Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

presedintele romaniei 2020


145 raspunsuri la acest subiect

#141
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 noiembrie 2019 - 23:20

din pacate am aflat cum se face politica , care daca imi permiti sa spun e prima curva a omenirii!

oh, cu asta sunt de acord.



#142
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 noiembrie 2019 - 23:41

Nu, Alinta. Presedintele nu are cum sa convinga parlamentul sa pice guvernul. Doamne chiar nu stii cum functioneaza chestiile astea si ce s-a intamplat de fapt.

 

A fost o  conjunctura. Deci aveam guvern PSD-ALDE votat in parlament cu aceasta structura politica PSD + ALDE.

 

1. Cativa parlamentari din PSD s-au certat cu conducerea au plecat in frunte cu Ponta si au format o noua formatiune Pro Romania.

2. ALDE care era la guvernare impreuna cu PSD si-a retras ministrii din guvern, adica s-a retras de la guvernare. Si asa PSD a ramas fara sustinere. Si a ramas fara sustinere din cauza certurilor interne - ca unii vor sa reformeze partidul, altii in frunte cu Dancila sa mearga in continuare pe vechea linie Dragnea. Cine indrazneste sa se opuna lui Dancila e dat afara din PSD. Si asa a pierdut niscaiva parlamentari care au migrat pe la alte formatiuni

3. Dancila, dupa ce partidul ALDE s-a retras de la guvernare, schimbandu-se componenta politica a guvernului, conform Constitutiei,  trebuia  sa ceara din nou vot de incredere in Parlament pentru noul guvern format numai din PSD. A spus chestia asta chiar si Curtea Constitutionala. A tot amanat sa  faca asta de frica ca nu va fi votat.

4. Si tot ii trimitea  lui Iohannis liste cu nume de noi ministri (care ii inlocuiau pe cei din ALDE) sa-i aprobe. Si Iohannis tot ii spunea ca incalca Constitutia ca noul ei guvern fara ALDE trebuie sa treaca prin votul Parlamentului si ca el nu are dreptul legal constitutional sa-i numeasca pe noii ministrii.

 

Si a functionat Romania cu guvern interimar  aproape 45 de zile.

 

Pe fondul asta PNL-ul a reusit sa treaca o  motiune de cenzura si sa negocieze voturi de sustinere cu fugitii din PSD, pentru sustinerea unui guvern liberal. Guvernul liberal a trecut prin votul Parlamentului.

 

ALDE adica Partidul Alianta Liberalilor si Democratilor, a iesit de  la guvernare in speranta de a se salva, de a se distanta de PSD. Din cauza magariilor facute in justitie impreuna cu PSD si a refuzului de a aplica recomandarile Comisiei de la Venetia, pe justitie, a fost data afara din ALDE Europa  Nici nu a reusit sa treaca pragul la alegerile europarlamentare.

adica tariceanu!  pe bune?!?



#143
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 noiembrie 2019 - 23:52

va rog sa stergeti triplarile! 



#144
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 14 noiembrie 2019 - 23:54

si nu uitati sa imi folositi numele corect!  nu sunt Alinta!!!



#145
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 noiembrie 2019 - 02:17

adica tariceanu!  pe bune?!?

DA.



#146
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 noiembrie 2019 - 06:02

viviana am recunoscut de la inceput ca nu stiu politica , dar sa imi spui ca tariceanu, care dumnezeu stie cum a ajuns la guvernare a fost cel care a dus la aceasta schimbare nu ma face decat sa inteleg ca in prostia mea pricep mai mult decat altii. 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -