Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

presedintele romaniei 2020


145 raspunsuri la acest subiect

#121
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 11 noiembrie 2019 - 21:05

- analfabeti

- alcoolisti in sant

- nebuni la ospiciu

- batrani in azil

- puscariasi

- idioti

 

Cred ca te-ai referit la batranii atinsi de senilitate, caci altfel batranii din azile voteaza si nu ar trebui pusi la un loc cu alcoolicii, nebunii, puscariasii si idiotii [flo2]


Editat de rall, 11 noiembrie 2019 - 21:05 .


#122
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 09:19

Cred ca te-ai referit la batranii atinsi de senilitate, caci altfel batranii din azile voteaza si nu ar trebui pusi la un loc cu alcoolicii, nebunii, puscariasii si idiotii [flo2]

da - asa e. La batrani senili m-am referit. 



#123
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 11:17

In Elvetia, desi se voteaza prin posta, prezenta la vot nu e asa de mare : in orasul nostru de ex. 20-30%, la nivel cantonal (in Zurich): 30-40%. 


Editat de Ella73, 12 noiembrie 2019 - 11:17 .


#124
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 16:18

nu cred ca romania a ajuns la stabilitatea elvetiei ca sa ne permitem sa stam acasa in ziua votului.  

 

sunt convinsa ca din afara poti vedea mai bine intreg tabloul si mai ales faptul ca traind in alta tara de multi ani poti sa simti diferentele de trai.  si nu ma refere la nivelul material ci la atitudinea fata de om , in general.  bineinteles ca nicaieri nu e perfect dar totusi sa te consideri mai destepti decat  altii insa  sa ramai la acelasi nivel mental de  30 de ani chiar nu stiu ce mai inseamna.  


Editat de a_alinta, 12 noiembrie 2019 - 16:33 .


#125
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 16:32

Eu sincer nu inteleg mirarea asta legata de populatie, in geberal, si a Romaniei in special, fiind in discutie. Majoritatea oamenilor sunt medii, sub-medii, era vreun secret? Ma refer la nivel educational, social, moral. Se cam leaga.

Educatie proasta ce crezi ca rezulta? Lipsa intelectualitate, ce rezulta? Saracie, ce rezulta? Dezinformare si influentare, ce rezulta?

Eu am observat de mult in jurul meu lipsa de implicare, demotivare, saracie, prostie, hotie, proasta crestere, nepasare si multe... nu ma mint ca romanii sunt asa si pe dincolo... Unii sunt, dar majoritatea nu. Tocmai pe asta s-a bazat mereu politica, de orice natura si si in orice directie. Pe masa mare de manevrabili. Ca unii au vrut sa faca ceva pentru ei, ca altii au vrut sa ii foloseasca, ca altora nici nu le-a pasat, ca altii au intentionat sa ii pastreze asa... oricum ar fi politica, ea pleaca de la realitatea omenirii ca cea mai groasa patura este cea a celor "mici"

vrei sa spui ca jumatate din populatia cu drept de vot sunt prost educati sau ne educati dupa 30 de ani de la revolutie?  

 

eu am observat anul acesta o mare schimbare in atitudinea romanilor fata de acum 5 ani. a aparut individualismul si fala.    fiecare actioneaza numai in functie de interesele proprii, fara a tine cont  de nevoile sau dorintele celuilat  si din pacate asa isi cresc si copiii.

 

edit: bineinteles ca ma refer la romanii cu care am intrat in contact, nu la toti romanii!


Editat de a_alinta, 12 noiembrie 2019 - 16:35 .


#126
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 20:39

Depinde ce intelegi prin educatie. Posibil, sau chiar aproape sigur ca oamenii au mai multe cunostinte. Dar ca au un simt corect al realitatii, al comunitatii, al respectului... da, cred ca mai mult de jumatate sunt sub nivelul mediu.



#127
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 20:48

Eu sincer nu inteleg mirarea asta legata de populatie, in geberal, si a Romaniei in special, fiind in discutie. Majoritatea oamenilor sunt medii, sub-medii, era vreun secret? Ma refer la nivel educational, social, moral. Se cam leaga.

Educatie proasta ce crezi ca rezulta? Lipsa intelectualitate, ce rezulta? Saracie, ce rezulta? Dezinformare si influentare, ce rezulta?

Eu am observat de mult in jurul meu lipsa de implicare, demotivare, saracie, prostie, hotie, proasta crestere, nepasare si multe... nu ma mint ca romanii sunt asa si pe dincolo... Unii sunt, dar majoritatea nu. Tocmai pe asta s-a bazat mereu politica, de orice natura si si in orice directie. Pe masa mare de manevrabili. Ca unii au vrut sa faca ceva pentru ei, ca altii au vrut sa ii foloseasca, ca altora nici nu le-a pasat, ca altii au intentionat sa ii pastreze asa... oricum ar fi politica, ea pleaca de la realitatea omenirii ca cea mai groasa patura este cea a celor "mici"

la acest fel de educatie ma refeream, la ce am bolduit.  saracia , din punctul meu de vedere nu trebuie adusa in discutie.  



#128
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 21:21

Alinta - este o intrebare ce produce tristete,

 

Tocmai am scris ca in Olanda, la ultimele alegeri, prezenta la vot e fost de 82 la suta. 

Ce naiba au avut de facut restul de romani - care nu au venit la vot?

Nu-mi pot imagina decat ca sunt din categoriile 

- analfabeti

- alcoolisti in sant

- nebuni la ospiciu

- batrani in azil

- puscariasi

- idioti

 

dar daca un procentaj asa de mare se compune din acestia de mai sus... e trist de tot.

am o mare rugaminte sa mi se scrie user name-ul corect si anume a_alinta si nu Alinta  si imi doresc asta pentru ca am fost confundata multi ani cu altcineva care a avut un nume asemanator cu al meu.  



#129
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 22:06

la acest fel de educatie ma refeream, la ce am bolduit. saracia , din punctul meu de vedere nu trebuie adusa in discutie.

 

Sunt multi oameni saraci in Romania. Devenind, prin urmare, dependenti de sistem. Manevrabili.

Saracia este un punct de mare interes pentru politica.



#130
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 12 noiembrie 2019 - 22:19

Sunt multi oameni saraci in Romania. Devenind, prin urmare, dependenti de sistem. Manevrabili.

Saracia este un punct de mare interes pentru politica.

in ce sens depind de sistem, pentru alocatia sociala data , ca de munca nu am auzit sa se laude vreunul din cei saraci.

 

chiar as vrea sa stiu ce inseamna saracia din punctul tau de vedere!


Editat de a_alinta, 12 noiembrie 2019 - 22:27 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -