Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#71
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 10:10

Cred ca foarte mult conteaza ce aud si vad in casa, ce spun si cum procedeaza parintii lor. 

Sigur ca parintii sunt modelul copiilor, insa eu cred ca cumva michelle are dreptate.

 

Nici eu nu prea am auzit adolescenti sa spuna nu-mi schimb telefonul ca poluez planeta, sau ma duc la scoala pe jos sau cu bicileta, ca poluez planeta.

 

Cred ca au inceput acum sa constientizeze niste lucruri, insa pina cind isi vor chimba felul de viata incit sa se cunoasca...dureaza.



#72
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 10:19

 Bine ca n-ai uitat de Obama.... incredibil.

Ne place sau nu, Obama a adus globalizarea la un stadiu fara precedent, lui ii multimim pentru invadarea Asiei si pentru poluarea fara precedent din zonele repsective.

 

Sigur ma intreb uneori, daca a fost doar bine intentionata aceasta extindere, ins ain zilele noastre cind exista atita analoza, atita stiinta cumva nu cred ca cineva nu l-a avertozat de reversul medaliei.



#73
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 10:25

Obama nu e stapanul lumii si nici nu a fost vreodata. Globalizarea a inceput mult inaintea lui. China si India, doritoare de economii puternice, au preluat toata sinteza chimica a restului lumii. Cu legi ecologice foarte laxe si neaplicate, cu orase industriale in care nu vezi soarele cu lunile din cauza smogului. Guvernele de acolo sunt mult mai responsabile decat vreun presedinte american, oricare ar fi numele lui.



#74
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 10:38

O. Guvernele de acolo sunt mult mai responsabile decat vreun presedinte american, oricare ar fi numele lui.

Doar ca pe guvernele astea le doare de basca de poluare locala, mondiala, de prorpiul popor!!!

 

Insa n-am vazut nicio tara sa boicoteze marii poluanti tocmai pentru ca nu sunt capabili sa-si tina sub control poluarea.

 

In cazul Rusiei, a Irak-ului (ce-mi vine acum in minte) s-au aplicat imediat boicoturi cind au deranjat spuma de la berea marilor puteri...poluarea planetei poate astepta . [smulgpar]



#75
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 11:26

Doar ca pe guvernele astea le doare de basca de poluare locala, mondiala, de prorpiul popor!!!

 

 

 

nici nu am afirmat altceva. 



#76
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 20:44

Michelle, oamenii de stiinta nu plang la TV. Ei explica. Ca tu nu ii vezi nu inseamna ca nu exista. Restul mesajelor pe care le-ai postat... sunt atat de zeflemitoare ca zau daca merita un raspuns. Bine ca n-ai uitat de Obama.... incredibil.

 

eu nu zic ca nu exista oameni de stiinta, dar nu ii vad asa de disperati. nu e vorba si de copiii si nepotii lor...nu e vorba de planeta lor?

 

daca e situatia disperata nu ar trebui sa fie ingrijorati si sa isi expuna ingrijorarea public prin toate mijloacele de comunicare?

 

de ce nu apar la stiri sa spuna la toata lumea ca mai avem citiva ani si gata...vine sfirsitul, murim de foame...si inecati de ape.

 

eu asta intreb unde sunt acesti oameni de stiinta ingrijorati de planeta? voi in alte tari ii vedeti la stiri in mod frecvent? 



#77
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 20:50

 Bine ca n-ai uitat de Obama.... incredibil.

 asa e...cum isi ia casa de 15 milioane inconjurata de ape cand e atit de informat?



#78
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 20:57

Pachetul ala nu pică din cer, tot un camion poluant îl transporta. 

 

normal ca nu, dar un camion transporta sute de pachete...si inlocuieste sute de masini care normal ar fi cu orele pe strazi si pe la magazine.

si la urma, urmei o tara are nevoie de consum pt bunastare...nu poate fi eliminat.

 

 ce sa  facem sa nu mai producem si sa nu mai consumam?



#79
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 21:07

Cred ca foarte mult conteaza ce aud si vad in casa, ce spun si cum procedeaza parintii lor. 

 

conteaza dar putin...cand e vorba sa renunte la confort, telefon si haine...uita si de planeta si de tot.



#80
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 27 septembrie 2019 - 21:17

 

 ce sa  facem sa nu mai producem si sa nu mai consumam?

 

Exact, sa nu mai producem atat de mult si sa nu mai consumam in mod nechibzuit.

Si nu cred ca acest lucru este posibil in capitalism.

Este nevoie de o schimbare politica la nivel mondial, dar fiinta umana e atat de lacoma incat nu este posibil asa ceva. Prin urmare ne vom autodistruge, mai repede sau mai incet, dar acelasi rezultat.

 

Firma la care lucrez eu are productia in proportie de 95% in China, dar in toate baile e lipit mare cate un anunt prin care ni se aminteste sa folosim cate un servetel de sters pe maini pentru a salva un copac. Deci, despre ce vorbim?





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -