Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diaspora - dragilor, mergeti la vot

alegeri diaspora vot

111 raspunsuri la acest subiect

#91
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 decembrie 2019 - 13:07

Marius,

o sa ajungi sa vorbești singur. Nu e foarte departe. ..

 

suntem la subiectul diaspora . 

 

Deci,

fix in primul paragraf in Știrea pusă de tine scrie asta 

 

cele mai multe fonduri europene atrase și lista este lungă.

 

 

Deci fonduri europene. 

Daca un primar deștept ar veni la mine in sat sa vadă eficientă la nemți  sau alte primarii europene și nu ar strânge pt neamul lui, ar fi o deja un salt. 

Tu tot o tragi sus și tare cât de eficient se lucrează in Oradea . 

Dupa 30 de ani de zile de la revoluție, era și cazul. 

Cu bani europeni  [:)]

 

nu mai scriu la subiect, ca nu e deloc productiv. 

Si tot iti spun, dar nu prinzi ideea,  ca Fondurile europene nu sunt pentru Oradea si pot fi accesate de angajati profesionisti oriunde.

Din nefericire unii nici dupa 30 de ani nu reusesc sa se schimbe  [:)]



#92
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 decembrie 2019 - 15:03

Am sa iti raspund altfel prin nivel de trai
 

 

Pot sa existe doua situatii
O familie sa aiba 2000 de lei salariu sa traiasca intr-un oras civilizat cu strazi frumoase si curate cu servicii puse la punct cu apa calda si caldura corect distribuite cu mijloace de transport moderne fara friica de a merge pe strada ziua sau noaptea samd

 

Aceeasi familie sa aiba 2000 de lei salariu sa traiasca intr-un oras fara strazi frumoase si curate cu servicii de slaba calitate fara apa calda si caldura  cu mijloace de transport inexistente cu infractionalitate pe strada ziua sau noaptea samd

 

sa inteleg ca o familie - familie, da? - cu 2mii lei net salariu (asta inseamna sub salariul minim/economie/membru de familie incadrat in campul muncii cu norma intreaga) o duce bine in oradea?

 

eu am intrebat o persoana, tu ai raspuns o familie.



#93
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2019 - 15:38

sa inteleg ca o familie - familie, da? - cu 2mii lei net salariu (asta inseamna sub salariul minim/economie/membru de familie incadrat in campul muncii cu norma intreaga) o duce bine in oradea?

 

eu am intrebat o persoana, tu ai raspuns o familie.

Cred ca nu ai inteles raspunsul dat de mine. Poate daca recitesti cu atentie....



#94
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 02 decembrie 2019 - 17:24

Dialogul surzilor, fiecare pricepe ce vrea.  [batcap]

1. Fonduri europene sunt ptr toata lumea. S-au accesat si la noi in oras foarte multe. 

2. Un câștig de 2000ron inseamna per persoane, deci pe familie este 2000x2=4000ron per familie. Nu se lăfăie  dar se descurcă.

3. Cei cărora nu le place orașul în care locuiesc, din diverse motive, pot sa încerce in alta parte în România  . Ardealul e plin de orasele dezvoltate relativ civilizat. Dati-le si dati-va o sansa. 



#95
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 decembrie 2019 - 18:42

 

Dialogul surzilor, fiecare pricepe ce vrea.  [batcap]

1. Fonduri europene sunt ptr toata lumea. S-au accesat si la noi in oras foarte multe. 

2. Un câștig de 2000ron inseamna per persoane, deci pe familie este 2000x2=4000ron per familie. Nu se lăfăie  dar se descurcă.

3. Cei cărora nu le place orașul în care locuiesc, din diverse motive, pot sa încerce in alta parte în România  . Ardealul e plin de orasele dezvoltate relativ civilizat. Dati-le si dati-va o sansa. 

 

Corect!



#96
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 00:59

Cred ca nu ai inteles raspunsul dat de mine. Poate daca recitesti cu atentie....

 

am inteles ca spui ca este mai ok intr-un oras ca oradea cu 2mii lei net/familie decat cu aceeasi suma intr-un oras ca vaslui, sa zicem.

 

dpmdv, e tot un drac, ca cu 2mii lei net/familie nu traiesti niciunde in tara asta, poate doar supravietuiesti, mai degraba in vaslui decat in oradea, as zice. gen vezi luminile alea frumoase si inghiti in sec, ca-ti chioraie matzele de foame cu sau fara strazi curate, servicii bine puse la punct, apa calda (chiar, din 2mii lei net o familie isi permite sa plateasca apa calda?) si infractionalitate 0.

 

daca vreo banca din oradea ii permite unei familii de genul sa acceseze vreun credit imobiliar, chiar te rog sa-mi indici banca aceea.

 

si mai inteleg ca esti super multumit de unde locuiesti.



#97
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 01:02

2. Un câștig de 2000ron inseamna per persoane, deci pe familie este 2000x2=4000ron per familie. Nu se lăfăie  dar se descurcă.

 

jocuri de cuvinte, pt. mine 1 persoana nu inseamna familie, dar daca @marius a ales sa puna =...



#98
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 08:38

Marius,

o sa ajungi sa vorbești singur. Nu e foarte departe. ..

 

suntem la subiectul diaspora . 

 

Deci,

fix in primul paragraf in Știrea pusă de tine scrie asta 

 

cele mai multe fonduri europene atrase și lista este lungă.

 

 

Deci fonduri europene. 

Daca un primar deștept ar veni la mine in sat sa vadă eficientă la nemți  sau alte primarii europene și nu ar strânge pt neamul lui, ar fi o deja un salt. 

Tu tot o tragi sus și tare cât de eficient se lucrează in Oradea . 

Dupa 30 de ani de zile de la revoluție, era și cazul. 

Cu bani europeni  [:)]

 

nu mai scriu la subiect, ca nu e deloc productiv. 

 

Da, cu bani europeni, asa cum dupa razboi Germania a primit bani de la americani.  [:)]



#99
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 09:02

am inteles ca spui ca este mai ok intr-un oras ca oradea cu 2mii lei net/familie decat cu aceeasi suma intr-un oras ca vaslui, sa zicem.

 

dpmdv, e tot un drac, ca cu 2mii lei net/familie nu traiesti niciunde in tara asta, poate doar supravietuiesti, mai degraba in vaslui decat in oradea, as zice. gen vezi luminile alea frumoase si inghiti in sec, ca-ti chioraie matzele de foame cu sau fara strazi curate, servicii bine puse la punct, apa calda (chiar, din 2mii lei net o familie isi permite sa plateasca apa calda?) si infractionalitate 0.

 

daca vreo banca din oradea ii permite unei familii de genul sa acceseze vreun credit imobiliar, chiar te rog sa-mi indici banca aceea.

 

si mai inteleg ca esti super multumit de unde locuiesti.

Clara mentalitatea expusa de tine
Pe scurt 
Nu conteaza daca esti jegos daca te mananca paduchii sau daca esti curat atata timp cat iti chioraie matzele.
Asta ca sa reduc la chioraitul matelor.

Si ca sa raspund 
Da, oamenii din orasele aranjate, civilizate sunt fericiti cu orasele lor, cu strazile curate cu sosele marcate, cu lumina noaptea cu infractionalitate redusa cu servicii puse la punct cu mijloace de transport moderne. 
Daca altii prefera alte conditii ce pot eu sa zic? Optiunea fiecaruia e dreptul fiecaruia.

Si sa fie jegos sa ttraiasca in mizerie si sa fie curat sa traiasca civilizat.



#100
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 03 decembrie 2019 - 10:17

Clara mentalitatea expusa de tine
Pe scurt 
Nu conteaza daca esti jegos daca te mananca paduchii sau daca esti curat atata timp cat iti chioraie matzele.
Asta ca sa reduc la chioraitul matelor.

Si ca sa raspund 
Da, oamenii din orasele aranjate, civilizate sunt fericiti cu orasele lor, cu strazile curate cu sosele marcate, cu lumina noaptea cu infractionalitate redusa cu servicii puse la punct cu mijloace de transport moderne. 
Daca altii prefera alte conditii ce pot eu sa zic? Optiunea fiecaruia e dreptul fiecaruia.

Si sa fie jegos sa ttraiasca in mizerie si sa fie curat sa traiasca civilizat.

 

 

Marius a fost eufemistic in exprimare, intr-un oras precum Oradea, cu 2000 de lei, chiar daca nu iti poti cumpara multe , dar ai posibilitatea sa iti gasesti un job mai bine platit , si rasplata cea mai mare , copiii tai au alte perspective.Eu zic ca inseamna mult sa traiesti intr-un loc curat, unde nu exista infractionalitate, transportul e bun, si celelalte.

Daca gatesti poti sa mananci bine si cu bani putini.





Etichetat si cu alegeri, diaspora, vot

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -