Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Them/They


1062 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 22:45

O zi normala de weekend...

Copila cea mica (12 ani) vine sa ma intrebe daca o poate invita pe prietena ei, Charlie in vizita. Una din prietenele ei cele mai bune, colege de clasa de 3-4 ani de zile. Da, poti, daca faci curat!

Toate bune si frumoase, pana cand copila mea reapare sa ma anunte ca in juma de ora e gata cu curatenia si sa ii confirm ca "they can come".

Opaa, stai putin, parca era vorba de Charlie, nu de "they", cine ar mai trebui sa vina?!

(Discutia era intr-o mixtura de romana-engleza)

- Just them, primesc raspuns.

- Them who?!! Charlie and?

- Just Charlie.

Hmmm, eu stiu ca engleza mea are ceva lipsuri, dar They si Them e pronume de plural sigur, deci ceva e putred la mijloc. 

Abia cand cea mica ma trimite la sora-sa mai mare sa imi explice, imi pica fisa!! Totusi, sa fiu sigura ca am priceput ce trebuie, mai fac o incercare: stii, engleza mea are lipsuri, hai sa nu folosim pluralul, poti repeta in Romana?! Da, aproape am terminat curatenia, can he come?! Stai, HE?! Pai parca era prietena ta Charlie, acum nu mai e she, e he?! Nuuu, e them/they, dar au zis ca vrei sa nu te zapacesc cu pluralul, asa ca am folosit singularul!!!

 

Deci, in concluzie, ma declar depasita!! Charlie avand 11-12 ani, colega de clasa cu fie-mea.

 

Nu ma intelegeti gresit, nu am nicio problema cu LGBTQ (si ce-o mai urma dupa), dar mi-e din ce in ce mai greu sa tin pasul! Pentru ca mi s-a explicat dupa, de fata cea mare (care e gay), ca este "disrespectful" sa folosesti he sau she cu cineva care isi spune them sau they! 

Adica inteleg si accept tot ce intra in sfera gay (ok, esti atras de persoane de acelasi sex), pot intelege ca te-ai nascut in "corpul" gresit si alegi sa devi trans (sa faci schimbare de sex), dar ca azi esti "he" si maine "she", si pentru ca nu stii daca azi te simti ca un he sau ca un she alegi sa ti se adreseze altii cu they?! Macar sa isi fi ales si ei un alt cuvant, pentru ca este extrem de confuz pentru mine.

 

Nu stiu daca in Romania exista la fel de multa liberate, dar pentru cei care au emigrat, cum faceti fata?



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:21

Cred ca te referi la non-binary gender: https://en.m.wikiped...n-binary_gender

 

Eu am aflat la job, lucrând cu pacienți (uneori direct dar mai mult indirect) suntem obligați sa știm lucrurile astea.
 

Apoi am întrebat-o pe fata mea cea mică dacă știe despre asta. Știa, normal. Nu cunoaște pe nimeni, eu nu cunosc pe nimeni, dar aceste persoane exista, după cum vezi.

 

La noi exista și genul neutru de apelare Pt astfel de persoane (sau Pt cazul in care nu vrei sa deconspiri genul persoanei despre care vorbești).
Han este el, hon este ea și hen este genul neutru, care poate fi el sau ea, nu știi exact.

 


Editat de mihaela_s, 16 ianuarie 2021 - 23:22 .


#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:25

Aici nu avem problema asta deocamdată. Nici nu știam că există, recunosc, auzisem de gender fluidity, dar nu știam că persoana nu se fixează în final la o anumită identitate de gen.

La sondajele de opinie am observat că au adäugat opțiunea a 3 a: masculin, feminin sau prefer să nu mă identific cu un gen sau altul. 

Dar formula asta de adresare n-am mai auzit-o până acum. Ce te faci în franceză cã nu existã un plural neutru la pers. a 3 a, e ils sau elles. 



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:46

dpmdv, asta se intampla cand populatia intelege gresit niste drepturi si niste libertati. ajung oamenii sa se scarpine in urechea dreapta cu degetul mic de la piciorul stang si sa umble ca pe oua ca sa nu "offend", sucindu-si in acelasi timp mintea sa inteleaga situatia.

 

in romania te alegi si cu un "ia mai du-te-n aia ma-tii/plecat la magazin" pentru faze de genul. :)



#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:50

In suedeza nu exista genuri deloc. Nici la obiecte, nici la ființe.

 

Hen a fost născocit special Pt aceste persoane, care nu se identifica nici femeie nici ca bărbat. 



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 16 ianuarie 2021 - 23:52

Da, se refera la non-binary, adica (din ce am inteles eu din explicatiile primite) persoana respectiva nu se identifica nici ca el nici ea. Sau uneori se simte el, alteori se simte ea.

 

Este primul caz de care m-am lovit eu, dar se pare ca este o chestie extrem de frecventa in randul adolescentilor din ziua de azi si de aici de unde locuim noi. Ce ma uimeste este varsta la care te declari non-binary, mi-e greu sa cred ca la 12 ani poti realiza cu adevarat ce inseamna. 



#7
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 17 ianuarie 2021 - 00:00

Them / they se foloseste frecvent si cand doresti sa nu identifici o persoana dupa gen.

 

a person fell of a cliff. They were later rescued by the rangers.

 

am observat ca ai mei copiii folosesc destul de natural they cand ne povestesc despre copii pe care nu ii cunoastem sau cand nu conteaza neaparat sa identifice persoana fiindca nu e relevant. Desi stiu clar si ca e pronumele pt non binary.

 

 

Cum am lucrat atatia ani in universitate, cunosc si folosesc de mult termenul pt ambele situatii


Editat de Aqai, 17 ianuarie 2021 - 00:01 .


#8
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 17 ianuarie 2021 - 00:30

Aici nu avem problema asta deocamdată. Nici nu știam că există, recunosc, auzisem de gender fluidity, dar nu știam că persoana nu se fixează în final la o anumită identitate de gen.

La sondajele de opinie am observat că au adäugat opțiunea a 3 a: masculin, feminin sau prefer să nu mă identific cu un gen sau altul. 

Dar formula asta de adresare n-am mai auzit-o până acum. Ce te faci în franceză cã nu existã un plural neutru la pers. a 3 a, e ils sau elles. 

 

se pare ca este o intreaga discutie sa se accepte un compromis in franceza pt "gender nonconforming French-Canadians". Ma indoiesc ca vor avea succes mai ales ca aici se pune accent pe prezervarea limbii franceze.

 ---

Nu stiu daca v-ati uitat la "Billions", Asia Kate Dillon (Taylor Mason in serial) se identifica "non binary" https://en.wikipedia...sia_Kate_Dillon .



#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 ianuarie 2021 - 00:42

se pare ca este o intreaga discutie sa se accepte un compromis in franceza pt "gender nonconforming French-Canadians". Ma indoiesc ca vor avea succes mai ales ca aici se pune accent pe prezervarea limbii franceze. --- Nu stiu daca v-ati uitat la "Billions", Asia Kate Dillon (Taylor Mason in serial) se identifica "non binary" https://en.wikipedia...sia_Kate_Dillon .
Da, acum îmi amintesc că am citit și eu pe undeva și termenul propus era destul de hazliu, ca să nu zic că "suna ca dracu'", dar nu mi-l mai amintesc, termenul.

Editat de Fleurdelise, 17 ianuarie 2021 - 00:55 .


#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 ianuarie 2021 - 08:49

Lume întoarsă pe dos ... sunt persoane care se simt ofensate de orice nimic și se așteaptă ca lumea sa la cânte in struna si sa știe de toate aberațiile  care le trece lor prin minte 

 

 ze/zir/hir...xe/xem...them / they- dar nu am observat sa fie folosite frecvent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -