Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii care au copii

educatie sexuala

198 raspunsuri la acest subiect

#191
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 iulie 2017 - 12:18

Michelle, citesc ce vreau, cand vreau, ce pot, cand pot samd. Poate ti-e greu sa crezi, dar nu toate femeile sunt casnice :) Iar pe tine mi-e greu sa te citesc, sincer, prea chinuite si contorsionate-ti sunt mesajele, de parca ar lua nastere dupa o grea suferinta, a unui om in permanenta sfasiat intre ce-ar vrea el sa faca si sa spuna si ce i s-a impus si turnat cu palnia in cap de-a lungul timpului. Prea le iei pe toate personal.

De raspuns, la fel, raspund atunci cand consider necesar. Scrie undeva ca pe forumul asta trebuie sa raspundem toti, la toate subiectele?  

Liniuta de dat la palma te-as sfatui sa ti-o pui sub perna sau unde ti-este tie mai comod. Te-as ruga frumos de tot sa-ti acorzi un moment si sa citesti urmatoarele:

 

De-aş grăi în limbile oamenilor şi ale îngerilor, dar dacă n’am iubire făcutu-m’am aramă sunătoare şi chimval zăngănitor 

Şi de-aş avea darul profeţiei şi de-aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa şi de-aş avea credinţa toată să pot muta şi munţii, dar dacă n’am iubire, nimic nu sunt. 

Şi toate averile mele de le-aş împărţi şi trupul meu de mi l-aş da să-l ardă, dar dacă n’am iubire, nimic nu-mi foloseşte.

Iubirea rabdă’ndelung; iubirea se dăruie, ea nu invidiază; ea nu se trufeşte, nu se îngâmfă; 

ea nu se poartă cu necuviinţă, nu-şi caută pe ale sale, nu se întărâtă, nu ţine’n seamă răul, 

nu se bucură de nedreptate, ci de adevăr se bucură; 

pe toate le suferă, pe toate le crede, pe toate le nădăjduieşte, pe toate le rabdă; 

iubirea niciodată nu se trece. Fie ele profeţiile: pieri-vor; fie ele limbile: înceta-vor; fie ea ştiinţa: pieri-va. 

Că’n parte cunoaştem şi’n parte profeţim. 

Dar când va veni ceea ce-i desăvârşit, atunci ceea ce-i în parte se va desfiinţa. 

Când eram copil, vorbeam ca un copil, gândeam ca un copil, judecam ca un copil; dar când am devenit bărbat, le-am desfiinţat pe cele ale copilului. 

Căci acum vedem prin oglindă, ca’n ghicitură; dar atunci, faţă către faţă. Acum cunosc în parte; atunci însă deplin voi cunoaşte, aşa cum şi eu deplin sunt cunoscut.

Şi acum rămân: credinţa, nădejdea, iubirea, acestea trei; dar cea mai mare din ele este iubirea. 

 

 

Da, este un fragment din Epistola intai catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel si e din Biblia ortodoxa, varianta diortosita de Parintele Bartolomeu Anania. Daca e prea mult pt tine, poti citi din Biblia voastra (adaptata si transformata, prescurtata si adusa din condei), hai, ca te descurci tu sa gasesti o varianta pe gustul tau :)

Si ca sa nu te obosesti prea tare punandu-ti intrebari, da, iti si spun de ce tocmai acest text: pt ca din majoritatea mesajelor tale fix asta lipseste, Michelle, dragostea. Dragostea  crestineasca pt aproapele tau iti este straina :) 

Degeaba incerci tu sa TE convingi ca-ti pasa, ca te doare soarta crestinilor. Cand ai dragoste, iti pasa. Altfel... "arama sunatoare si chimval rasunator" :(

Adica tu crezi ca ai legat prietenii, ca ai niste relatii aici, pe DC (ca-n rest, viata ta nu ma priveste pe mine), dar cu fiecare ocazie ivita le sari in cap fix acelor persoane cu care ai, cat de cat o relatie? Iar pe cei de la distanta ii iubesti? 

Asta e, Michelle, tu esti o crestina fara dragoste de oameni :(

Si o dovedesti din plin, mai ales atunci cand te lauzi si te maresti, uitandu-te in jos, cu scarba, la ceilalti.

De umilinta nici nu-ti vorbesc, te las pe tine sa deschizi un subiect-fluviu despre cat esti de umila...

 

 

 

Esti tu sigura ca am citit printre randuri?

Unde am afirmat eu ca TU esti casnica? Sau totul se-nvarte in jurul augustei tale persoane?

Esti tu sigura ca eu am citit un singur pasaj din Biblie? :) Nu vrei tu sa le propui adminilor sa faca admiterea pe DC in functie de cate pasaje din Biblie stie fiecare pe de rost? Sa ramaneti aici doar voi, cei stiutori?

Cat despre raspunsul la subiect, ti-am mai spus: nu e treaba ta :)

Poate ca ar fi cazul sa te controlezi putin, ca o persoana ce are deprinderea de a gandi si singura, si sa incetezi sa te mai simti persecutata. Imagineaza-ti ca, de foarte multe ori, raspunsurile pe care le primesti pe DC nu sunt decat niste raspunsuri ale unor oameni care nu se cred desavarsiti, asa ca tine:), si care, tot de foarte multe ori, iti dau fix replica pe care-o astepti :)

Persoana si credinta ta :) Stim, stim, n-ai pierdut nicio ocazie sa explici forumului cat de importanta esti tu si cum esti detinatoarea unica a adevarului absolut :)

 

 

Get a life si nu o mai da dupa ciresi, visini si intorsaturi din condei, precum referirile tale " generale" si " intamplatoare" la femeile casnice. Ultima oara cand am vazut mesaje care atacau o persoana pe forum, tot intr-un context asemanator ( topic ), mi-am explicat ca au la baza lor niscaiva suferinte interioare care au izbucnit intr-un moment isteric al persoanei respective. Mno, nici ca puteau sa fie mai ca nuca in perete, dar asa a fost modelul, "lumea" a aplaudat tzircul, ce mai conteaza ca realitatea era alta fata de impresiile unora.

Dar sa folosesti acel citat minunat, minunat, btw, in felul asta, oribil, oribil, grotesc...groaznic! Cum le stii tu pe toate, mai ceva ca baba Vanga.

 

In rest, chiar nu ma apasa sa argumentez, e dreptul fiecaruia sa traiasca in care bula iluzorie doreste. O vara excelenta!

Michelle, multam pt mesaj, dar cred ca stii exact unde bat, lucrurile se pot schimba enorm de mult dintr-o pocnitura de degete si daca nu suntem treji, nici nu vom sti ce ne-a lovit. Se fac presiuni mari, unii au deschise usile mai larg ca altii...am mai avut astfel de subiecte. :)



#192
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 07 iulie 2017 - 13:22

 

 

 

 

 

Get a life si nu o mai da dupa ciresi, visini si intorsaturi din condei, precum referirile tale " generale" si " intamplatoare" la femeile casnice. Ultima oara cand am vazut mesaje care atacau o persoana pe forum, tot intr-un context asemanator ( topic ), mi-am explicat ca au la baza lor niscaiva suferinte interioare care au izbucnit intr-un moment isteric al persoanei respective. Mno, nici ca puteau sa fie mai ca nuca in perete, dar asa a fost modelul, "lumea" a aplaudat tzircul, ce mai conteaza ca realitatea era alta fata de impresiile unora.

Dar sa folosesti acel citat minunat, minunat, btw, in felul asta, oribil, oribil, grotesc...groaznic! Cum le stii tu pe toate, mai ceva ca baba Vanga.

 

In rest, chiar nu ma apasa sa argumentez, e dreptul fiecaruia sa traiasca in care bula iluzorie doreste. O vara excelenta!

Michelle, multam pt mesaj, dar cred ca stii exact unde bat, lucrurile se pot schimba enorm de mult dintr-o pocnitura de degete si daca nu suntem treji, nici nu vom sti ce ne-a lovit. Se fac presiuni mari, unii au deschise usile mai larg ca altii...am mai avut astfel de subiecte. :)

 

 

Sanatate multa iti doresc! 



#193
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 iulie 2017 - 16:43

Sanatate multa iti doresc! 

 

Asta este o mostra de umilinta ori de " dragoste crestineasca"? Ma simt un pic raspunzatoare pt faptul ca te apasa atat de tare nevoia mea de sanatate, banuiesc ca mare,devreme ce imi ure...zi multa. Nu stiu, tu esti cu diagnosticele si sfaturile  pe forum, gratuite si necerute. Get a life! Nu mai agresa oamenii doar pt ca nu iti plac. Oamenii mari ii evita pe aceia cu care nu le face placere sa dialogheze. [balo] Incearca, nu doare, nu ti- au spus parintii tai?  [:D]



#194
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 07 iulie 2017 - 18:13

lucialu, ai trecut cu mult linia jignirilor si atacului la persoana. 

 

Subiectul a decurs cu discutii mai "tzepoase", la limita jignirilor, dar tu ai reusit sa intri cu bocancii de-a dreptul!  



#195
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 07 iulie 2017 - 21:28

Asta este o mostra de umilinta ori de " dragoste crestineasca"? Ma simt un pic raspunzatoare pt faptul ca te apasa atat de tare nevoia mea de sanatate, banuiesc ca mare,devreme ce imi ure...zi multa. Nu stiu, tu esti cu diagnosticele si sfaturile  pe forum, gratuite si necerute. Get a life! Nu mai agresa oamenii doar pt ca nu iti plac. Oamenii mari ii evita pe aceia cu care nu le face placere sa dialogheze. [balo] Incearca, nu doare, nu ti- au spus parintii tai?  [:D]

 

Cat timp au fost in viata parintii mei mi-au spus, printre altele, sa ma feresc de oamenii cu bube pe suflet...



#196
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 iulie 2017 - 20:46

O solutie functionala, pt ca preadolescentii si adolescenti sa fie constienti de urmarile unor acte sexuale neprotejate, ar fi daca scoala i-ar invata, la cursuri, despre tot ce inseamna viata sexuala si consecinte. Sunt atatia parinti care nu stiu sau, pur si simplu, le este jena sa discute cu copiii lor despre asemenea subiect.

Dar cand religia se invata fortat, cum sa mai fie loc si pt educatie sexuala la nivelul fiecarei varste ?



#197
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 iulie 2017 - 00:12

Esti tu sigura ca am citit printre randuri?

Unde am afirmat eu ca TU esti casnica? Sau totul se-nvarte in jurul augustei tale persoane?

Esti tu sigura ca eu am citit un singur pasaj din Biblie? :) Nu vrei tu sa le propui adminilor sa faca admiterea pe DC in functie de cate pasaje din Biblie stie fiecare pe de rost? Sa ramaneti aici doar voi, cei stiutori?

 pai daca pe forum se spune ca  "majoritatea " sunt crestini  unde e problema?

deci hotariti-va sunt sau nu sunt majoritatea crestini?

 

continua sa pui pasaje din Bible, eu le citesc cu placere.

 

ps.tu crezi ca am 5 ani si nu inteleg ce ai vrut sa spui cu " casnica"? pt mine o femeie are aceeasi valoare indiferent ca munceste in afara casei, ori ca "sta" acasa.



#198
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 09 iulie 2017 - 08:22

Fara suparare, dar tu nu intelegi ce scriu ceilalti. Si raspunzi in functie de niste sabloane extrem de rigide. Aproape orice nuanta stilistica trece pe langa tine...



#199
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 07:17

BUNA DIMINEATA !1. Parerea mea este ca in timpurile noastre ultramoderne in care internetul ne-a luat mintile, chiar daca parimtii le ofera o educatie sexuala copiilor si ii informeaza despre toate partile negative sau pozitive, x se duce la scoala si aude acolo diverse subiecte pe tema asta si automat tentatia e mare, 2. Sunt fete care abia ajunse la varsta punertatii incep sa aibe si fluturasi in stomac si isi da brusc seama ca facandu-i un copil prt ei il acapareaza pe toata viata gen " si au trait fericiti pana la adanci batraneti" Cunosc cazuri de fete care au fost tinute din scurt de parinti, dar la 15  16 ani au gasit "dragostea" vietii lor si la nici un  an de relatie au devenit peste noapte mame. 3. Sunt mii si mii de factori care determina o fata care abia a ajuns la varsta pubertatii  si brusc devin si mame. Degeaba il educi pe copil daca el face ce il taie capul.... democratie ati vrut supermegademocratie este... 4. Nu vad de ce atata ardoare sa imsistati pe o singura parere, atata rautate si raca... ati transformat acest subiect intr-un arsenal de " eu imi sustin ideea pana la capat, eu sunt cel mai destept, eu am dreptate" . Fiecare are dreptul la pareri la libera exprimare dar sa nu insistam ca suntem atotstiutori




Etichetat si cu educatie sexuala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -