Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia sexuala in scoala si smintitii - cine e?

educatie sexuala

65 raspunsuri la acest subiect

#21
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:15

Sigur ca lipsa educatiei sexuale e o parte a problemei. Trebuie invatati sa se protejeze impotriva sarcinilor nu numai a bolilor. Habar nu ai cate mituri circula in popor cu nu poti ramane gravida daca.



#22
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:19

Pai astea sunt si teme de dirigentie, din cate stiu... deci , cumva, sunt cuprinse infoematiile astea cam prin multe materii sau activitati, nu?

 

In Franta profesorul de biologie le vorbeste, si mai sunt sesiuni cu asistenta medicala.



#23
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:22

Dar in afara exista si sesiuni pentru parinti? Un fel de completare a acestei educatii sexuale, ma gandesc ca totusi parintii conteaza mult in educarea comportamentelor si in asigurarea.unor valori copiior?



#24
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:28

Dar in afara exista si sesiuni pentru parinti? Un fel de completare a acestei educatii sexuale, ma gandesc ca totusi parintii conteaza mult in educarea comportamentelor si in asigurarea.unor valori copiior?

 

nu, nu exista sesiuni pentru parinti. Dupa mine scoala are un rol ff important. Pt fetele mele ce spune maitresse e lege, apoi urmeaza ce spunem noi.

 

Uite de exemplu vad indoctrinarea ce li se face cu triarea desurilor. Atata li se spune la scoala ca e natural pentru ele, indiferent ce spunem noi. Mai au si texte de genul : ce ati reusit sa aplicati acasa din ceea ce ati invatat ?

 

Partea naspa in Romania e ca in scoala se face numai invatamant nu si educatie. Aici baza e educatia, mai slabutz cu invatamantul.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:32

Mi se pare aiurea sa fie o materie la care sa ai ore saptamanale de educatie sanitara. 

Trebuie integrate in orele de bilogie la gimnaziu si liceu, si nu cred ca e nevoie de mai mult de cateva sedinte pe an.

La cei mici se poate ocupa invatatorul, educatorul si iarasi, cateva sedinte pe an sunt suficiente.

Cind era fii mio la scoala, la clasa a IV a au facut cu invatatoarea, iar la clasa a VI a parca, invata la biologie oricum.

 

edit.Nu-mi amintesc ca la gimnaziu sa fi facut ore de educatie sexuala.


Editat de andacos, 04 iunie 2020 - 14:33 .


#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 14:35

Dar in afara exista si sesiuni pentru parinti? Un fel de completare a acestei educatii sexuale, ma gandesc ca totusi parintii conteaza mult in educarea comportamentelor si in asigurarea.unor valori copiior?

Hai mey...asta mi se pare de domeniul- am sa zic fantasticului, ca sa fiu diplomata, nu exista asa ceva, teoretic parintii ar trebui sa transmita copiilor macar un minim de educatie sexuala.


Editat de andacos, 04 iunie 2020 - 14:36 .


#27
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.666 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 15:01

andaghe, uite aici programa materiei "educatie pentru sanatate", materie optionala  (in afara de Roxanaz eu nu am auzit pe nimeni caruia sa ii fi propus scoala acest optional) :

http://www.isj-db.ro...ru_sanatate.pdf

 

Si da, tinerele care raman insarcinate o fac din lipsa de educatie , pt ca nu stiu cums a se protejeze, nu stiu cum sa spuna "nu", nu stiu multe din ele nici ce e aia o sarcina si cum ramai insarcinata. Si sa afirmi ca parintii fac aceasta educatie este asa, din bula ta de oameni educati. In Romania reala exista foarte multi parinti care nu au notiuni elementare de biologie, sexualitate, igiena etc. Sexul e tabu, maxim se spune copilului "sa nu ma faci de ras in sat, ca te omor!" 



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 18:12


Si da, tinerele care raman insarcinate o fac din lipsa de educatie , pt ca nu stiu cums a se protejeze, nu stiu cum sa spuna "nu", nu stiu multe din ele nici ce e aia o sarcina si cum ramai insarcinata. Si sa afirmi ca parintii fac aceasta educatie este asa, din bula ta de oameni educati. In Romania reala exista foarte multi parinti care nu au notiuni elementare de biologie, sexualitate, igiena etc. Sexul e tabu, maxim se spune copilului "sa nu ma faci de ras in sat, ca te omor!" 

Nici nu stiu cum sa abordez partea asta de mesaj, mai ales ca ai intins degetul spre mine!!!

 

 

Eu vad asa...trebuie sa si vrei, nu sa astepti sa vina intodeauna de ela altii.

Ok...parintii sunt needucati, ce facem acum , ii trimitem si pe ei sa faca educatie sexuala?

 

Tu crez ca mama mea a discutat cu mine la vremea respectiva despre viata sexuala?Tu crezi ca am stiut ce e ala condom pina la 20 de ani?Tu crezi ca eu am stiut ce sunt alea anticonceptioanle pina dupa 20 d eani?

 

Si...nu aveam nici tv cu reclame la toate prostiile posibile, nu aveam nici internet unde doar sa nu vrei sa nu-ti formezi o parere , nu aveam discutii pe tema asta cu prieteni/colegi.

 

Tu ma trimti"in bula mea" insa nu cred ca Romania anului 2020 are acelasi nivel cu Africa masailor...nu cred!

 

Ne place sa ne ascundem in spatele lui "nu avem", "nu exista", "nu putem"...realitatea e ca raminem acolo unde ne este cel mai bine si comod!!Iar principiul se perpetueaza din generatie in generatie.

 

(sa nu-mi spui ca e normal ca cineva sa intrebe "daca am facut sex oral si am inghitit un pic de sperma, pot ramine insarcinata"cineva care pune o intrebare pe forum, deci are acces la internet, are acces la informatie.Si nici nu cerd ca am ajusn o tara de retardati mintal...)

 



#29
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.666 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 18:22

Andacos, imi pare rau daca asta s-a inteles, mesajul meu era pentru andaghe care intreba de programa si afirma ca fetele care raman insarcinate stiu ce fac, ca nu exista sa nu stii ce ti se intampla. 

 

 



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iunie 2020 - 18:26

Andacos, imi pare rau daca asta s-a inteles, mesajul meu era pentru andaghe care intreba de programa si afirma ca fetele care raman insarcinate stiu ce fac, ca nu exista sa nu stii ce ti se intampla. 

Nu conteaza oricum...si eu cred ca si andaghe ca nu-s complet nestiutoare cele ce ramain insracinate!!!Vorbesc de persoane sanatoase psihic, fara retarduri.





Etichetat si cu educatie sexuala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -