Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Pinguini sub soare de solstitiu


997 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 09:08

Rox, mi se pare foarte putin timp alocat. 40 de minute pentru 47 de intrebari...

 

https://downloads.iv... v 1.4 - MA.pdf

Exemplu de test la mate pentru admiterea in scoli private in clasele superioare (8-11) 

i l-am aratat si eu lui Patrick si a zis ca vrea sa il faca ca ii place cum arata. (Ma rog, el e pe val acum ca i-a facut profa de mate un super discurs motivational, ca are cap de matematician si e pe norisor :)) )



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 iunie 2019 - 09:17

Cam cum a descris Anja, subiectele de istorie, asa sunt cele de la bac de la noi.

 

In primele 2 subiecte se dau niste texte/ scrieri istorice urmate de intrebari si trasare cauza-efect.

Al 3-lea subiect este un eseu, unde se dau si cateva puncte, explicatii cu ce trebuie avut in vedere.

 

Degeaba, subiectele  sunt formulate mai omenos si mai modern (nenecesitand memorare ci citit mult, studiat un fenomen) daca pe parcursul scolii inca de la prima ora de istorie sistemul de predare/notare se bazeaza pe invatarea ca papagalul.



#23
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:00

Fleur, la multi ani lui Eric  [artif] sa fie sanatos si sa va bucurati de el.



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:09

Buna de dimineata de luni! Sa aveti o saptamana usoara.

 

Cum a fost weekendul?

 

Azi luni am reinceput alergatura pentru usa de la baie.

Nu imi puteam inchipui cat de greu este sa gasesti o usa pentru baie convenabila si nici ca tamplarii pe care ii chemi sa repare nu vor sa o faca pe motiv ca reparatia nu va tine mai mult de 1 an. Si tu sa le explici ca e treaba ta si iti sumi sa se strice dupa 1 an numai sa o repare, iar ei sa-ti dea cu flit.

 

Asa ca azi sunt iritata si nervoasa.



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:33

Multumesc pt raspunsuri!

 

Unele lucruri se stiam si eu, insa unele lucruri punctate de voi nu le cunosteam asa de bine - ma refer la exemple concrete de subiecte... Nu am pe nimeni (apropiat) intr-o alta tara, ca sa fiu oarecum in tema.

 

Oricum la romana mi se pare un pas inainte faptul ca nu mai sunt comentariile literare lungi si kilometrice de invatat pe dinafara. Crunt a fost. Eu nu sunt omul-mamorator si imi este ff greu sa invat lucruri pe dinafara, daca nu exista o logica oarecare... nu am memorie de elefant. Altii pot stoca in memorie zeci si sute de pagini de comentarii... Eu nu am luat decat nota 8 la romana la admiterea in liceu. Nu mi-a placut niciodata sa fac compuneri si comentarii, deoarece scriam putin fata de standarde si eram mereu depunctata pt lucrul asta. "F putin", "trebuia sa scrii maia mult!" - astea erau vesnic texte scrise in caietul meu incca de dna inv la materia "Lb romana - Compunere". Bine ca macar asta nu mai e... cel putin nu la cls a8-a

 

In rest, ce a scris Marion este perfect adevarat... la noi toata lumea e setata pe facultate, in vest 10-20% din elevi merg catre facultati, la noi 90-95%, plus toate universitatile astea particulare, ca sa fie loc pt toata lumea. La noi e incetatenita mentalitatea ca a invata o meserie (in sens de scoala profesionala, arte si meserii) o fac doar fraierii (aia de n-au reusit la nici o facultate). Plus ca si mediul din scolile profesionale de la noi este groaznic... sunt oameni de proasta calitate, golaneala la greu... si mie mi-ar fi frica sa-mi las copiii acolo.... Citeam la un moment dat pe undeva ca acele scoli exista ca sa acopere niste catedre... dar e haos si golaneala acolo, elevii nici sa citeasca nu stiu.... In fine, nu am verificat, ca la fel, nu am pe nimeni in scolile profesionale. Stiu ca au mai aparut prin Brasov, Timisoara, timid asa, niste scoli profesionale ok, deschise de investitori, firme, care cauta mana de lucru si isi formeaza viitorii angajati inca de pe bancile scolii, ca la absolvire sa ii poata angaja - aia sunt perfect ok si ar trebui extinsa la scara larga lucrul asta.

Iar chestia cu studiile superioare - o cere si societatea - orice job mai rasarit cere studii superioare:  secretar/asistent magager - studii sup, relatii clienti - studii sup, functionar nu stiu unde - studii sup si tot asa... nu e ca in Elvetia, cum mai discutam cu Ella pe aici, ca multe din joburi necesita studii medii dublate de un curs de formare profesionala. 

Partea cu teorie vs practica - e o problema veche... si fara rezolvare deocamdata :(  



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:47

Servus pinguini

 

La noi a venit caldura, vom avea peste 30° saptamana asta...caldura mare, Mon cher  [:D]

Pe Sheela am luat-o vineri seara, nu am mai avut rabdare..i-am dat drumul din cutia de transport in camera de oaspeti....si acolo e camera ei acum...ii place mult copacul pt pisici, locul ei preferat e una din cele 2 ascunzatori...are chef de joaca non-stop, daca nu ne jucam cu ea, vine la noi si miauna...sta sa o mangaiem si am reusit sa o iau si in brate...la miezul noptii ne jucam cu ea, eu cu Marcia...acum e la noi sub pat, ii place si acolo...mai iese din cand in cand si fuge la ea in camera...e o dragalasa  [cupisi]

 

Fleur, ma bucur mult pt tine. 

 

O saptamana faina sa aveti. 



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:59

Monica, asa este..sistemul de invatamant dual din Elvetia e considerat unul ft bun...pana si americanii iau lectii acum de la elvetieni...eu habar n-aveam ce si cum cand m-am mutat aici...si am fost tare mirata sa aflu ca mai toti colegii mei erau fara studii superioare...asta in sistemul bancar...eu am ajuns din intamplare la banca, nu am cautat job in domeniul asta.

Cei care au studii superioare sund medicii, inginerii, avocatii si o parte din profesori (depinde unde vrei sa predai...de ex poti face un curs de un an si poti deveni profesor de germana si engleza)...pt restul joburilor nu-ti tb facultate. 

Aici nu exista scoli profesionale, experienta se capata direct la locul de munca, unde esti angajat pe post de Lehrling (cu contract de munca, salariu)...de-aia se cheama sistem dual : mergi la scoala si la munca in acelasi timp.



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 10:59

Monica, la romana nu mai sunt comentariile alea lungi  la evaluare, dar daca nu se schimba ceva elevii le vor intalni la bac. Subiectul III la bac este cel mai urat subiect de catre adolescenti.

Iar eu ca mama, subiectiva poate, care a ascultat copila la comentarii, am o ura viscerala fata de comentariile obligatorii. Mai multe tampenii scornite si aiureli ca in comentariile alea nu mi-a fost dat sa citesc vreodata.

O masacrare a inteligentei si a imaginatiei cititorului si implicit a bietului elev.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 11:01

Monica, asa este..sistemul de invatamant dual din Elvetia e considerat unul ft bun...pana si americanii iau lectii acum de la elvetieni...eu habar n-aveam ce si cum cand m-am mutat aici...si am fost tare mirata sa aflu ca mai toti colegii mei erau fara studii superioare...asta in sistemul bancar...eu am ajuns din intamplare la banca, nu am cautat job in domeniul asta.

Cei care au studii superioare sund medicii, inginerii, avocatii si o parte din profesori (depinde unde vrei sa predai...de ex poti face un curs de un an si poti deveni profesor de germana si engleza)...pt restul joburilor nu-ti tb facultate. 

Aici nu exista scoli profesionale, experienta se capata direct la locul de munca, unde esti angajat pe post de Lehrling (cu contract de munca, salariu)...de-aia se cheama sistem dual : mergi la scoala si la munca in acelasi timp.

Mie imi place mult sistemul asta de invatamant. 



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 11:04

Stiu ca multi de aici din Romania il dezavueaza si se uita cu un oarecare dispret la copiii care il urmeaza, dar se bucura cand in viata se intalnesc cu astfel de oameni foarte bine pregatiti care stiu intr-adevar ce sa faca intr-un anumit domeniu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -