Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu te uita in sus

lume viitor prezent prostie film

11 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 08 ianuarie 2022 - 17:06

pentru o seara de ianuarie - acest DONT LOOK UP - are toate ingredientele pentru a va binedispune si a va pune pe ganduri despre lumea in care traim.

 

aici trailer



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 08 ianuarie 2022 - 21:51

E un film bun zice-se.

 

Nu mi-a placut.

Satira cam grotesca pentru gustul meu.  L-am vazut si  intr-una  din zilele de Craciun (l-au lansat cu mare pompa pe 24, ca sa strice sarbatorile celor care nu traiesc in America, zic si io) si mi-a stricat ZEN-ul.

 

Si prea lung. Scena dinspre sfarsit cand stateau la masa mi-a placut. Sfarsitul propriu-zis m-a enervat.



#3
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 ianuarie 2022 - 22:26

Mi-a plăcut enorm filmul, din toate punctele de vedere. O satira perfecta a zilelor noastre. 



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 12:14

Mie filmul asta mi-a dat de gindit, foaRTE MULT, desi e o satira, insa are asa mult adevar in spate.

 

Multi suntem condusi de snobi, cu interese mai mult  personale decit populiste.Putem extinde de la nivel de firma pina foarte sus.

 

Am ramas cumva "socata" de rolul lui Meril Streep-mie nu mi s-a parut ca-i "sta bine" rolul asta, dar si de rolul lui De Caprio, care insa mi-a placut foarte mult in rol.



#5
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:15

Mie filmul asta mi-a dat de gindit, foaRTE MULT, desi e o satira, insa are asa mult adevar in spate.

 

Multi suntem condusi de snobi, cu interese mai mult  personale decit populiste.Putem extinde de la nivel de firma pina foarte sus.

 

Am ramas cumva "socata" de rolul lui Meril Streep-mie nu mi s-a parut ca-i "sta bine" rolul asta, dar si de rolul lui De Caprio, care insa mi-a placut foarte mult in rol.

impresia asta am avut-o  si eu despre rolul lui Merryl Streep. Ca nu e chiar potrivita

 

Si in scenele de inceput aceeasi impresie despre DiCaprio.

Am inteles, criticam moravuri, defecte morale dar nu am vazut sensul pentru a face asta si cu bietul om de stiinta care e mai timid -  excesiva ipostaza in care l-au plasat.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:26

Nu mi se pare o exagerare. Insa pe de alta parte, realitatea in care traim pare o exagerare.

Meryl poate juca orice rol. 

M-a surprins insa Cate Blanchet.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:27

impresia asta am avut-o  si eu despre rolul lui Merryl Streep. Ca nu e chiar potrivita

 

Si in scenele de inceput aceeasi impresie despre DiCaprio.

Am inteles, criticam moravuri, defecte morale dar nu am vazut sensul pentru a face asta si cu bietul om de stiinta care e mai timid -  excesiva ipostaza in care l-au plasat.

Da, dar el a jucat foarte bine -dupa parerea mea, pe cind Marryl Streep a fost dupa mine...falsa in rolul asta.



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:27

impresia asta am avut-o  si eu despre rolul lui Merryl Streep. Ca nu e chiar potrivita

 

Si in scenele de inceput aceeasi impresie despre DiCaprio.

Am inteles, criticam moravuri, defecte morale dar nu am vazut sensul pentru a face asta si cu bietul om de stiinta care e mai timid -  excesiva ipostaza in care l-au plasat.

Da, dar el a jucat foarte bine -dupa parerea mea, pe cind Marryl Streep a fost dupa mine...falsa in rolul asta.



#9
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:31

Cate Blanchet nu mi-a plăcut nici mie. Iar Meryl Streep da, poate juca orice rol, la fel de bine. 
 

Desigur ca îți da de gândit filmul, asta înseamnă Pt mine sa îmi placa un film. Un film care nu trece prin creier doar așa, iar mâine e uitat. 



#10
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 09 ianuarie 2022 - 13:45

Da, dar el a jucat foarte bine -dupa parerea mea, pe cind Marryl Streep a fost dupa mine...falsa in rolul asta.

A incercat sa fie exact tipul de presedinte 'trumpist' - egoist, numai dupa profit, sigur ca poate rezolta orice problema fara sa consulte alte tari, iar 'sapca' purtata incearca sa faca legatura cu clasa muncitoare, sa arate ca sint de fapt la fel, dar de fapt similaritate ramine doar la sapca. 

Cel mai mult mi-a placut cum 'chief of staff' a descris clasa muncitoare - acolo doar ca sa-i serveasca pe bogati.

 

DiCaprio - genul de "scientist"  care a ajuns unde a ajuns distrugindusi sanatatea, dependent de un pumn de pastile luate zilnic - marea majoritate din cauza presiunii locului de munca. 

 

 

Si mie mi-a placut fimul - o descriere aproape perfecat a societatii in care traim. 

 

Ce imi place la film ca fiecare dintre noi vedem diferite aspecte.  





Etichetat si cu lume, viitor, prezent, prostie, film

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -