Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#311
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 07:50

Michelle, dacă inteleg bine, acel green New deal este ceea ce se cere Statului sa investească, nu populației. Sau se vor da ajutoare, compensații populației sa schimbe de ex mașinile, pe mașini electrice. Acel 10 ani, e ceea ce se cere statului sa investească, sa aloce bani, in loc de sa zicem a exploata in continuare combustibili fosili. Adică banii care sunt folosiți in a exploata combustibili fosili, sa fie dirijați spre a face proiecte din green New deal. 
 

Si Suedia are multe in plan. Au început prin a oferi la inchiriat in orașe, biciclete electrice și triciclete. Autobuzele au început sa fie schimbate pe electrice. Am pus aici un link acum ceva vreme, in engleză, despre cum orice mic producător, proprietar de magazin, restaurant, hotel, poate sa facă schimbări mici, dar care adunate, contează. In Göteborg au făcut asta. 
 

Mai pun o data link-ul, poate îl citesti. 
 

https://www.gq.com/s...ty-on-earth/amp

 



#312
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 07:52


 

Sa inlocuim resursele de gaz, cărbuni etc...cu eoliene, solare .... e posibil Asa ceva??? Unde pui atitea mori de vânt și panouri prin orașe. Chiar dacă sunt puse in afara, infrastructura e f costisitoare și nu sunt eficiente. Câte zile cu soare/ vânt  are România, iarna ce fac?  Produce suficienta energie pt o fabrica??  

Pana nu se găsesc alte surse de energie eficiente ... sa ne întoarcem in trecut la mori de vânt??? 

 

Cata lume își permite mașina noua electrică??? Cum se poate schimba tot transportul public? 

 

Și lista aberațiilor continua... astea au fost mici exemple. 

Morile de vant se numesc turbine eoliene.

In Romania avem  ceea ce se numesc "ferme eoliene".

Eolienele nu se pun la plezneala in coltul blocului.

Se fac studii si se lucreaza dupa harti. Hartiale vanturilor emise de Institutul meteorologic. In functie de intensitatea lor se plaseaza si ferma. Si mai conteaza si relieful si densitatea populatiei.

 

La noi Dobrogea e cea mai eficienta zona din  Europa. Vanturi de intensitate mare constanta si permanenta.

Exact acolo este si cea mai mare ferma eoliana din Romania (alaturi de altele din mai multe judete) si una dintre cele mai eficiente din Europa.

Viscolul din Dobrogea cauzeaza productii uriase de energie verde.

 

Conform datelor Transelectrica, raportate la 11 ianuarie, media zilnică de producţie de energie electrică în România a fost de 9.595 MW, maximul fiind de 11.017 MW. Eolienele au furnizat astfel o cincime din producţia ţării. Centrala Nuclear-Electrică de la Cernavodă poate livra 1.400 MW (20% din necesarul de energie al ţării în condiţii climaterice obişnuite, după statistica Nuclearelectrica).

 

Deci Eolienele alea furnizeaza o cincime din productia tarii. Tot atata furnizeaza si centrala nucleara de la Cernavoda.

 

Orice legee, propunere , deal nu sunt asa de sine statatoare. Vin la pachet cu norme de aplicare - astea-s cele mai importante.

 

Putem vorbi despre ele, critica, numai dupa ce studiem si normele de aplicare.

Nu e cum ne inchipuim noi ca vine unu si ne pune turbina in fata casei.

 

Oricine a mers spre mare, pe autostrada a putut vedea padurea de eoliene.

 

Pentrumai multe detalii

https://www.google.r...iw=1067&bih=538



#313
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 09:20

Michelle, dacă inteleg bine, acel green New deal este ceea ce se cere Statului sa investească, nu populației. Sau se vor da ajutoare, compensații populației sa schimbe de ex mașinile, pe mașini electrice. Acel 10 ani, e ceea ce se cere statului sa investească, sa aloce bani, in loc de sa zicem a exploata in continuare combustibili fosili. Adică banii care sunt folosiți in a exploata combustibili fosili, sa fie dirijați spre a face proiecte din green New deal. 
 

Pai si statul de unde se finanteaza, nu din taxe si impozite, deci nu de la populatie?

 

michelle, ai dreptate, noi , populatia vom finanta tpate aceste schimbari pentru a reduce poluarea si daca inteleg bine, tie ti se pare nedrept ca nu toate tarile vor participa la aceste schimbari si da...ai dreptate.

 

Insa de undeva trebuie inceput, populatia trebuie educata ca trebuie reciclat, ca trebuie economisit, si e greu, e foarte greu, ca nu fiecare tara are o politica in acest sens si nici populatie doritoare de a economisi.

 

Cineva trebuie sa "dea tonul" si daca nu o fac statele puternice dezvoltate, atunci cine...



#314
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 09:26

Ca locuitori ai planetei, ar trebui sa intelegem ca orice evolutie inseamna de fapt o agresiune la adresa planetei care ne gazduieste,

 

Si trebuie sa gasim o modalitate de a ne reduce influienta negativa-in general, asupra planetei.

 

Inventiile -indiferent de natura lor, au avut majoritar intentii bune, insa nu am stiut -ca specie, ca lasam reziduuri daunatore prin folosirea lor.

 

E bine ca macar acum , am realizat ce facem cu planeta noastra si macar de acum sa incercam sa-i facem cit mai putin rau.

 

Si eu personal cred, ca fiecare dintre noi poate contribui la asta, prin actiunile noastre.



#315
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 09:54

  Scuzati-mi ignoranta, dar tot vreau sa intreb, Ce inseamna " generatia Z" Eu nu am intalnit acest termen. Inca. E generatia zombie, sau ca in randul vedetelor , celor de la coada li se mai spune Z list?

Noi ce generatie suntem? 

 

Ce am mai auzit: Pungile de plastic au fost creatia unui suedez care exact asta a vrut, sa salveze planeta, pentru ca se foloseau pungi si sacose de hartie si se taiau padurile .



#316
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 10:07

Collins, s-a definit intii generatia Y cei care era cu o casca pe urechi si firele formau un Y. Au acum  20 + / 30 de ani.

Z sunt cei de acum si noi suntem X.


#317
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 10:12

.

 

E bine ca macar acum , am realizat ce facem cu planeta noastra si macar de acum sa incercam sa-i facem cit mai putin rau.

 

Si eu personal cred, ca fiecare dintre noi poate contribui la asta, prin actiunile noastre.

 

perfect de acord! iar atitudinea de "altii de ce nu fac" este cu atat mai paguboasa cu cat orice lucru, orice actiune, conteaza. 



#318
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 11:30

Pai si statul de unde se finanteaza, nu din taxe si impozite, deci nu de la populatie?

 

Mi-ai citat răspunsul dar nu ai citit pana la capăt. Ok, mai scriu o data:

 

Adică banii care sunt folosiți in a exploata combustibili fosili, sa fie dirijați spre a face proiecte din green New deal.

 

Vorbeam despre banii pe care statul ii ia de la populație acum, din taxe și impozite.

 


Editat de mihaela_s, 18 octombrie 2019 - 11:31 .


#319
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 12:47

Mi-ai citat răspunsul dar nu ai citit pana la capăt. Ok, mai scriu o data:

 

Adică banii care sunt folosiți in a exploata combustibili fosili, sa fie dirijați spre a face proiecte din green New deal.

 

 

 Eu nu stiu daca banii folositi in exploatarea combustibililor sunt de la stat sau sunt exploatari particulare...habar nu am, de asta am precizat ca banii vin de la populatie.



#320
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 13:46

 

stii ca exista planuri de reducere drastica a productiei de masini pe benzina si motorina? si asta ale producatorilor mari de masini, nu impuse de vreun politician. peste tot in lume?

 

La moda in miscarea de a da cu tifla la masurile de reducere a gazelor de esapament, de a perfectiona motoare cu eficienta maxima si a spori productia de masini electrice, americanul isi pune asta pe masina in sprit de fronda. Sint foarte populare in statele "rosii". 

 

https://4wheelonline...hausts.251237.0

 

"And believe it or not, this aggressive look can actually help boost your performance, too. Wait what? That’s right; by adding a set of smoke stack exhausts to your truck, other drivers will be so scared that they’ll piss their pants when they see you coming and feel compelled to pull over and let you pass! That’s what being a truck owner is all about!"

Miniaturi atasate

  • stack3.jpg




Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -