Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#291
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 octombrie 2019 - 11:38

”Again and again, the same message. Listen to the scientists, listen to the scientists. Listen to the scientists! 

– Either we listen and stand behind science or we don’t. Either we stand behind the IPCC and the Paris agreement or we don’t. You can't stand behind the aspects of science that you like. Either we avoid setting off chain reactions beyond human control or we don’t, she says when we have taken our seats in the electric car. 

In a way it’s easy to tell that the Americans’ view on research is different from the view in Sweden, according to Greta Thunberg. But at the same time the same phenomena can be seen there as here. 

– It’s just stronger there. You can see it more clearly. More people say things like ”I don’t agree with Greta about everything”. Agree about what? They are making this into a political question but I never talk about politics, I am only saying that we need to listen to science. That we need to care about the future. 

– I haven’t made a political standpoint at any time. I have never stood behind a political party or a political opinion.”

 

https://www.dn.se/ny...imate-movement/

 

 



#292
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 16 octombrie 2019 - 14:59

Anja are perfecta dreptate; consensul general in comunitatea oamenilor de stiinta este ca exista climate change si nu doar exista ci accelereaza. 

 

Toate asociatiile oamenilor de stiinta de la NASA la meteorologi, fizicisti, academiile din majoritatea tarilor, etc sint in consens (80 de academii nationale), etc. 

 

Cacofonia este produsa de o minoritate (mica, mica) in mare parte sponsorizata de industria petrolului/gazului/carbunelui si manipulata cras. 

 

Este ilar (de fapt e incredibil de trist) ca ne credem mult mai isteti decit mii de oameni care au studiat, fac cercetare in conditii riguroase, se verifica (peer-reviews); zgomotul provine din cercuri care nici macar nu au vreo idee mica de diferenta intre "vreme" si "schimbare climatica", persoane care nu stapanesc nici o stiinta la nivel academic dar care isi exprima cele mai zgomotoase opinii (cam cu ai crede ca daca faci cel mai simplu data entry "lucrezi la Google" de parca ai fi pe aceeasi treapta de pregatire cu inginerii/ciberneticienii/psihologii/matematicienii/fizicistii/sociologii care lucreaza la Google/Microsoft/Intel/Apple/etc.  [:-)))]  [:-)))] ).



#293
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 00:49

 

PPS salvarea sufletului e mai imp decit salvarea planetei.

 

ma scuzi, dar... catamai prostia.

stii ca Dumnezeu vede ce scrii, nu?

ei, faza asta a fost de facepalm.



#294
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 06:08

ma scuzi, dar... catamai prostia. stii ca Dumnezeu vede ce scrii, nu? ei, faza asta a fost de facepalm.
Prostia mare e sa credem ca noi suntem Dumnezeu și chiar putem sa salvam planeta...

Editat de michelle-usa, 17 octombrie 2019 - 06:09 .


#295
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 06:26

Stand cu pancarda pe strada devin mari oameni de știință și ii angajează Google...

 

 

 

 



#296
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 08:45

Anja nu ai dreptate, nimeni aici nu e pro poluare si sunt oameni de știință care au adus argumente ca schimbarea climei nu este man made sau aportul e f minor.... dar ca nu cu toții credem ca vine doomsday in viitorul dacă nu facem ceva drastic și de domeniul fantasticului ( green new deal) . ... e cu totul alta poveste.

A lucra la google sau Microsoft nu e mare scofala( și eu am lucrat pt google) . e deranjant când Greta și cei de virsta ei din strada- generația Z, arunca cu vb de care habar nu au și jignește generația mea și a părinților mei.

 

Scuze, Greta ca n am mai avut timp sa salvam planeta după 10+ ore pe zi de munca , mergind pe jos prin zăpada la munca/ școala și spălând cu mâna....

 

da, generația Z  gândește out of the box... și se exprima liber pt ca au totul de a gata cu sudoarea altora și alții nu au avut și nu au libertățile lor...

 

 

ai mers tu la Google [:-)))]  prin zapada si ai stat acolo lucrind 10 ore ?  [alcool]  si cu banii de la Google n-ai de o masina de spalat ?  [alcool]

 

Daca tu iti cresti copilul intr-un fel si-i scoti pe nas "sacrificiile" tale nu e valabil deloc pentru altii. Si nici crescutul in puf. Daca ploua, ninge sau e frig,  studentii mei vin la ore si nu sunt adusi la scoala de parinti. 

 

Tinerii din ziua de azi (cel putin ceea ce vad si acasa, si la serviciu si in cercurile mele) mi se par rezonabili, cuminti, cu planuri si vise ca orice tinar. Fiecare cu personalitatea lui, mai extravertiti unii, mai discreti altii, cei mai multi stiu deja la 16 ani ce vor sa faca in viata.

 

Si nu, nu va veni o zi catastrofica, ceea ce numesti tu fara sa stii prea bine si doar ca sa-ti arati "cultura" doomsday, e ceva mai subtil : planeta incepe sa se sufoce si sa piara pe zi zi ce trece.



#297
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 09:15

Un reportaj impresionant. 

 

https://www.prosiebe...ent-ganze-folge

 

 

Si Germania polueaza la greu, 

   320.000 pahare de coffee to go pe zi

 

Cica ingeram echivalentul in plastic la o carte de credit, 5 gr pe saptamana. 

Problema  este ca plasticul se transforma in micro plastic si e peste tot: aer, apa, mancare, cum ar fi peste, etc. 



#298
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 11:09

Prostia mare e sa credem ca noi suntem Dumnezeu și chiar putem sa salvam planeta...

 

De distrus nu-i problema cu Dumnezeu (scuze GRĂMADA)...dar dacă vrem sa salvam ceva e tragedie.

 

mai sa fie!!!!!!!!!!!!!!



#299
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 12:02

Stand cu pancarda pe strada devin mari oameni de știință și ii angajează Google...

Nu. Sunt doar activisti pentru o cauza in care cred. Nu se aduna in fata curtilor noastre, nu ne impiedica  cu nimic viata de zi cu zi. Sunt  inofensivi. Ii face pe unii sa se simta incomod. Si  atat.

Asa cum tu crezi in biblie ei cred in poluarea atmosferica.

Asa cum religiosii se aduna in biserici ei  se aduna in fata unor institutii.

 

Nu ne deranejaza cu absolut nimic.

Nici nu ne jignesc.

Ar fi si culmea ca generatiile nostre si mai  ales ale parintilor si bunicilor sa se simmta jignite [:-)))] dupa ce au ne-au atras in razboaie distrugatoare, au tras cu bomba atomica si ne fac sa traim cu teama unei ierni nucleare.

 

Pentru mine generatiile  alea "sucks". Daca tot vorbim la modul general.

 

Speranta mea e in generatiile urmatoare.

Ca Dumnezeu asta, ne-a dat pamanttul sa-l stapanim nu sa-l explodam. Daca tot il aducem intr-o discutie in care nu are ce cauta.



#300
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 20:27

Prostia mare e sa credem ca noi suntem Dumnezeu și chiar putem sa salvam planeta...

 

michelle-usa, am inteles ca esti credincioasa, dar cum sa spui asemenea tampenii?

tu numai la salvarea sufletului tau te gandesti zi si noapte?

cum sa fii asa de egoista? esti total impotriva a ceea ce predica Fiul lui Dumnezeu, daca e s-o luam pe calea ta.

sau poate nici in El nu crezi, doar in Dumnezeu.

schimba planeta, ce sa zic, sigur in alta parte se poate respira mai bine.





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -