Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1921
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:49

Nu stiu ce continut media consumi tu, dar eu nu vad nicio panica. Adevarul e ca nu ma uit la tv deloc. Si urmaresc on-line doua publicatii care au titluri la subiect. Traiesc in Bucuresti.

 

Deja parerea ta nu e suta la suta obiectiva, daca spui ca nu te uiti la televizor. In plus, o stire pe net, o mai sari, dar tonul alarmist, discutiile interminabile nu poti evita decat daca inchizi tv sau schimbi postul.

Nu zic sa nu fim informati, dar pana la a deschide jurnalele de stiri cu vesnicul covid turnat in bucla, e o diferenta.

 

Imi dai, te rog, un exemplu de ziar neutru, obiectiv si fara ‚panica’din asta.

Eu mai citeam digi.



#1922
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:50

Ramin la ce am spus...Chestie de perceptie..

De curiozitate, tu urmaresti posturile de televiziune romanesti ? 



#1923
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 27 august 2021 - 08:57

Da, ma deranjeaza cand se inchid scolile. Pt ca autoritatile noastre au tot avut o politica paguboasa in care primul lucru pe care l-au inchis au fost scolile. Dar in schimb mallurile au fost pline, s-au tinut concerte, festivaluri, evenimente care prin definitie aduna multa lumea la un loc. 

De acord. Se putea pune in functiune un protocol, se luau masuri suplimentare de igiena, dar, din pacate nu a fost cazul. Iar efectele nu se vad acum, ci peste cativa ani, lipsa socializarii, lacunele din procesul de invatate.

 

Oare amenziile alea de citeam prin ziar date pt nerespecarea conditiilor de carantina, le o fi platit careva? Am mari indoieli.



#1924
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 27 august 2021 - 09:07

Amenzile alea mari de tot au fost eliminate de avocatul poporului.

 

La un moment dat au fost niste amenzi mici, ma rog rezonabile pt nerespectarea regulilor, ceva de genul 100 de lei/ contraventie. 

Apoi printr-o hotarare de gubern au fost marite ff mult, chiar aberant as zice de la un minim de 5000 de lei pana la un maxim de 20 000 de lei (200 mililoane de lei vechi), suma imensa pt Romania. Era cea mai mare amenda din UE... Stiam si eu ca amenzile trebuie sa fie intr-un cuantum in care pot fi "platibile" de catre cetatean. Bine, cel mai normal ar fi sa nu le iei, sa respecti regulile dar au fost si multe abuzuri in care politistii judecau cum aveau ei chef (ex de ce te-ai dus la magazinul Lidl putin mai departe, cand aveai langa tine Mega Image, omul motiva ca avea nevoie de un anumit produs Lidl, pilitistul ca nu, ca nu era urgenta si justificata deplasarea, pac amenda) si dadeau amenda cat aveau ei chef in intervalul ala, uneori maximul.

 

Deci amenzile mari nu le=a platit mai nimeni, cred ca doar cele mai mici, de la inceputul perioadei (alea nu au fost "date jos" de instante)

Oare amenziile alea de citeam prin ziar date pt nerespecarea conditiilor de carantina, le o fi platit careva? Am mari indoieli.



#1925
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 27 august 2021 - 17:13

Fii mio a primit dimineata a doua doza de Moderna, a facut-o la 3 saptamini dupa prima doza.

 

E la birou, deci a mers la servici dupa vaccinare, cica se simte bine, sper sa nu aibe alte simptome ca are de condus vreo 70 km!!!! [fri] [fri]



#1926
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 27 august 2021 - 19:17

Bravo! Sa fie cu folos!

Noi am facut prima doza de vaccin in Slatina  [fri]. Ne-am grabit... Si era permis sa te inscrii pe platforma la ce centru voiai.

La fel am avut de condus inapoi, dar in afara de durere de brat nu am avut nimic. Seara eram cam obositi, am cazut lati si dimineata eram ok. Noi nu am avut febra sau alte simptome. Sper sa nu aiba nici baiatul tau

A doua doza am facut-o in Bucuresti.



#1927
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 august 2021 - 11:53

Bravo! Sa fie cu folos!

Noi am facut prima doza de vaccin in Slatina  [fri]. Ne-am grabit... Si era permis sa te inscrii pe platforma la ce centru voiai.

La fel am avut de condus inapoi, dar in afara de durere de brat nu am avut nimic. Seara eram cam obositi, am cazut lati si dimineata eram ok. Noi nu am avut febra sau alte simptome. Sper sa nu aiba nici baiatul tau

A doua doza am facut-o in Bucuresti.

Nu a avut niciun simptom, nici atunci in ziua vaccinului, nici dupa.

 

Grija mea era sa nu-i fie rau si sa trebuiasca sa conduca, dar s-a adeverit doar o grija ...de mama! [:)]



#1928
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 29 august 2021 - 19:30

Asa e, e normal sa-ti faci griji. Bine ca nu a avut nimic. Oricum, daca ar fi avut vreo reactie, de genul febra, frison, dureri de cap, (excluzand reactiile grave care pot aparea in cele 15 minute vaccin), acestea ar fi aparut dupa cateva ore, macar 2-3 ore. Oamenii pe care ii stiu eu ca au avut astfel de reactii le-au avut spre seara, daca s-au vaccinat dimineata. 

Noi de ex durerea de brat am inceput sa o resimtim la aprox 3-4 ore de la vaccin, dupa ce ajunsesem acasa.



#1929
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 30 august 2021 - 10:15

Confirm si eu ca reactiile apar la cateva ore.

Eu am facut febra dupa Moderna. Cam la o zi. Dimineata am fost ok si am mers la serviciu unde iar am facut febra dar nu ceva de speriat.

 

 

Ah, nu cred ca am scris pe aici ce ghinion am avut cu vaccinurile.

 

Am facut prima doza cu Pfizer si a doua doza Moderna. Iar acum nu ni se recunoaste vaccinarea completa in UK, USA, Germania.

E chiar aiurea ca nu am avut de ales ce vaccin primim nici prima doza si nici a doua doza. 

Daca stiam puteam merge in Ro pentru a doua doza.

Dar politica tarii a fost sa nu facem calatorii externe.

Acum asta este. Cartile sunt jucate.



#1930
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 30 august 2021 - 11:25

Din categoria "esti corect si ai de pierdut" :((. Otilia, imi pare tare rau, poate in timp se vor regla lucrurile si pt astfel de cazuri, ma indoiesc ca esti singura persoana in situatia asta. Mai ales ca ai aflat ce vaccin primesti atunci cand te-ai dus. 

Mai erau cazurile care au facut prima doza de AZ si apoi s-a renuntat la AZ si au facut a doua doza de Pfizer/Moderna...

Totusi ambele vaccinuri sunt ARNm, deci acelasi princpiu, de aceea ma gandesc ca or accepta si combinatia.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -