ca da.  [fri]

Eu consider vaccinarea un act medical personal, daca vreau ma tratez, daca nu nu. 

De acord cu tine, daca te supui si consecintelor!!!

 

Daca angajatorul cere certificat de vaccinare, daca il ai e ok, daca nu, te supui consecintelor de a fi eliberat din post.

 

Vaccinarea nu e obligatorie in cazul persoanelor cu probleme de sanatate, a femeilor gravide./parca mai este un motiv dar nu mi-l amintesc acum)





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -