Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#31
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 18:12

Nu s-au inmultit...sint acealsi cote in populatie, nu este contagios. Acum insa exista limbaj pentru asta, un limbaj care include o doza de respect pentru oameni, indiferent unde se afla pe spectrul sexualitatii. Exista acum limbaj/terminologie si s-a mai estompat stigma asociata cu cei care nu sint strict heterosexuali. Daca nu stiam asta nu inseamna ca nu existau si daca vorbim nu inseamna ca se inmultesc.

 

Toti avem dreptul la respect in societate, nu doar cei heteronormativi. 



#32
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 18:36

In suedeza nu exista genuri deloc. Nici la obiecte, nici la ființe.

 

Hen a fost născocit special Pt aceste persoane, care nu se identifica nici femeie nici ca bărbat. 

Scuze off topic.

Miha, stiu ca suedeza mea e rudimentara, dar eu stiu ca exista hun (ea) si han (el). Si apoi zici ett äpple si en tjej.  Deci exis gen...

 

 



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 19:42

Scuze off topic. Miha, stiu ca suedeza mea e rudimentara, dar eu stiu ca exista hun (ea) si han (el). Si apoi zici ett äpple si en tjej. Deci exis gen...

 

Ett si en nu sunt genuri. Nu la fel ca in romană, nu e masculin și feminin. Nu știu cum se definesc, nu exista termen similar in romană deci e greu sa explic. Dar definitiv nu sunt genuri. Nu exista genul neutru. 
 

Despre hon, han și hen am scris intr-un post ulterior. 



#34
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 19:51

Ex: dacă in romană este o fata și un băiat, in suedeza aceleași cuvinte au en: o fata=En tjej și un băiat=en pojke. Fără legătura cu genul persoanei. Iar obiectele nu au genuri, ca in romană. Nu este un scaun e gen masculin și o masa e gen feminin. 

 

Nici ființele nu au genuri, ca apelativ. O pisica sau un motan îl definești cu același cuvânt: katt. Un câine sau o cățea e același cuvânt: hund. Exista doua cuvinte diferite când te referi la mascul sau femela. 
 

Singurele genuri sunt la persoane: el=han și ea=hon. Și cum am scris, mai nou, nedefinit: hen. 
Sau da, la animale când știi ca vorbești despre un câine mascul, ii poți spune el/han. Etc. 
 

Scuze de off-topic, am fost eu neclara, am vrut sa sune simplu fără sa intru in detalii. 



#35
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:07

social media? 

Da platforma twitter plus ca sint extraordinar de gălăgiosi, incit par ca sint majoritari. Nu e nici o problema sa fii altfel, dar nu e necesar sa tot despicam firul in 10000. Din fericire chestiile astea țin pina tineretul da cu nasul de greutăți și le sare pansexualismul din capete.



#36
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 20:49

Si eu, ca multe alte persoane de varsta mea de aici, am auzit detalii despre gen , fara gen , multi-gen , gen fluid, etc de la copiii mei, adolescenti. Ei nu invata despre asa ceva la scoala (care se stie ca in Romania e ultra-conservatoare), insa s-au pus la punct cu toate notiunile de cand isi traiesc viata mult mai mult in mediul online decat in cel real. Cand intr-un grup de copii de 14-15 ani , brusc  trei sferturi declara ca parca ar fi gay/lesbiene, dar parca ar fi bisexuali apoi se bat reciproc pe umeri si se felicita ca sunt f faini si cool, asta ma face sa cred ca da, multi se declara astfel doar pt ca e misto sa fii in trend, ca sunt multi influenceri in online care le spun ca e cool.

Cred si eu, ca antmil, ca cei cu adevarat diferiti de heterosexuali nu sunt mai multi, procentual, sunt tot atatia in societate. Doar ca sunt mai vizibili pentru ca acum exista libertate de exprimare si nu mai sunt , legal, persecutati , au tot dreptul sa se exprime asa cum sunt .

 

Multi copii, fara sa fi vazut o putza in viata lor, incep sa se declare intr-un fel sau altul doar pt ca au citit ceva pe net si li se pare ca parca asa simt si ei. Nu, nu e "contagios", cei care sunt intr-adevar diferiti vor ramane asa, cei care doar incearca marea cu degetul, sunt doar curiosi si vor afla singuri, experimentand, indragostindu-se,  traind sentimente si emotii, care le e drumul in viata. 



#37
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 20 ianuarie 2021 - 21:40

social media? 

 

 

Laura, social media si nu numai. Copiii sunt efectiv indopati cu aceste concepte, si aici nu ma refer numai la sexualizare. E vorba de natura umana in general, sunt manipulati anumiti trigger pentru a crea niste comportamente bine definite.

Nu e vorba numai despre ce se invata la orele de educatie sexuala , mai sunt si orele de phse unde parintii nu prea au cunostinta de continutul acestui curriculum.

Comportamentele astea nu vin de nicaieri, sunt determinate de ceva. Noi nu vorbim de adulti, care au o anumita orientare, e vorba de copii.


Editat de Collins20, 20 ianuarie 2021 - 21:41 .


#38
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 00:56

Toti avem dreptul la respect in societate, nu doar cei heteronormativi.

 

Perfect de acord, doar ca problema mea nu e orientarea lor, ci faptul ca insista sa introduca zeci de noi cuvinte in dictionar si unii dintre ei sa se simta lezati ca nu le folosesti. 

 

Hai sa luam o relatie normala intre un el si o ea. Poti sa fi indragostita de el, dar sa nu fi atrasa sexual, poti sa fi atrasa sexual dar nu indragostita, poti sa fi tentata sa incerci sex in 3 cu inca o persoana de acelasi sex fara sa fi Bi, si cate si mai cate alte variatiuni pe aceeasi tema. Si totusi noi nu inventam zeci de cuvinte care sa faca diferenta intre atractie sexuala si sentimente, cum fac ei. 

 

Mie mi se pare doar un trend in randul adolescentilor, exacerbat de social media. Plus filme, carti, etc. Nu stiu daca ati observat, dar eu nu cred ca am mai vazut un serial fara cel putin in cuplu gay in el. Pana si pe Cinderella (parca, nu mai stiu exact personajul) au facut-o lesbiana in Once upon a time. 

 

De ce simt nevoia sa forteze nota?

Am colegi de munca gay si super ok din toate punctele de vedere. Cu care e o placere sa stai la povesti. Si care nu simt nevoia sa faca , caz de orientarea lor sexuala. Si am adolescenti care se simt ofensati ca nu li te adreseazi corespunzator. Serios?!



#39
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 03:30

Perfect de acord, doar ca problema mea nu e orientarea lor, ci faptul ca insista sa introduca zeci de noi cuvinte in dictionar si unii dintre ei sa se simta lezati ca nu le folosesti. Hai sa luam o relatie normala intre un el si o ea. Poti sa fi indragostita de el, dar sa nu fi atrasa sexual, poti sa fi atrasa sexual dar nu indragostita, poti sa fi tentata sa incerci sex in 3 cu inca o persoana de acelasi sex fara sa fi Bi, si cate si mai cate alte variatiuni pe aceeasi tema. Si totusi noi nu inventam zeci de cuvinte care sa faca diferenta intre atractie sexuala si sentimente, cum fac ei. Mie mi se pare doar un trend in randul adolescentilor, exacerbat de social media. Plus filme, carti, etc. Nu stiu daca ati observat, dar eu nu cred ca am mai vazut un serial fara cel putin in cuplu gay in el. Pana si pe Cinderella (parca, nu mai stiu exact personajul) au facut-o lesbiana in Once upon a time. De ce simt nevoia sa forteze nota? Am colegi de munca gay si super ok din toate punctele de vedere. Cu care e o placere sa stai la povesti. Si care nu simt nevoia sa faca , caz de orientarea lor sexuala. Si am adolescenti care se simt ofensati ca nu li te adreseazi corespunzator. Serios?!

 

Poate doar mie mi s-a părut un ton vecin cu batjocura la adresa lor. 
 

Ei nu sint aici pentru confortul nostru. Pur și simplu sint. 



#40
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 ianuarie 2021 - 08:51

 

Am colegi de munca gay si super ok din toate punctele de vedere. Cu care e o placere sa stai la povesti. Si care nu simt nevoia sa faca , caz de orientarea lor sexuala. Si am adolescenti care se simt ofensati ca nu li te adreseazi corespunzator. Serios?!

Poate pentru ca adolescentii sunt, oricum, ofensati de tot si de toate (mai ales cand vine de la adulti) :)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -