Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#301
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 20:31

Și când  au avut timp acești copii sa citească atâtea tratate științifice sa fie pe deplin convinși?

Chiar și Adulții credeți ca toți care ies in strada sunt suficienți de informați ca sa susțină aceasta cauza? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Editat de michelle-usa, 22 octombrie 2019 - 07:34 .


#302
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 21:31

Pfui, de parca  ar fi nevoie a citesti  zeci de tratate stiintificce ca sa sustii o cauza.

Tu, ceilalti credinciosi, cate tratate stiintifice ati citit ca sa sustineti cauza lui Dumnezeu, si a salvarii sufletului?

Cate tratate stiintifice o fi citit Alexandrina Cantacuzino cand a luptat pentru votul femeii?

Cate tratate stiintifice trebuie sa citesti pentru a sustine egalitatea femeie-barbat?

 

Cand poluarea se vede cu ochiul liber. Toata lumea se fereste sa manance pesti contaminati cu mercur si plumb pescuiti din ape contaminate. Au citit tratate stiintifice?



#303
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 22:55

Și când  au avut timp acești copii sa citească atâtea tratate științifice sa fie pe deplin convinși?

 

tu, daca vezi ca unul arunca in mare pungi de plastic, sticle de plastic, nu esti pe deplin convinsa ca nu e ok?

cand exista poze cu ce face plasticul florei si faunei marine?

 

asta e ok?

 

https://www.youtube....h?v=sFy1Vmm42zQ



#304
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 23:25

tu, daca vezi ca unul arunca in mare pungi de plastic, sticle de plastic, nu esti pe deplin convinsa ca nu e ok? cand exista poze cu ce face plasticul florei si faunei marine? asta e ok?

 

daca imi pui întrebarea asta, sigur nu ai citit mesajele mele anterioare. 

 



#305
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 04:06

Pfui, de parca ar fi nevoie a citesti zeci de tratate stiintificce ca sa sustii o cauza. Tu, ceilalti credinciosi, cate tratate stiintifice ati citit ca sa sustineti cauza lui Dumnezeu, si a salvarii sufletului? Cate tratate stiintifice o fi citit Alexandrina Cantacuzino cand a luptat pentru votul femeii? Cate tratate stiintifice trebuie sa citesti pentru a sustine egalitatea femeie-barbat? Cand poluarea se vede cu ochiul liber. Toata lumea se fereste sa manance pesti contaminati cu mercur si plumb pescuiti din ape contaminate. Au citit tratate stiintifice?
dar NU vorbim aici de poluare, reciclare , gunoi... chiar am precizat asta... deci după cum chiar tu spui, cei din strada sunt manipulați și nu au cunoștințele necesare pt a si susține cauza pt care “lupta” si cu atit mai puțin nu cunosc măsurile și implicațiile.

Deci cum susții o cauza dacă nu ai habar????

Ps. De fapt la fel e fi cu credință, dacă nu știi cu adevărat in ce crezi... doar pt ca, crezi in ceva nu este suficient. Iar o credință falsa e chiar mai periculoasa decit fără credință, pt ca îți da speranțe false... și nu mai cauți adevarul.

Deci trebuie sa știi in ce crezi, îți pui credință și ce cauze susții.


Editat de michelle-usa, 18 octombrie 2019 - 06:45 .


#306
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 04:21

De ex . AOC cu green new deal a propus printre multe altele ca In timp de 10 ani ( cred ca lipsește un “0”) :

 

toate clădirile din america, in 10 ani sa fie reabilitate noi standarde de eficientă. 

Sa luam ex România ca e țara mai mică ... e posibil așa ceva???? Vrea fiecare cetățean sa dea cineva zeci de mii de dolari / euro sa își reabiliteze complet apartamentul? Sa nu mai vb de fabrici, companii, hoteluri, spitale .... clădiri mari...etc.... ca sunt sume fabuloase. 

 

Sa inlocuim resursele de gaz, cărbuni etc...cu eoliene, solare .... e posibil Asa ceva??? Unde pui atitea mori de vânt și panouri prin orașe. Chiar dacă sunt puse in afara, infrastructura e f costisitoare și nu sunt eficiente. Câte zile cu soare/ vânt  are România, iarna ce fac?  Produce suficienta energie pt o fabrica??  

Pana nu se găsesc alte surse de energie eficiente ... sa ne întoarcem in trecut la mori de vânt??? 

 

Cata lume își permite mașina noua electrică??? Cum se poate schimba tot transportul public? 

 

Și lista aberațiilor continua... astea au fost mici exemple. 

 

 



#307
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 04:34

Am uitat și toate astea sa se facă in timp ce se da free asigurări medicale la cele mai înalte standarde , free colegiu, ajutor social la toată lumea, in timp ce se asigura joburi f bine plătite, concedii , vacante... 

 

da, o sa ziceți poate ca exagerez eu , sau mai frumos “ nu știu engleză” citiți singuri și va convingeți... exista varianta PDF- the green new deal...dar nu știu dacă e in românește. 

 

 


Editat de michelle-usa, 22 octombrie 2019 - 07:37 .


#308
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 07:22

De ex . AOC cu green new deal a propus printre multe altele ca In timp de 10 ani ( cred ca lipsește un “0”) :

 

toate clădirile din america, in 10 ani sa fie reabilitate noi standarde de eficientă. 

Sa luam ex România ca e țara mai mică ... e posibil așa ceva???? Vrea fiecare cetățean sa dea cineva zeci de mii de dolari / euro sa își reabiliteze complet apartamentul? Sa nu mai vb de fabrici, companii, hoteluri, spitale .... clădiri mari...etc.... ca sunt sume fabuloase. 

 

Este vorba de noi standarde de eficienta energetica a cladirilor, nu de  reabilitare a apartamentelor in interior.

In Romania a inceput de ceva ani prin reabilitarea energetica/termica a cladirilor in scopul pastrarii caldurii in interiror ceea ce presupune un consum mai mic de energie, prin izolatie termica exterioara, etansarea ferestrelor prin schimbarea lor, etansarea usilor.

Blocul in care stau a fost deja reabilitat energetic, izolat termic, schimbate ferestrele vechi cu termopane. Totul a  fost gratiss in sectorul in care stau. Locatarul a trebuit doar sa-si repare in interior peretii din jurul geamurilor.

 

Deja sunt semafoare dotate cu mici panouri solare.  In mai multe locuri iluminatul, in preajma, cladirilor de birouri, iluminatul stradal e pe panouri solare.

 

Pas cu pas se pot rezolva



#309
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 07:44

De ex . AOC cu green new deal a propus printre multe altele ca In timp de 10 ani ( cred ca lipsește un “0”) :

 

toate clădirile din america, in 10 ani sa fie reabilitate noi standarde de eficientă. 

Sa luam ex România ca e țara mai mică ... e posibil așa ceva???? Vrea fiecare cetățean sa dea cineva zeci de mii de dolari / euro sa își reabiliteze complet apartamentul? Sa nu mai vb de fabrici, companii, hoteluri, spitale .... clădiri mari...etc.... ca sunt sume fabuloase. 

 

Sa inlocuim resursele de gaz, cărbuni etc...cu eoliene, solare .... e posibil Asa ceva??? Unde pui atitea mori de vânt și panouri prin orașe. Chiar dacă sunt puse in afara, infrastructura e f costisitoare și nu sunt eficiente. Câte zile cu soare/ vânt  are România, iarna ce fac?  Produce suficienta energie pt o fabrica??  

Pana nu se găsesc alte surse de energie eficiente ... sa ne întoarcem in trecut la mori de vânt??? 

 

Cata lume își permite mașina noua electrică??? Cum se poate schimba tot transportul public? 

 

Și lista aberațiilor continua... astea au fost mici exemple. 

 

altceva in afara de ura obsedanta fata de "AOC" si "green new deal" mai stii?

 

ti-am pus niste intrebari, de vreo doua ori.... banui ca esti prea ocupata sa raspunzi...?

 

stii ca exista planuri de reducere drastica a productiei de masini pe benzina si motorina? si asta ale producatorilor mari de masini, nu impuse de vreun politician. peste tot in lume?



#310
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 07:47

 

sper sa aveți bani strânși la ciorapi, sa ii oferiti societății din buna conștiința, pt salvarea planetei,  

 

asta e ... mirifica... am citat sa ramana pentru posteritate. 





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -