Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.301 mesaje

Postat 17 ianuarie 2021 - 21:19

Da, se refera la non-binary, adica (din ce am inteles eu din explicatiile primite) persoana respectiva nu se identifica nici ca el nici ea. Sau uneori se simte el, alteori se simte ea.

 

Este primul caz de care m-am lovit eu, dar se pare ca este o chestie extrem de frecventa in randul adolescentilor din ziua de azi si de aici de unde locuim noi. Ce ma uimeste este varsta la care te declari non-binary, mi-e greu sa cred ca la 12 ani poti realiza cu adevarat ce inseamna. 

Da, da așa e. Bărbatul unei colege le zice shim adică she+him. Tonul e dat bine-nțeles de tot felul de vedete gay pe twitter. Sam Smith a decis ca vrea sa i se spună them, ca intr-o dimineața se simte femeie iar in alta dimineața se simte bărbat! [zirea]  Cine-si pune mintea cu asemenea aiureli? Generația tinara incepind cu 12 ani și terminind cu momentul cind termina școala și dau piept cu realitatea.

 

Fiu-miu in epoca precovid era într-un club la facultate și atunci cind s-au întîlnit pentru prima data fiecare și-a spus numele și apoi cum vor sa li se adreseze lumea. El a zis he/him dar s-a gasiț una care cică a zis ca ea e she/them. Apoi l-a invitat pe fiu-miu la o bere. [:)] La scurt timp a venit covidul și nu s-a văzut face to face cu cei de la club.

 

In liceu cel mai bun prieten a lui fiu-miu (prieteni din primara) a decis ca el e homosexual. Acum a revenit la decizie și a zis ca e straight!  [clo] 
 

Dar de pan sexual ați auzit?  Nu știu ăștia ce sa mai inventeze. 



#12
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 07:31

Da, da așa e. Bărbatul unei colege le zice shim adică she+him. Tonul e dat bine-nțeles de tot felul de vedete gay pe twitter. Sam Smith a decis ca vrea sa i se spună them, ca intr-o dimineața se simte femeie iar in alta dimineața se simte bărbat! [zirea]  Cine-si pune mintea cu asemenea aiureli? Generația tinara incepind cu 12 ani și terminind cu momentul cind termina școala și dau piept cu realitatea.

 

Fiu-miu in epoca precovid era într-un club la facultate și atunci cind s-au întîlnit pentru prima data fiecare și-a spus numele și apoi cum vor sa li se adreseze lumea. El a zis he/him dar s-a gasiț una care cică a zis ca ea e she/them. Apoi l-a invitat pe fiu-miu la o bere. [:)] La scurt timp a venit covidul și nu s-a văzut face to face cu cei de la club.

 

In liceu cel mai bun prieten a lui fiu-miu (prieteni din primara) a decis ca el e homosexual. Acum a revenit la decizie și a zis ca e straight!  [clo] 
 

Dar de pan sexual ați auzit?  Nu știu ăștia ce sa mai inventeze. 



#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 07:33

pan sexual or fi cei care zboara !? ca nici eu nu am auzit de ei.

traim intr-o lume nebuna.



#14
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 10:52

Stiu eu, stiu eu! Tocmai ce m-a informat fie-mea (14 ani) ca o colega de-a ei e pan si acum are o prietena. Se pare ca pan sexual e cineva care are relatii bazate pe personalitate si nu pe sex. Adica date oricine are preferinte/gusturi/valori etc similare cu persoana respectiva indiferent de sex.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.308 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 11:11

Stiu eu, stiu eu! Tocmai ce m-a informat fie-mea (14 ani) ca o colega de-a ei e pan si acum are o prietena. Se pare ca pan sexual e cineva care are relatii bazate pe personalitate si nu pe sex. Adica date oricine are preferinte/gusturi/valori etc similare cu persoana respectiva indiferent de sex.

Aha...deci pan sexualii nu au viata sexuala, sunt asa un fel de ...dragoste idilica, de iubitori de Luceafar. [:-)))] [:-)))]

 

Da...mare e gradina lui Dumnezeu iar cautatul in coarne...nu se opreste aici.

 

Va amintiti cind i s-a sarit lui Rufus la jugulara cind a afirmat ca practicarea sexului cu animale va deveni ceva normal? [batcap]



#16
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 11:29

Aha...deci pan sexualii nu au viata sexuala, sunt asa un fel de ...dragoste idilica, de iubitori de Luceafar. [:-)))] [:-)))]

 

 

Pai eu am intrebat atunci care e diferenta dintre pan sexual si cel mai bun prieten? Dar inca nu am ajuns cu investigatia pana la raspuns, asa ca nu stiu.



#17
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 11:38

Pai eu am intrebat atunci care e diferenta dintre pan sexual si cel mai bun prieten? Dar inca nu am ajuns cu investigatia pana la raspuns, asa ca nu stiu.

 

Nu e vorba ca nu fac sex, nu știu de unde ai înțeles așa. Atracția romantica/sexuală e bazată de personalitate, nu neaparat pe sex. Da, e ca și cum te-ai îndrăgosti de prietenul cel mai bun și ai avea relații sexuale. Cu diferența ca poate fi de același sex cu tine sau sex diferit (vb la general acum, nu ma refer la tine). 
 

Diferenta fata de bisexuali este exact asta, ca nu ești atras de sexualitate, cum se întâmpla in majoritatea cazurilor. 
 

 



#18
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 12:15

Prietena fie-mii are to vreo 14 ani asa ca nu stiu cat sex face si daca face. Pana azi nu stiam de pan sexuali, ce inseamna, asa ca nelamurirea mea e de inteles. Daca eu sunt straight si imi gasesc sufletul pereche intr-un trans man, nu inteleg cum o sa fiu atrasa sexual de el...si el trebuie sa fie tot pan? Sau trans man gay/straight?.



#19
glimmer

glimmer

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.176 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 12:36

Chiar dacă nu fac sex la 14 ani, asta nu înseamnă că atracția nu poate exista. La fel ca în cuplurile „clasice” de adolescenți care nu au început să aibă relații sexuale.

 

Nu știu dacă e musai să pricepem tot ce pot simți oamenii în general, motivația sau circumstanțele. Iar în materie de „îndrăgosteală” și sex în mod particular, preferințele sunt extrem de variate/complexe și se pot schimba de-a lungul vieții. Sunt lucruri care există de multă vreme, dar nu au căpătat o recunoaștere sau o definiție până la un moment în intimitatea fiecăruia sau în societate. E loc pentru toți sub soare.

 



#20
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 ianuarie 2021 - 13:33

Prietena fie-mii are to vreo 14 ani asa ca nu stiu cat sex face si daca face. Pana azi nu stiam de pan sexuali, ce inseamna, asa ca nelamurirea mea e de inteles. Daca eu sunt straight si imi gasesc sufletul pereche intr-un trans man, nu inteleg cum o sa fiu atrasa sexual de el...si el trebuie sa fie tot pan? Sau trans man gay/straight?.

 

Daca tu ești straight, nu ești pan, deci vei fi doar prietena cu bărbatul Trans, pe când un pan sexual poate fi și atras sexual de bărbatul Trans. Dar e ca in orice relație. Trebuie sa fie reciproca :).

 

Eu văd lucrurile exact ca glimmer [flo2] .


Editat de mihaela_s, 18 ianuarie 2021 - 13:34 .



Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Mai e putin...38 saptamani

    FloreClau
    - Ieri, 22:34

  • Saptamana 27

    lili.95
    - Ieri, 14:24

  • Vacanta cu burtica È™i surioara mai mare

    BiancaDragnea
    - Ieri, 13:03

  • Mici pregatiri

    kiki_2024
    - Ieri, 12:24

  • Prima răceală în sarcină

    CatiCatut
    - Ieri, 11:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -