Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pinguini sub soare de solstitiu


997 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 13:45

Midsommar fericit doamnelor din Scandinavia si cui mai serbeaza! [flo]

 

Nu stiu la voi cum e, dar la noi e cam mid-autumn [invant] , nu mid-summer. 

 



#2
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 13:51

Ioana, in nas mi-ai inchis usa  [:-)))] La noi e vara-vara si copiii numai chef de scoala nu au.

 

Rox, ma bucur ca P s-a descurcat la ambele probe. Domnisoara “mea” a gresit la sub 3 la mate, dar nu e materia ei favorita.

 

Laura, eu nu mai stiu programa romaneasca. I-am dat flacaului meu subiectele si le-a facut pana la sub 2 penultimul subpunct. Restul nu a invatat inca. I s-au parut usoare, a zis ca el primeste mai greu la teste.

 

Ela, imi pare rau de Luis, sper ca noua pisicuta sa va aline durerea.

 

Eu am ajuns cu copilul blanos la urgente, a fost muscat de o capusa si dupa 2 saptamani era apatic si schiopata de un picior. Din fericire are doar dureri de crestere iar eu mi-am invatat lectia sa nu mai il intreb pe dr. Google.

 



#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 14:27

Ioana, in nas mi-ai inchis usa  [:-)))] 

 

[ascuns] Scuze - scuze - scuze - scuze. Mi se parea mai liniste si am zis ca e momentul.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.634 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 14:55

 

 

Laura, eu nu mai stiu programa romaneasca. I-am dat flacaului meu subiectele si le-a facut pana la sub 2 penultimul subpunct. Restul nu a invatat inca. I s-au parut usoare, a zis ca el primeste mai greu la teste.

 

 

 

Bucata facuta de el a fost partea cea mai usoara, intr-adevar. Punctul 3 de la sub 2 si problemele de geometrie au fost cele care au dat batai de cap . 

 

 

 

Ella, sa va fie acomodarea in 3 rapida si lina, sa va umple viata de iubire pisiceasca. ("afacerea" cu pisici era o gluma [:)], ma mir totusi cum de nu sunt suficiente pisici elvetiene si se aduc asa multe din alte tari) . 

 

Ioana, multumim de capitol nou! 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 15:35

Buna si felicitari tuturor copiilor care au fost in focurile examenelor zilele astea. 

 

As avea o intrebare, care chiar ma framanta. Am vazut subiectele de cls a 8-a si la romana si la mate. La romana tipul de subiecte este mult schimbat fata de vremea noastra, cand toceam comentarii pe paine si criteriul principal de punctare era "cine dezvolta/scrie mai mult". Si toata lumea memora comentarii kilometrice. Deci baza era memorarea...

 

Dar: cum sunt subiectele in alte tari, cu performante in educatie mult peste Ro? Cum ii pregateste sistemul? Inteleg ca sunt mai putine ore/ saptamana, se lucreaza mai mult la clasa, se dau mai putine teme, sunt copiii mai lejeri.... Se pune mai mult accept pe partea parctica decat pe teorie (aici e mult de vorbit... laboratoare, infrastructura, gandire invechita.... nici nu mai stiu). Ce fel de subiecte se dau? Sunt mult diferite de RO? Sa zicem clasa a 8-a... Ce se cere... se cer mai multe sau mai putine lucruri decat alor nostri? La noi se predau unele notiuni prea devreme, si copiii nu sunt in stare sa le asimileze (dpdv varsta)? Ce sunt exact testele PISA unde stam dezastruos? Si unde se dau, se unde se colecteaza rezultatele pe tari? De ce avem asa rezultate slabe, unde se greseste? Nu invata copiii nostri ce trebuie, sunt slab pregatiti? Sau atarna greu numarul de copii care trec clasele ca gasca prin apa, din medii defavorizate, de cacre nu se ocupa familia etc.

Scuze daca intrebarile  mele par aiurea... probabil ca sunt... sunt sigura... Am copii care incep clasele 5 si 6 in toamna... sa stiu si eu unde nu merge treaba....

 

Ref la subiectele de clasa a 8-a... tot audi pareri pe net... ca tipul de subiecte de acum favorizeaza industria de meditatii, memorarea si "dresajul"... pe aici pe net nu va aud ca ar fi chiar asa nasol... 

E clar ca invatamantul nostru are multe hibe (si le stiu, una fiind supraincarcarea - aici depinde mult si de profi, lucrul la clasa, cu tot ce impliaa asta)... dar chiar pe toate posibile si imposibile (nu le identific chiar pe toate, de aceea am pus intrebarea, care s-a cam intins)...

Deci cum ar trebui sa se desfasoare un examen de a 8-a sa zicem, pentru a fi in randul lumii mai performante?

 

Scuze polologhia, dar incerc si eu sa ma mai luminez, acolo unde nu sunt deja...



#6
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.612 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 15:37

Ioana multumim pt casuta noua!  [flo2]

 

Ella acomodare usoara  [cupisi]



#7
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 15:51

Laura, sunt si pisici elvetiene de adoptat, dar noua ne-a placut de Sheela  [il] sincer nu m-am uitat de unde este, am aflat asta dupa ce am vizitat-o.



#8
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 17:25

? Inteleg ca sunt mai putine ore/ saptamana, se lucreaza mai mult la clasa, se dau mai putine teme, sunt copiii mai lejeri...

 

Monica, cate ore/sapt sunt la clasa a IV-a? Baiatul meu are 21 lectii/ sapt x 80 min/ lectie. Are multe teme, uneori nu poate ajunge la antrenament. Se pune mult accent pe studiu individual, au multe proiecte de facut in afara scolii desi are zile in care termina dupa ora 16. Eu nu consider ca e lejer.

 

Diferenta, consider eu, e data de flexibilitatea sistemului de invatamant. Daca cineva merge la sistem de invatamant liceal de 4 ani, similar cu scoala profesionala, nu inseamna ca daca vrea nu poate ajunge doctor, co doar drumul e mai lung. Din clasa baiatului meu doar 2 copii au mers la sistem de invatamant de 6 ani care le da dreptul sa mearga la universitate, marea majoritate au mers la cel de 4 unde invata o meserie. De ce sa se chinuie invatand (sau nu) matematica avansata cand poate invata ceva practic? 

Eu asta consider ca ii lipseste invatamantului romanesc, nu reuseste sa trimita copiii la scoala potrivita in conformitate cu puterea de invatare, abilitatile sau dorintele lor.



#9
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 17:49

Pardon, clasa a VI-a voiam sa scriu. Nu mai editez, e o adevarata aventura sa fac asta de pe tel.



#10
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 19:56

La Multi Ani minunati, Eric! O viata plina de zambete si soare! [s]




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Carti de citit in sarcina

    kiki_2024
    - Astăzi, 13:14

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -