Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1911
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 23:33

Da, am fost, am calatorit, mi-am mai aerisit si eu creierul putin, vreo problema??? Crezi ca din cauza mea cresc cazurile covid? Sa fim seriosi!!

Am petrecut majoritatea timpului in aer liber, intr-un grup format doar din noi 4, deci nu in multimi... am spus ca erau zone aglomerate, dar nu am intrat in ele, le-am observat de la distanta, cel mult am trecut pe langa ele. 

Eram aproape singurii de purtam masca la interior (magazine, obiective turistice etc). Noi si cativa asiatici si tot cativa nordici, restul, nu purtau.  Eu am respectat regulile de acasa.

In plus sunt vaccinata, sotul meu la fel.... suntem in regula. Ce sa fac mai mult, sa stau inchisa in casa? Pt cate luni, ma rog?! Daca e sa o luam asa, si acasa, in Bucuresti, umblu, ca am serviciu, am cumparaturi de facut.... deci "calatoresc" in diverse locuri si in Bucuresti, dar la fel, cu cap, respectand recomandarile. La fel le respect si in Bucuresti si in Arad si in Budapesta si in Gyor si peste tot pe unde ma voi duce.

Deci te rog frumos nu ma lua cu din astea, ca am calatorit si vezi Doamne am adus virusul in tara si vin si infectez pe toata lumea de creste rata si inchid scolile din cauza mea. Alte persoane de pe forum au calatorit si mai mult, altele mai putin... fiecare cand si cum a putut. Deci nu sunt singura care mi-am permis sa merg cu adevarat in concediu dupa 2 ani de zile. Ok? Multumesc anticipat!

 

Nu te supara pe mine dar tu faci parte din categoria "si satula, si cu slanina-n pod" ,

Ca si tine foarte multi 'au umblat peste tot vara asta' in plina pandemie, iar la toamna cind se vor inchide iar scolile vei fii printre prim care o sa plinga pe aici pe forum. 

Nu ma intelege gresit, am mai scris fiecare face ce crede ca e mai bine pentru el, dar sa nu ne miram si sa ne vaitam cind intram in alt lockdown. 



#1912
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 23:39

Da, ma deranjeaza cand se inchid scolile. Pt ca autoritatile noastre au tot avut o politica paguboasa in care primul lucru pe care l-au inchis au fost scolile. Dar in schimb mallurile au fost pline, s-au tinut concerte, festivaluri, evenimente care prin definitie aduna multa lumea la un loc. Eu nu am participat la asemenea lucruri. NIci inainte de pandemie nu ma omoram dupa ele, dar poate mai cascam gura uneori. 

Deci scolile nu din cauza mea se inchid. Am respectat regulile sanitare dintotdeauna. 

Imi asum consecintele, am calatorit, am fost intr-o tara verde, am respectat normele sanitare... cu ce ma fac vinovata?! Ca nu inteleg.

 

Spre deosebire de prietena ta, eu nu am calatorit anul trecut. Anteroriorul mei concediu in adevaratul sens al cuvantului a fost in vara 2019.

 

Tu cam ce ai propune, sa mai stam inchisi in casa vreo 2-3 ani pana dispare virusul? Daca o mai disparera vreodata... Deja e utopie...

Nu am aratat deloc cu degetul.

Vaccinatii pot transmite bine mersi virusul dupa cite stiu eu plus copiii care nu sint vaccinati. 

Monicabo din cite am citit eu pe aici este foarte vocala si suparata cind se inchid scolile.

Am o prietena in Ro cu care vorbesc saptaminal, si care a calatorit si anul trecut si  anul asta de citeva ori dar nu am auzit-o o singura data sa se vaite, isi asuma consecintele.  

In schimb ce citesc eu pe aici este calatorim, ne comportam de parca in vacanta virusul nu mai exista iar cind trebuie sa suportam consecintele nu ne mai convine, atita tot. 



#1913
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 23:41

Si nah, ca m-as fi dus si pana in Bahamas si Maldive, dar ghinion, tocmai ce au intrat in zona rosie... :))))))))) Nu ma mai duc, ramane pe altadata, ce sa fac... :)))


Editat de monicabo, 26 august 2021 - 23:41 .


#1914
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 23:47

Multumesc  [flo2]

Si eu la fel gandesc. Pur si simplu am calatorit respectand regulile sanitare, intr-o tara verde, fara mari riscuri. Am respectat regulile de acasa, chiar daca acolo nu se mai poarta masca in interior.

In plus, de cand am revenit, nu m-am intalnit cu nici o persoana nevaccinata, de fapt nu m-am intalnit cu nimeni pana acum. Ma refer la stat de vorba, nu la vanzatorii din magazine sau trecatori de pe strada.

 

 

Pai sorry de sorry, dar eu una nu o sa-mi pun viata in paranteza pentru cei ce care se uita la Antena3.



#1915
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:01

Panica asta nu e deloc intemeiata. A ajuns doar sa enerveze lumea. Dai niste hotarari, recomandari ura si la gara. Cifre oficiale si atat ajunge. 

Nu, nu e normal sa traiesc intr-o panica, ca aoleu, vine carantina, aoleu, vine apocalipsa, aoleu vine nu stiu mai ce "bomba", se poate si altfel, mai cu cap. Nu ajungi decat sa terorizezi oamenii asa... o porcarie. Se poate comunica si altfel, nu suntem pe vremea lui HItler si Stalin.

 

Nici eu nu inteleg unde vezi panica si teroare. Eu nu ma simt deloc asa, desi traim in aceeasi tara. Dar eu nu ma uit deloc al tv la nici un fel de stiri, am o aplicatie de stiri pe telefon si inca un site online de pe care mai citesc cate un articol. Eu am auzit autoritatile (cei care iau masurile, nu jurnalisti care abereaza) care au spus in mai mult randuri ca nu va mai fi un lockdown cum a fost in primavara 2020, acum e cu totul alta situatia (exista proceduri in spitale, materiale sanitare, vaccin). Titlurile si stirile bombastice sunt vina celor care le scriu /spun si a celor care le consuma (daca nu ar avea audienta, nu ar face asa) .

 

Si sa imi fie cu iertare, dar ori nu ai idee cum a fost in perioada Stalin /Hitler ori exagerezi aberant cu aceasta comparatie. 



#1916
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:13

Monica ma bucur pentru voi ca ati iesit și ați avut o vacanta frumoasa.Erai f stresata cu pandemia,știi ca ți s a spus si aici pe forum...si ma bucur ca ai putut sa vezi și un alt fel de a trai pe timp de pandemie.

Da, si eu cred ca în România prea se exagerează totul, cu știri bomba si duce lumea la disperare...dar nu uita ca ești în controlul tv. Nu te obliga nimeni sa te uiți, sa asculți.

scolile si pe aici au fost închise aproape tot anul. Cat au pierdut academic nu se stie.... părinții sunt f frustrați,nimic din ce se stia ca sunt cerinte de facultate nu mai e cum se preconiza si totul e un chaos cu învățământul.

Dar ideea e ca nimeni nu e nemuritor, toți vom muri de ceva 100%. Si cu pandemia asta lumea parca e surprinsa ca mor persoane. Atita timp cat peste 98% ( parca asta e %) trec peste virus și rămân în viata... panica e exagerata, politicizata pentru a influenta anumite agende.


Editat de michelle-usa, 27 august 2021 - 08:14 .


#1917
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:34

 

Ca si tine foarte multi 'au umblat peste tot vara asta' in plina pandemie, iar la toamna cind se vor inchide iar scolile vei fii printre prim care o sa plinga pe aici pe forum. 

 

Exagerari, nu stiu de ce si decis sa te iei de Monica, au avut  un concediu in tara vecina, nu e ca ar fi luat la rand discotecile, concertele, aglomeratiile. Sunt vaccinati, iau masuri de precautie. 
Nu mai suntem in plina pandemie, vaccinarea continua, ne am chinuit destul de cand a inceput porcaria asta, persoanele vulnerabile au avut prioritate in procesul asta, deci ? 

Era un articol nemtesc cu prognoza de final sf septembrie. Sa vad daca il mai gasesc.



#1918
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:41

 

Monicabo din cite am citit eu pe aici este foarte vocala si suparata cind se inchid scolile.

Am o prietena in Ro cu care vorbesc saptaminal, si care a calatorit si anul trecut si  anul asta de citeva ori dar nu am auzit-o o singura data sa se vaite, isi asuma consecintele.  

 

Vaccinatii pot transmite virusul, dar in proportie mult mai mica.

 

Eu nu cunosc nici o tara in Europa care sa fi avut o perioada asa de mare in on line cu scolile. In plus, cei din vest sunt mai dotati, au platforme deja creeate pt scoala si si asa abandonul scolar e luat in considerare. 
Sau unde mall urile si ski ul sa fie deschise si scolile inchise.(exceptie Elvetia, care are nevoie de bani si nu au inchis ski ul) .

 

De curiozitate, prietena ta are copiii la scoala in Romania. Banuiesc ca nu.



#1919
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:45

Michelle, multumesc. Asta e si rolul vacantelor, sa te mai deconecteze de restul problemelor si cum anul trecut nu am avut concediu, dpdv mental a fost cam greu, fiind si un an cu totul neobisnuit.

 

Ai dreptate cu TV-ul, culmea este ca eu nu ma uit neaparat, dar ca idee, mai "zappez" canalele, macar cand caut unul anume si inevitabil sau de diverse stiri afisate pe ecran. Plus ca mai am stiri pe telefon care scot in fata titlurile bomba.

Am primit de ex pe facebook o postare spozorizata!! culmea (deci din aia de-ti apare in fata si scrie sub ea "sponsorizat") cu declaratia unui medic (Jurma)  care spunea ca gata, de acum orice banala raceala este varianta Delta si ca e dezastru. Ca idee, ok, am exagerat cu "terorizat", mai realist spun, ma simt agasata. De ce trebuie sa ma stresezi ca racelile sunt covid de acum? Ca nu este chiar asa! Chestii de genul asta, pt mine sunt enervante, de ce trebuie sa platesti facebookul ca sa aduci in fata astfel de stiri?! Pe bune?!

 

La fel, nu exista zi in care sa nu aflam din presa ca nu mai sunt locuri la ATI. Normal ca nu vrea nimeni sa ajunga la ATI (nici pe covid nici pe alta afectiune). Acum sunt vreo 200 de persoane la ATI, cam de cand au inceput sa fie vreo 100, au inceput cu chestia ca 'nu mai sunt locuri, nu mai sunt locuri". Anul trecut au fost 1500 si ceva la ATI, ok  probabil au mai restrans paturile de ATI, a fost un efort mare atunci, dar nu stiu, parca prea bat moneda numai pe asta. Ca daca Doamne fereste voi ajunge la ATI vreodata, nu e pt ca asa vreau eu sau ca imi bat joc, ci pt ca exista un oarecare risc, mic dar exista (diferit de zero).

 

Anul trecut aproape ca nu am lasat fetele sa iasa mai nicaieri si sa se intalneasca cu prieteni (doar la stadion, la atletism, organizati si atat), in rest in casa sau pe afara doar cu noi, pe la iesiri in natura, la padure, unde am considerat noi ca nu exista mare risc. Ca nah, am respectat ce au zis astia, ca cei mici pot fi vectori de transmitere etc etc. Si eram nevaccinati atunci, ma rog.

Problema a aparut la ele ca au rezistat cat au rezistat asa anul trecut.... dar la un moment dat au inceput sa preseze ca ele de ce nu se pot inatalni, merge la un suc, o pizza cu prieteni, ca altii o fac si doar ele nu (ca nah, am respectat recomandarile, evitati intalnirile, grupurile) si am fost stricti. Nu am mers nici in concediu (care le-a lipsit), am fost doar asa, prin weekenduri, in zone mai izolate, ele si-ar fi dorit undeva la mare. Le-a lipsit mult socializarea si activitatile de dinainte, restrictii pe care nici eu nu le-am mai putut mentine la nesfarsit si anul asta am fost mult mai flexibila in astfel de idei (normale intr-o lume normala), mai ales cand era si rata mica.... Mai conteaza si sanatatatea mintala pe langa cea legata de covid (trebuie imbinate ambele), la un moment dat parca plangeau de ciuda ca nu mai pot face lucruri, se inchideau in ele (sufleteste) si in camera lor (fizic) si nu puteam lasa lucrurile sa continue asa. Scoala nu au facut aproape tot anul, si asta le-a lipsit mult. 

Poate daca era perioada asta cand erau ele mai micute, era mai usor de gestionat, mai usor de tinut mai mult pe langa noi, dar acum, in preadolescenta/adolescenta, copiii sunt in transformari, isi doresc si alte persoane pe langa ele decat parintii...

Am ajuns la o nebunie fantastica de a-ti fi frica si cand ai un guturai, o banala raceala, chestie ultra stresanta, deoarece chestiile astea treceau neobservate anterior.

 

Doamne ajuta cu scoala, sa incepem fizic, asa cum au spus si sa continuam fizic cat mai multa vreme. Al patrulea semestru online era deja prea mult.



#1920
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:48

Si plus ca acum mi-am luat-o peste degete, ca vai, am calatorit, de ce m-am dus in asa multe locuri?! Pe bune?! Ce sa facem, sa ne inchidem in casa, sa tin fetele in casa pana nu mai au viata in ele? Chiar trebuie sa ajunga la vreo forma de depresie sau anxietate? Chiar le vreau sanatoase si covid si non covid. Nu pot sacrifica chiar totul in numele pandemiei. Mai ales in conditiile in care am respectat legile si recomandarile, nu am incalcat absolut nimic si am inima impacata.


Editat de monicabo, 27 august 2021 - 08:48 .




Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -