Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pinguini sub soare de solstitiu


997 raspunsuri la acest subiect

#11
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 20:10

Doamnele din Scandinavia multumesc de urari!

La noi testele la scoala si testele nationale sunt exclusiv bazate pe cum gandeste copilul singur. Nu exista nimic de memorat, si nu se dau teste de verificat ce ai memorat. La toate testele trebuie sa arati ce conexiuni faci si cum ai gandit. Se puncteza in special, care este parerea ta despre un anumit subiect, si sa argumentezi de ce gandesti asa. Ex.de subiect la test de suedeza: "Scrie un un articol de macim 1500 cuvinte in care sa exprimi parerea ta fata de introducerea votului la 16 ani". sau la fizica, "descrie un experiment prin care sa arati ca un skateboard cu cauciucurile desumflate merge mai incet decat unul cu cauciucurile umflate, si explica cum ai gandit" sau la istorie "fa o analiza critoca a urmatoarelor surse: un citat din Marx, o poza cu o tesatorie din Malmö din 1880, o poza cu o gara in 1850, o bucata din jurnalul unui suedez emigrant in America" si spune legatura dintre ele si epoca". Iar la mate, totul este aplicat in practica,, multe probalilitati. Si ca sa adaug, mie mi se pare mult mai greu un asa test. Trebuie sa citesti ff mult ca sa poti sa ai o opinie, sa ai argumente logice, sa analizezi consecinte, impact...


Editat de anja, 21 iunie 2019 - 21:20 .


#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 23:49

Venim si noi la subiect cu pinguinul ( nascut de) solstitiu acum 7 ani. L am serbat azi la scoala si la casa unde stam, a primit cadouri, e happy. Urmeaza maine la un centru de joaca unde iar va primi un munte de cadouri. Se va juca pana anul viitor pe vremea asta.

 

Mai tarziu iesim cred la o terasa.

 

Da, sunt si suntem intr o pasa buna, numai ca eu sunt si foarte agitata, astept vacanta sa ma linistesc. Am nevoie de relaxare ca de aer si sa nu ma gandesc la nimic.

 

In privinta postului, cred ca m am exprimat eu aiurea, nu e un contract, contracte am avut pana acum. E un post permanent, de asta sunt atat de bucuroasa. Am de acum ceea ce se numeste sécurité d' emploi, de exemplu daca a mea catedra la scoala asta dispare ( inscrieri insuficiente), pot sa imi aleg un alt post la aceeasi scoala sau alta. Sunt obligati sa imi asigure post pana la pensie.

 

Azi a fost si ultima zi de scoala a copiilor, gata cu trezitul dimineata pana pe 24 august!!! Eric va schimba scoala in cl. a 2a, faptul ca am fost impreuna la aceeasi scoala a fost si cu plus si cu minus. El vrea aceasta schimbare, ca altfel as fi putut sa l las sa continue la mine la scoala. Sper ca va fi mai bine asa.

 

Si mai e si weekend lung, luni e ziua Quebecului. Vreau sa stam linistiti pe langa casa, am de incheiat medii si de facut bagaje.



#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 00:27

Laura, nu am rezolvat subiectele, asa la prima vedere mi se par de dificultate medie.

 

Ce mi se pare insa bizar, acum dupa 15 ani aici, e modul cum sunt formulate. Atat de abstract. Aici nu stiu daca subiectele sunt neaparat mai usoare, dar sunt toate legate de realitate, de situatii reale. De ex supravata volumul perimetrul etc sunt legate de anumite suprafete sau constructii. Notatiile alea cu a prim si b prim nu se folosesc.

In multe privinte anumite aspecte ale invatamantului romanesc sunt mestesug de tampenie, limba de lemn samd. Mai rau e ca saracii copii se obisnuiesc, majoritatea, cu modul asta de gandire.



#14
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 06:59

https://downloads.iv... v 1.4 - MA.pdf

Exemplu de test la mate pentru admiterea in scoli private in clasele superioare (8-11) 

i l-am aratat si eu lui Patrick si a zis ca vrea sa il faca ca ii place cum arata. (Ma rog, el e pe val acum ca i-a facut profa de mate un super discurs motivational, ca are cap de matematician si e pe norisor :)) )



#15
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 07:00

La multi ani lui Eric!!! Mult noroc si o viata plina de bucurie!!! [s] [s]  [s]



#16
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 08:29

buna dimineata  [:)]

 

Fleur La Multi Ani baiatului tau! sa fie sanatos si viata ca un curcube[flor] 

vizavi de invatamantul romanesc...tot ce pot sa spun -75% mult si prost...si nu numai materie,ci si cadre didactice multe si nepregatite, materie multa si invechita,manuale vechi,lipsa practicii si lipsa posibilitatii de a pune-n practica,etc... 

 

zi frumoasa!  [flo2]



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 08:46

La multi ani, Eric! 

Multe, multe solstitii feicite sa primesti cadou! [artif]



#18
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 09:00

Doamnele din Scandinavia multumesc de urari!

La noi testele la scoala si testele nationale sunt exclusiv bazate pe cum gandeste copilul singur. Nu exista nimic de memorat, si nu se dau teste de verificat ce ai memorat. La toate testele trebuie sa arati ce conexiuni faci si cum ai gandit. Se puncteza in special, care este parerea ta despre un anumit subiect, si sa argumentezi de ce gandesti asa. Ex.de subiect la test de suedeza: "Scrie un un articol de macim 1500 cuvinte in care sa exprimi parerea ta fata de introducerea votului la 16 ani". sau la fizica, "descrie un experiment prin care sa arati ca un skateboard cu cauciucurile desumflate merge mai incet decat unul cu cauciucurile umflate, si explica cum ai gandit" sau la istorie "fa o analiza critoca a urmatoarelor surse: un citat din Marx, o poza cu o tesatorie din Malmö din 1880, o poza cu o gara in 1850, o bucata din jurnalul unui suedez emigrant in America" si spune legatura dintre ele si epoca". Iar la mate, totul este aplicat in practica,, multe probalilitati. Si ca sa adaug, mie mi se pare mult mai greu un asa test. Trebuie sa citesti ff mult ca sa poti sa ai o opinie, sa ai argumente logice, sa analizezi consecinte, impact...

Exact asta e diferenta majora intre sistemul de invatamant din RO versus sistemele de invatamant din tarile dezvoltate !!! 



#19
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 09:02

La multi ani Eric! Sa cresti mare, sanatos si norocos!



#20
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 09:07

vizavi de invatamantul romanesc...tot ce pot sa spun -75% mult si prost...si nu numai materie,ci si cadre didactice multe si nepregatite, materie multa si invechita,manuale vechi,lipsa practicii si lipsa posibilitatii de a pune-n practica,etc... 

 

 

Si astea sunt probleme foarte mari!!! Dar de 30 de ani, fiecare ministru se lauda ca va face, si ce minunati sunt copiii romani! E doar o bataie pe scaunul de ministru si o bataie de joc la adresa copiilor. In esenta nu intereseaza pe nimeni de viitorii adulti care ies de pe bancile scolii, caci prostimea e usor de manipulat.


Editat de roli25, 22 iunie 2019 - 09:09 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -