Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#51
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 16:31

Mno, pai atunci hai fa un efort si vorbeste la subiect. La subiect, nu la zvonistica si barfe la adresa unui copil, da?

Am vorbit la subiect in fiecare interventie...restul sunt inventiile tale.

Ca la fiecare subiect de atfel, daca nu -ti convine ce auzi, arunci cu noroi.



#52
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 16:47

cum poti recomanda cuiva  ceva ce nu ti-a placut inainte de a asculta ce spune?

 

reportaje BBC, reportaje alte televiziuni, e plin ochi youtube-ul, unul mai interesant ca altul, azi-noapte am urmarit seria The Slums - Filipine.



#53
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 17:03

he he, la subiectul cu concediile, cand am spus ca m-a durut efectiv sufletul sa vad natura sufocata de nesimtirea omului, plastic si hartie si carpe aruncate in padure, la radacina copacilor, in parauri, @viviana mi-a raspuns ca nu stiu eu sa aleg decat experientele negative...

 

si mie nu-mi venea sa cred ce vad, sa nu pot face o poza fara sa apara si un colt de servetel sau o farfurie de plastic sau un rahat...

 

si oamenii aia cu care eram au spus ca prea le bag eu toate in seama, ei erau obisnuiti cu starea lucrurilor, eu nu mai iesisem de mult in natura, in padure, pe munte...

 

astea as vrea sa dispara din romania.

 

https://www.youtube....h?v=4zLJnBqkJRw

 

https://www.youtube....h?v=dEglvLxa-3s

 

https://www.youtube....h?v=yTka9mIcQ24



#54
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 17:04

Este considerata birfa faptul ca in periplul ei pe barca pina in New York a fost insotita, printre altii, de Pierre Casiraghi, nepotul lui Albert de Monaco? Cind stim cite hectare a acaparat pricipatul Marii Mediterane ca sa se extinda, cind tot "Rocher"-ul este betonat la extrem si circula elicopterele acolo mai abitir ca taxiurile-n Bucuresti la 8 dimineata...

 

O alta fetiscana, pardon pentru termenul injurios, adolescenta de 16 ani, care a participat la sedinta de la ONU este fata unui inginer francez care lucreaza la Apple. Cit costa ultimul Iphone?

 

Departe de mine sa apar vreun Casiraghi sau Apple...nici gand. De acord ca nici unul nici altul nu fac vreo contributie pozitiva ci sint niste poluatori si exploatatori.

 

Asa cum si Bill Gates se implica in caritate pe banii facuti din Microsoft.

 

Asa si Zuckerberg cu Medicii fara Frontiere.

 

Asa si familia Walton (care ne-a bagat pe gat Walmart) cu o groaza de caritati.

 

Asa si familia Sackler care ne-a "cadorisit" cu epidemia opioida.

 

Schimba asa vreo data a problemei mediului incojurator? Sau faptul ca exista? Ca toti contribuim (in mai mica sau mai mare masura)? Merita sa ne activam cumva ca acesti mamuti sa fie obligati sa isi aduca aportul lor la rezolvarea problemei? Care e solutia?



#55
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 18:25

Pai, nu stiu care e solutia si de fapt nici nu exista, ca daca ar exista n-am mai vorbi noi pe forum si altii pe la tribune oficiale.

 

Dar nu cred (si e o parere proprie) ca acest discurs mediatic isi va atinge scopul. In cazul in care se vrea altceva decit o expunere sub lumina reflectoarelor.

 

Gasesc ca Macron de data asta a lovit just, a zis ca acest tip de discurs, cu toate acuzatiile lansate, precum si tonul folosit, nu face decit sa creeze antagonisme inutile intre tari: de ce sint aratate cu degetul tari din Europa si nu din Asia, etc?



#56
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 18:55

Marox, parerea mea este ca tarile din Asia nu sint decit punctul terminus - Companiile vestice merg acolo sa faca ceea ce nu se permite in tarile vestice. Spune-i unui francez sa lucreze 80 de ore pe saptamana, fara vacanta si fara beneficii, fara protectia muncii. Dar acelasi francez vrea blugi ieftini si iPhone. Francez, englez, neamt, american, etc. 

 

Repetem modelul colonialist pe un fundal de muzica mai moderna putin. 

 

Nu inteleg ce vrei sa spui in primul paragraf - poate detaliezi un pic. 



#57
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 19:32

@antmil, ce inseamna ieftin?

 

am citit ca cineva (nu retin cine) a spus ca boicoteaza H&M.

 

eu nu-i boicotez ca acolo gasesc hanorace pentru fi-mio. nu-s decat 60 lei/bucata. nu mi se pare ieftin.

 

la fel cu telefoanele, poate par ieftine daca prinzi oferta sau abonament nu stiu cum sau puncte Thank You. altfel nu mi se par deloc ieftine.

 

dar poate pentru ca sunt in romania si raportez la un salariu nu tocmai mare, un 2mii lei net, sa zic?

 

am studiat putin piata cand a inceput scoala - ma refer la haine si incaltaminte pentru copii. f. multa lume cumpara inca produse chinezesti si turcesti. in mall urmaresc reducerile.



#58
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 21:28

Si se cultiva semintele unor anxietati fantastice referitoare la viitorul lor. Ii determina pe copii sa se uite la viitorul lor cu frica - o mare frica de ceea ce va veni pt ei sau pt copiii lor - nu cu entuziasm si curiozitate! Si eu nu cred ca e sanatos asa ceva. Nici macar pt mediu nu e sanatos.

 

Ca adolescent am avut aceleasi frici pe care Greta spune ca le are. Nu mai stiu sigur ce citeam (imi amintesc doar in mare), dar da, nu priveam cu "entuziasm" la viitor. Asta a cimentat hotararea mea de a nu avea copii. Uitandu-ma in jur, simt ca nu am gresit.

Mi se pare corect ca si generatia de adolescenti de acum sa stie ca ceva nu e in regula; daca bagam adevarul sub pres nu e ca si cum am rezolva ceva.



#59
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 22:51

atita timp cat se fac tot felul de teste cu bombe nucleare etc ...adio planeta curata. 



#60
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 26 septembrie 2019 - 23:07

cat despre shopingurile online..mai bine comandam online...decit sa folosim masina pe strazi poluand orasul





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -