Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Abuzul emotional


337 raspunsuri la acest subiect

#231
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 04:46

Eu in perioada asta de criza si nebunie ma gandesc adesea cum ar fi fost daca nu eram despartita. Cosmar, oroare ar fi fost. Noaptea trecuta l am visat pe ex ca se intorsese acasa si nu puteam scapa de el.

 

Cred, sunt sigura ca ajungeam la o tragedie daca stateam toti acasa. El era, este, o persoana foarte anxioasa relativ la boli, panicard, ipohondru. In primul rand m ar fi tocat la cap cu teorii ale conspiratiei. Apoi ca nu e casa suficient de curata, ca eu sau copilul aducem virusi. Ca eu sunt de vina daca ne imbolnavim. Daca s ar fi imbolnavit el, sigur i am adus eu virusul si i l am pus in mancare sau ceva...chestii din astea.

 

Chiar am citit azi in atiri cat de grea este izolarea la domiciliu pentru victimele violentei conjugale.

Am scapat la timp.



#232
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 10:02

Doamne, Fleur ! groaznic ce citesc! bine c-ai scapat la timp, da!  [cupisi]

 

Micky si eu zic sa vorbesti cu el , sa-i spui ca nu e vorba de o impacare. cel putin nu acum.



#233
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 10:36

Mickyyy, daca, Doamne fereste, tu te imbolnavesti, cine are grija de tine? Adult, nu copil. Nu el? Daca imi permiti o parere, eu nu as avea nici o discutie transanta in acest moment. Pentru ca nu este momentul. Viata ta de dinainte ca el sa fie bolnav, oricum pentru o anumita perioada, din cauza de Corona, nu o poti avea. Deocamdata pastreaza distanta la propriu si la figurat. Concentreaza-te pe problemele zilnice, nu cele de viitor. El, prin faptul ca a plecat de acasa, nu mai e o problema imediata, de la distanta nu mai are puterea de a-ti dauna pe care o avea cind erati in aceeasi casa. Astfel ca, tot ce tine de el, toate strategiile viitoare, le vei analiza cind veti iesi din nebunia asta.



#234
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 10:53

Ma refeream mai degraba la ce ai simtit confruntandu-te cu ideea ca el s-ar putea sa fie in real pericol

 

Nu cred ca am simtit ceva "special" pentru el, adica am avut toate sentimentele normale si umane care le ai in situatii de genul, compasiune, ingrijorare, teama. Nu a reaprins in mine flacara pasiunii sau dorinta de a-l lua acasa si de a avea grija de el, daca la asta te referi.

 

Si i-am spus-o de cateva ori zilele astea, si mai pe ocolite si direct, ca nu s-a schimbat nimic intre noi, inca suntem despartiti, inca suntem fiecare cu banii lui, doar ca o ia in gluma, cand ii zic asta face misto de mine, ca's "bleaga" sau impulsiva, ce daca suntem despartiti, el e acolo pentru noi, ca oricand pot sa-i cer chestii, nu doar pentru copii. Ca el ne iubeste si nu vrea sa ramana despartit de noi pentru totdeauna, chestii de genul, spuse direct, sugerate sau spuse in gluma.

Mi-e teama insa ca daca o sa fiu prea directa sau prea dura cu el acum, cand este extrem de vulnerabil (izolarea in primul rand, plus boala) sa nu-l arunc din nou in bratele alcoolului din care tocmai se pare ca ar fi scapat.

 

De cand a plecat, dupa ce am trecut prin toate etapele de acomodare cu situatia (refuzul, supararea, bocitul si iertarea) am ajuns in momentul in care pot sa-l vad obiectiv cum e el in realitate. Pentru ca stand zi de zi langa o persoana, anumite lucruri te obisnuiesti cu ele si nu mai realizezi ca sunt gresite. Acum de la distanta le vad pe toate, si nu le mai vreau. 

 

Si nu stiu daca mai vreau sa ma impac cu el, am de ales intre o viata alaturi de el, in care va trebui sa ma multumesc mereu cu jumatati de masura (pentru ca asa e el, sau asa suntem noi, mult prea diferiti) sau o viata de una singura, dedicata mie si copiilor (pentru ca nu ma mai vad refacandu-mi viata alaturi de un alt barbat). Nu cred ca mai vreau compromisuri majore in viata mea, dar mi-e teama ca timpul imi va dovedi ca am gresit, si ca fara compromisuri nu voi putea merge mai departe. Nu stiu daca are vreun sens ce zic....

 



#235
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 11:03

Mickyyyy el e adult. Tu trebuie sa te gândești la tine. Ce vrei tu. Înțeleg ca nu îl mai vrei înapoi, iar el crede ca s-acschimbat ceva. E cazul sa ii spui, direct. E problema lui cum va reacționa și ce va face. Repet: e adult. Nu e in grija ta. Nu îți mai asuma răspunderea lui, ca ce va face și cum va face. Spune-i exact cum ai scris aici in mesaj, de ce l-ai ajutat. Nu îl mai lasa sa își facă speranțe, ca nu ca fi mai bine. Răspunsul tău va fi același, indiferent ca i-l dai acum sau peste un an. Dacă el vrea sa se apuce de băut, se va apuca, indiferent de data la care ii vei spune ce simți. 
 

Te imbratisez. 
 



#236
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.652 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 11:08

Micky, "sa te dedici copiilor" e cel mai prost plan. In cativa ani ei isi iau zborul si tu te vei simti frustrata ca te-ai dedicat lor si ei au uitat.



#237
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 23 martie 2020 - 13:51

Micky, "sa te dedici copiilor" e cel mai prost plan. In cativa ani ei isi iau zborul si tu te vei simti frustrata ca te-ai dedicat lor si ei au uitat.

 

Nu sunt de acord cu asta, cu nuanta ca in timp ce te dedici copiilor trebuie sa ai grija si de tine.

 

Eu o inteleg pe Mickyyy, pentru ca exact asta traiesc de un an.

Despartirea te face sa vezi ce e esential in viata pentru tine. Pentru ea si pentru mine sunt copiii.

Desigur nu citesc in viitor, dar nu mi propun sa fiu frustrata daca al meu copil adult nu ma va coplesi cu atentii. Nici chiar daca ma va uita.

Dupa o despartire focusul pe copii e foarte important. Chiar daca in viitor alte optiuni sunt posibile, ca de exemplu formarea unei alte familii, adesea, in situatia si la varsta noastra, recompusa si cu copiii noului partener. 



#238
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 24 martie 2020 - 01:07

Dupa cum banuiam si simteam....azi a venit cu propunerea sa facem o pauza la pauza! (cum o fi asta, nu stiu). Ca s-a instituit lockdown, ca e o situatie exceptionala, ca cel mic e bolnav, ca ar trebui sa ne izolam, ca prioritatile noaste acum sunt altele [batcap] [batcap].

I-am zis ca o sa ma gandesc la asta, nu stiu de ce...... Ma rog, i-am zis mai multe, cum ca noi nu am discutat si rezolvat nimic in perioada asta, ca pauza luata va fi degeaba daca ne repezim sa o terminam fara a ne fi rezolvat problemele, ca nu stiu daca e o idee buna......dar una peste alta i-am zis ca o sa ma gandesc!!! Oricum a fost foarte dezamagit de raspuns, ce nevoie am sa ma mai gandesc.....

 

Nu stiu de ce mi-e asa greu sa spun NU!!! Ca nu stiu la ce ar trebui sa ma gandesc...... adica o fi stare de urgenta, dar nu e razboi...... Si stiu ca nu imi doresc sa stau izolata 24 din 24 cu el langa mine!!!!! 



#239
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 martie 2020 - 09:30

Eu zic sa luati o pauza de la aceste discutii. 

In perioada asta de lockdown discutati doar despre probleme urgente si importante de acum si restul mai incolo. 

Mai castigati amandoi timp de gandire. 

Chiar nu vreau sa se supere nimeni, dar nici un barbat nu divorteaza daca nu are o rezerva.

Lui ii este comod cu tine/voi ; el chiar crede ca ai idei traznite si ca ti-a facut pe plac cu pauza asta si ca ar fi cazul sa-ti revii.  [zirea]  El chiar nu crede ca vorbesti serios.  [ph34r]



#240
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 martie 2020 - 22:32

Dupa cum banuiam si simteam....azi a venit cu propunerea sa facem o pauza la pauza! (cum o fi asta, nu stiu). Ca s-a instituit lockdown, ca e o situatie exceptionala, ca cel mic e bolnav, ca ar trebui sa ne izolam, ca prioritatile noaste acum sunt altele [batcap] [batcap].

I-am zis ca o sa ma gandesc la asta, nu stiu de ce...... Ma rog, i-am zis mai multe, cum ca noi nu am discutat si rezolvat nimic in perioada asta, ca pauza luata va fi degeaba daca ne repezim sa o terminam fara a ne fi rezolvat problemele, ca nu stiu daca e o idee buna......dar una peste alta i-am zis ca o sa ma gandesc!!! Oricum a fost foarte dezamagit de raspuns, ce nevoie am sa ma mai gandesc.....

 

Nu stiu de ce mi-e asa greu sa spun NU!!! Ca nu stiu la ce ar trebui sa ma gandesc...... adica o fi stare de urgenta, dar nu e razboi...... Si stiu ca nu imi doresc sa stau izolata 24 din 24 cu el langa mine!!!!! 

Mickyyy, eu in locul tau as analiza foarte bine oferta asta, in conditiile actuale poate e chiar recomandat sa va mutati impreuna, bine puteti avea camere diferite, dormitoare diferite, insa sa sustineti financiar doua case(cu cheltuielule aferente)in situatia actuala,,, va fi greu.

 

Plus ca tu spui ca  el e student, ce faci daca nu mai primeste suma aia de bani care era baza?Cu ce sa-so plateasca locuinta ?

 

Gindeste-te in perspectiva, daca situatia actuala s eprelungeste mai mult de 2.3 saptamini, daca te imbolnavesti tu(nu neaparat de corona), daca tu sau el va pierdeti serviciile, daca...daca...daca...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -