Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diaspora - dragilor, mergeti la vot

alegeri diaspora vot

111 raspunsuri la acest subiect

#101
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 10:26

Din pozele tale văd o risipa de energie multă opulenta Ce zic Ecologiștii ? 

 

 

Asa se vede dar nu e asa, " opulenta" asta aduce mai multi bani la consiliul local decat s-au cheltuit , pentru ca, se inchiriaza standuri pentru vanzari de Craciun- banii merg la consiliu, oamenii ies din casa si cumpara mai mult , mai vin cantareti sau formatii, in jurul lor sunt chioscuri cu mancare , un hot dog sau orice altceva are pretul de 3-4 ori mai mare decat in mod obisnuit , si se formeaza cozi enorme. Cam asa e , nu e nicio pierdere, au contraire, primaria are profit .



#102
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 14:15

Ceea ce spune Marius si mai spune si Dana-Vio e ca orasele nu sunt peste tot la fel si totul depinde de mentalitatea oamenilor si de ce a facut primaria din banii primiti din fonduri europeene. 

Si un oras chiar fara enorm de multe locuri de munca in momentul T0, dar cu strazi bune de ciurculat, cu oameni educati, fara infractori se va dezvolta la momentul T0 + 2 altfel decit un oras care nu are mediul asta propice la o viata civilizata. Civilizatia nu insemna ca ma pot duce in Mall si minca la  MacDonald in fiecare seara.

 

In unele sate se vede clar diferenta intre primarii care au facut necesarul sa se poata repara drumurile si scolile si ceilalati. 



#103
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 15:00

am inteles ce spun @marius si @dana-vio.

 

doar ca prezinta (putin) idealist lucrurile. parerea mea.

 

mentalitatea oamenilor... marea piatra de incercare a romaniei de ani de zile.



#104
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 16:07

Zici tu ? Hm.

La mine in oras s-au facut multe cu fonduri europene, s-a renovat toata partea istorica/turistica a orasului, au inflorit pensiunile, anul trecut de 1dec erau platite toate locurile inca din iunie, anul acesta la 101ani locurile in pensiuni au fost ocupate 90%.

Avem o universitate cu cateva sectii, unele mai bune, altele mai putin bune, sectia de matematica/informatica se spune ca este foarte buna.

Avem cateva firme mari si multe mici.

Cererea de personal este enorma, firma mea ar putea angaja intre 50-100oameni. 

Scolile sunt foarte, foarte bune. Este o competitie tacita intre scoli: mediile de la evaluarea nationala sunt superstudiate, nu in detrimentul elevilor, ci al scolii si resp a profesorilor. 

Am avut acelasi primar timp de 25ani  Daca conteaza este PNL. Anul trecut a iesit la pensie. La ultima prezenta oficiala toata lumea l-a aclamat, am lacrimat toti, si el si noi. A facut foarte multe pentru oras si sa stii ca noi n-am uitat ca si un anume secretar de partid de pe vremea lui Ceausescu a facut ceva foarte important ptr orasul asta. Si acum se mai vorbeste despre omul acela. 

Avem bazin olimpic. 

Sunt idealista? Asa o fi. Deocamdata mie mi-este bine aici. Nu vad Romania asa pesimist cum o vezi tu. Poate o fi in alta parte, dar nu la mine. 

Si ptr asta ma bucur.  [flo2] Si am sa continui sa spun asta.  [flo2]



#105
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 16:54

Doar cap, implicare, mentalitate si Fonduri Europene - o mica parte din rezultat. Nimic de la Guvern.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  15.jpg   90,45K   0 descarcari
  • Fisier atasat  6.jpg   114,15K   0 descarcari
  • Fisier atasat  5.jpg   177,84K   0 descarcari
  • Fisier atasat  1.jpg   161,41K   0 descarcari
  • Fisier atasat  2.jpg   144,79K   0 descarcari
  • Fisier atasat  3.jpg   134,86K   0 descarcari
  • Fisier atasat  4.jpg   110,59K   0 descarcari
  • Fisier atasat  7.jpg   160,7K   0 descarcari
  • Fisier atasat  8.jpg   181,61K   0 descarcari
  • Fisier atasat  9.jpg   142,27K   0 descarcari
  • Fisier atasat  10.jpg   154,69K   0 descarcari
  • Fisier atasat  11.jpg   148,38K   0 descarcari
  • Fisier atasat  12.jpg   187,47K   0 descarcari
  • Fisier atasat  13.jpg   132,49K   0 descarcari


#106
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 20:44

Sunt idealista? Asa o fi. Deocamdata mie mi-este bine aici. Nu vad Romania asa pesimist cum o vezi tu. Poate o fi in alta parte, dar nu la mine. 

Si ptr asta ma bucur.  [flo2] Si am sa continui sa spun asta.  [flo2]

 

Mai clar de atat nu stiu ce mai poate fi explicat.



#107
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 22:48

eu ce sa zic? e bine ca va este bine acolo unde sunteti si ca cineva, candva, a planificat si a implementat "se poate"-le. nu merg emoticoanele, ca as fi pus unul.

 

in alte parti ale tarii este vai si-amar, lipsa completa de interes, f. multa lipsa de educatie, chiar rautate, f.f.f.f.f. mult egoism, un mic exemplu, vecinul a desfiintat bara de batut covoare fara sa intrebe pe nimeni, nu stiu daca a avut aprobare sau nu, isi face garaj acolo.

 

f.f.f. mari diferente intre zonele tarii, din cate povestiti.



#108
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 decembrie 2019 - 00:33

f.f.f. mari diferente intre zonele tarii, din cate povestiti.

Aveti un instrument infailibil. Se numeste vot. Folositi-l cu cap. Daca nu aveti pe cine vota, intrati voi in joc, atrageti-va oameni inteligenti cu viziune dorinta si de actiune si schimbati locul unde traiti pentru voi si pentru ceilalti.



#109
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 decembrie 2019 - 07:07

eu ce sa zic? e bine ca va este bine acolo unde sunteti si ca cineva, candva, a planificat si a implementat "se poate"-le. nu merg emoticoanele, ca as fi pus unul.

 

in alte parti ale tarii este vai si-amar, lipsa completa de interes, f. multa lipsa de educatie, chiar rautate, f.f.f.f.f. mult egoism, un mic exemplu, vecinul a desfiintat bara de batut covoare fara sa intrebe pe nimeni, nu stiu daca a avut aprobare sau nu, isi face garaj acolo.

 

f.f.f. mari diferente intre zonele tarii, din cate povestiti.

 

Eu am inteles Pepco ce vrei sa spui. Da, ca parinte singur e greu, dar e greu oriunde in lumea asta. Ca parinte singur cu salariul minim/mediu e greu.

Eu nu asta contest, ci mentalitatea ca Romania e de rahat. 

Va rog sa cititi urmatorul articol, este un blog si povesteste despre un concediu petrecut in Ardeal. Cum vede un roman din alta parte a tarii, aceasta parte a tarii. 

O zi buna. 

 

http://kariokaspot.b...sighisoara.html

 

Edit. pentru garajul construit fara autorizatie se depune reclamatie, nu stiu unde. Daca are autorizatie, aveti un primar varza,. 

La noi s-au demolat toate garajele si exista spatii de parcare ptr care se face contract anual la primarie.  


Editat de dana vio, 04 decembrie 2019 - 07:32 .


#110
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 decembrie 2019 - 17:59

Aveti un instrument infailibil. Se numeste vot. Folositi-l cu cap. Daca nu aveti pe cine vota, intrati voi in joc, atrageti-va oameni inteligenti cu viziune dorinta si de actiune si schimbati locul unde traiti pentru voi si pentru ceilalti.

 

l-am folosit.

 

am incercat. numele meu se regaseste pe mai multe reclamatii (Primarie, Politie) si probabil se va regasi si in viitor. 2 lucruri am re-demonstrat, pt. mine, nu pt. altii:

 

1. ca pana si cei care spun ca iti sunt aproape si cu care te-ai inteles ok pana la un punct pot fi cu doua fetze, desi stabiliti chestii de facut impreuna, gen am nevoie de tine ca sa... 

2. ca singura treaba bine facuta e aia pe care o faci tu singur





Etichetat si cu alegeri, diaspora, vot

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -