Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#1901
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 august 2021 - 14:45

Nu situ dacă așa va fi dar în martie 2020 epidemiologii au estimat durata pandemiei la 5 ani. Sper sa dureze mai putin ...

 

Eu nu am auzit nicaieri de prognoza asta cu 5 ani [fri]  [fri]  [fri]

 

Sper sa nu se adevereasca....



#1902
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 14:54

Panica asta nu e deloc intemeiata. A ajuns doar sa enerveze lumea. Dai niste hotarari, recomandari ura si la gara. Cifre oficiale si atat ajunge. 

Nu, nu e normal sa traiesc intr-o panica, ca aoleu, vine carantina, aoleu, vine apocalipsa, aoleu vine nu stiu mai ce "bomba", se poate si altfel, mai cu cap. Nu ajungi decat sa terorizezi oamenii asa... o porcarie. Se poate comunica si altfel, nu suntem pe vremea lui HItler si Stalin.

 

Sa nu uitam ca Ungaria are un Prozent foarte mare de vaccinati , comparativ cu Romania  mi se pare normal sa fie mai relaxt, in Romania insa sunt so nevaccinati si relaxt complet.De asta "panica"asa cum o percepi tu, mie mi se pare si intemeiata.



#1903
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 august 2021 - 16:22

Panica asta nu e deloc intemeiata. A ajuns doar sa enerveze lumea. Dai niste hotarari, recomandari ura si la gara. Cifre oficiale si atat ajunge. Nu, nu e normal sa traiesc intr-o panica, ca aoleu, vine carantina, aoleu, vine apocalipsa, aoleu vine nu stiu mai ce "bomba", se poate si altfel, mai cu cap. Nu ajungi decat sa terorizezi oamenii asa... o porcarie. Se poate comunica si altfel, nu suntem pe vremea lui HItler si Stalin.

 

Ramin la ce am spus...Chestie de perceptie..


Editat de andacos, 26 august 2021 - 16:22 .


#1904
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 august 2021 - 18:06

Absolut de acord. Noi am fost la spanioli, senzatia de normalitate. La stiri se incepe si cu alte teme, de ex., canicula, pretul energiei. La granita, hotel/cazare nu ne a intrebat nimeni de nici un vaccin.
Mastile se poarta in continuare in magazine si spatii inchise+ gel, distantare. 
Singura chestie pe care o gasesc enervanta, e pass ul sanitar de la francezi. Nu stiu cat de eficienta e masura asta. 
In fine, eu de ex, nu pot sa am qr cod, pt ca atunci cand am avut virusul, nu am nici o dovada. Si am numai o doza de vaccin. 

Judoka, am un coleg care a avut Covid in martie 2020. Pe atunci nu erai testat decit daca ajungeai la spital. El e aproape sigur ca a facut boala pt ca a fost la o sedinta in urma careia mai multi au fost bolnavi in perioada aia si dupa el si sotia lui a avut simptome. Ei au preferat sa faca 2 doze de vaccin pt ca nu aveau dovada de test pozitiv. Eh, oricum, la TV se vorbeste de doza 3, dar nimeni nu pomeneste de doza 2 pt cei care au avut doar 1...



#1905
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 26 august 2021 - 19:47

Se poate foarte bine si fara panica ca oricum nu foloseste la nimic. Am vazut pe pielea mea ca merge si fara :)). 

Ramin la ce am spus...Chestie de perceptie..



#1906
P&ANA

P&ANA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 26 august 2021 - 20:10

Panica asta nu e deloc intemeiata. A ajuns doar sa enerveze lumea. Dai niste hotarari, recomandari ura si la gara. Cifre oficiale si atat ajunge. Nu, nu e normal sa traiesc intr-o panica, ca aoleu, vine carantina, aoleu, vine apocalipsa, aoleu vine nu stiu mai ce "bomba", se poate si altfel, mai cu cap. Nu ajungi decat sa terorizezi oamenii asa... o porcarie. Se poate comunica si altfel, nu suntem pe vremea lui HItler si Stalin.

 

Nu stiu ce continut media consumi tu, dar eu nu vad nicio panica. Adevarul e ca nu ma uit la tv deloc. Si urmaresc on-line doua publicatii care au titluri la subiect. Traiesc in Bucuresti.

 

Autoritatile sunt obligate sa informeze cat mai corect situatia reala. Si, sincer, nu e cel mai potrivit exemplu, cel al Ungariei, unde media este controlata in proportie de 99% de guvern.

Plus ca rata de vaccinare nu suporta comparatie, daca o fi si ea adevarata.

 

Nu stiu ce-ai fi facut daca traiai in Australia, NZ. Spun asta la comparatia pe care ai facut-o cu   Stalin&co.

 

Si, pentru ca stiu foarte bine situatia a doua tari in lupta cu pandemia, crede-ma ca la noi a fost parfum .

 



#1907
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 26 august 2021 - 20:55

Am umblat in Ungaria prin urmatoarele locuri: Budapesta, Gyor, Szeged, statiuni de pe lacul Balaton, deci am umblat ceva si am vazut destui oameni. Aaaa, la Balaton, cam ca la mare la noi - puhoi de oameni...

E drept ca mai auzeai pe cate unul tusind...

 

Noi am pastrat regulile de aici, masca in interior, in aer liber fara.

 

Insa: pot spune ca am reusit in sfarsit sa ma detasez de aceasta nebunie "Covid", adica e prima data dupa 1 an si jumatate cand am simtit aer de normalitate si mi s-a mai aerisit creierul si am mai scapat de frica din oase. De ce? Nu pt ca la ei nu exista virusul, ca exista si acolo sunt sigura, insa nu exista teroarea asta de la noi: toata ziua cu termometrul dupa tine, toata ziua titluri bombastice si aiuritoare prin ziare, de genul "dezastru, crestere exploziva in toata tara", "orice raceala este de acum infectie delta", "morti pe capete", samd. Nu cunosc limba maghiara, dar in titlurile lor de presa (de lb engleza) apare numarul de cazuri si de decese si atat, adica strict informatia in sine. 

 

Ajungem acasa, apar bombele: "stire de ultima ora: reincep restrictiile: prima localitate carantinata din tara!", "dezastru, crestere exponentiala". Ok, am inteles ca e crestere, dar nu e chiar exponentiala si nici nu sunt decese pe capete. Ok, e o localitate carantinata, dar nu e nevoie sa mi-o prezinti cu asa amploare si atat de apocaliptic. Ce e la noi e teroare si cred ca si asta enerveaza lumea. Pe mine una, am simtit ca m-a obosit la maxim o asemenea abordare plina de panica si senzational. Totusi se poate si altfel, am inteles ca mai e virus printre noi, hai sa ne ferim de el, dar cu cap. Am niste recomandari, le respect si aia e. 

Nu te supara pe mine dar tu faci parte din categoria "si satula, si cu slanina-n pod" ,

Ca si tine foarte multi 'au umblat peste tot vara asta' in plina pandemie, iar la toamna cind se vor inchide iar scolile vei fii printre prim care o sa plinga pe aici pe forum. 

Nu ma intelege gresit, am mai scris fiecare face ce crede ca e mai bine pentru el, dar sa nu ne miram si sa ne vaitam cind intram in alt lockdown. 



#1908
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 26 august 2021 - 21:14

Nu te supara pe mine dar tu faci parte din categoria "si satula, si cu slanina-n pod" ,

Ca si tine foarte multi 'au umblat peste tot vara asta' in plina pandemie, iar la toamna cind se vor inchide iar scolile vei fii printre prim care o sa plinga pe aici pe forum. 

Nu ma intelege gresit, am mai scris fiecare face ce crede ca e mai bine pentru el, dar sa nu ne miram si sa ne vaitam cind intram in alt lockdown. 

 

 

Monica e vaccinata, a pastrat regulile, daca se intra in lockdown nu e din vina ei. De ce ne-am vaccinat??, Ca sa avem o viata normala. Sa nu uitam ca in Romania sunt numai 25% de vaccinati, dar tu o arati pe ea cu degetul. 



#1909
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 26 august 2021 - 21:23

Nu am aratat deloc cu degetul.

Vaccinatii pot transmite bine mersi virusul dupa cite stiu eu plus copiii care nu sint vaccinati. 

Monicabo din cite am citit eu pe aici este foarte vocala si suparata cind se inchid scolile.

Am o prietena in Ro cu care vorbesc saptaminal, si care a calatorit si anul trecut si  anul asta de citeva ori dar nu am auzit-o o singura data sa se vaite, isi asuma consecintele.  

In schimb ce citesc eu pe aici este calatorim, ne comportam de parca in vacanta virusul nu mai exista iar cind trebuie sa suportam consecintele nu ne mai convine, atita tot. 


Editat de ab5174, 26 august 2021 - 21:32 .


#1910
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 26 august 2021 - 21:48

Imi pare rau ab, dar atacul tau la adresa Monicai dovedeste ca nu ai pic de empatie.

Deja faza cu vaccinatii care transmit virusul e asa un bau bau. Ca incarcatura virala a persoanelor vaccinate e f mica. Apoi, hai sa ne stropsim si la copii, ca nu sunt vaccinati.

Dar cui ar transmite Monica si copiii ei virusul?? Persoanelor NEVACCINATE, care  nu vor sa fie cipate. Pai sorry de sorry, dar eu una nu o sa-mi pun viata in paranteza pentru cei ce care se uita la Antena3.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -