Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Jurnal de pandemie editia 2021

pandemie covid

3621 raspunsuri la acest subiect

#1281
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 08:52

Velvet,

 

sa stii ca viata perfecta nu exista. depinde ce iti doresti. mie in primii ani mi-a lipsit viata sociala din ro. 

eu sunt aia care mor de drag sa merg la nunti &co, imi lipsesc pietele din ro, asa cum sunt ele, dar da am plecat din ro ca am fost umilita la nasterea lu Fii-miu.

dar inca folosesc bors si leustean romanesc :)



#1282
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 08:53

Pentru mine nu e un mister de ce au explodat cazurile, cum sa fie un mister cind se stie dja "ce place "virusului; aglomeratii-vezi CE, nu va spun de Grecia cu zone renumite, de Romania cu litoralul full, de plimbatul cu avionul pentru a ajunge la diverse destinatii, astea sunt citeva exemple.

 

Acum ca a inceput scoala(si in germania in toate landurile si in alte tari, inclusiv Romania) va urma iar o explozie de cazuri, deci iar nici un mister de ce vor exploda cazurile.

 

Romania insa-eu vorbesc de Romania ca ma intereseaza, nu a respectat nicio regula impusa de pandemie, eu din cite stiu(dar s-ar putea sa ma insel) si in Romania au fost restrictii cu numarul de persoane la adunari, si in Romania ar trebui sa se poarte masca, si in Romania ar trebui pastrata distanta.Dar...



#1283
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 08:53

Pentru mine nu e un mister de ce au explodat cazurile, cum sa fie un mister cind se stie dja "ce place "virusului; aglomeratii-vezi CE, nu va spun de Grecia cu zone renumite, de Romania cu litoralul full, de plimbatul cu avionul pentru a ajunge la diverse destinatii, astea sunt citeva exemple.

 

Acum ca a inceput scoala(si in germania in toate landurile si in alte tari, inclusiv Romania) va urma iar o explozie de cazuri, deci iar nici un mister de ce vor exploda cazurile.

 

Romania insa-eu vorbesc de Romania ca ma intereseaza, nu a respectat nicio regula impusa de pandemie, eu din cite stiu(dar s-ar putea sa ma insel) si in Romania au fost restrictii cu numarul de persoane la adunari, si in Romania ar trebui sa se poarte masca, si in Romania ar trebui pastrata distanta.Dar...



#1284
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 08:53

 

de ce au explodat cazurile, e un mister dar nici nu cred in raportarile romanilor.

 

Tocmai asta incerc sa spun, ca mie nu mi se pare deloc un mister, ci exista explicatii foarte logice. 



#1285
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:01

Din 15 mai s-au cam scos toate restrictiile in Romania. Nr de participanti la evenimente s-a tot marit (ultima 'ridicare de restrictii' a dat voie la 75 000 ca sa se poata tine Untold. Si da, eu sunt convinsa ca a fost cu dedicatie lucrul asta) , masca a ramas obligatorie doar in interior. 

 

Unii au respectat, altii nu, ca peste tot in lume ... 



#1286
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:16

 

Acum ca a inceput scoala(si in germania in toate landurile si in alte tari, inclusiv Romania) va urma iar o explozie de cazuri, deci iar nici un mister de ce vor exploda cazurile.

 

La noi in land, bw, in regiune a inceput scoala de o saptamana. Cazurile scad.

 

https://www.badische...en-tag-in-folge



#1287
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:20

Si sunt infectari si din alte surse.

 

Dentista noastra a luat de la un pacient, cu toata protectia, masca, dezinfectant, costum schimbat zilnic. A infectat receptionista, asistenta. Trei saptamani a fost cabinetul inchis. 
 

Asta era in perioada cand se descoperise vaccinul.

 

Familia ei insa nu a avut nimic, testati negativ.



#1288
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:40

Din 15 mai s-au cam scos toate restrictiile in Romania. Nr de participanti la evenimente s-a tot marit (ultima 'ridicare de restrictii' a dat voie la 75 000 ca sa se poata tine Untold. Si da, eu sunt convinsa ca a fost cu dedicatie lucrul asta) , masca a ramas obligatorie doar in interior. 

 

Unii au respectat, altii nu, ca peste tot in lume ... 

A ramas masca la interior, dar...se poarta?Majoritatea nu o poarta si nici sanctionati(nu ma refer la sanctiuni financiare neaparat dar...in autobuz de exemplu, soferul ar trebui sa plece mai departe pina cind toti pasagerii nu au masca) nu sunt.

 

Plus numarul extrem de redus de vaccinati...niciun mister ca numarul creste!!!

 

La noi, incidenta a scazut si astazi, este a treia sau a patra zi consecutiv de cind scade incidenta !!!Nu pot decit sa ma bucur!!!



#1289
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:41

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. De unde aceste diferente si vulnerabilitati? 

Care e diferenta in redactarea legii in Ro fata de tarile vestice? Nu ar trebui si lucrurile astea aliniate cumva la vreo directiva auropeana, cum s-a m ai facut si in alte domenii?

Am impresia ca legiuitorii nostri (fara a le lua apararea, ca au pacatele lor si astia din guvernul de acum si cei din opozitie care au mai fost) sunt uneori legati de maini si de picioare ca teama acuzatiilor de discriminare, proces intentat statului, reclamatii la CEDO si acordare de despagubiri etc.



#1290
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 septembrie 2021 - 09:48

Eu nu inteleg un lucru.

 

Franta, Germania, Uk, alta tari vest europene vor sa impuna vaccinare obligatorie sau testare din buzunar proriu pt anumite categorii. Este in regula, nu este nici o incalcare a drepturilor omului. Daca acelasi lucru s-ar intampla in Ro (sunt discutii vis a vis de acest aspect) atunci toti ameninta ca vor da statul in judecata si aproape sigur vor castiga. 

Ce te face sa afirmi asta? 





Etichetat si cu pandemie, covid

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -