Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


139 raspunsuri la acest subiect

#51
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 13:35

Dana Vio, pai e mai usor sa fii negativist, sa-ti puta totul, sa dai vina pe altii ca sunt neimplicati decat sa iei taurul de coarne.



#52
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 14:33

Mie mi se pare mult mai inclusiv, sa zic așa, ca toti copiii sa aibă parte de gustare; fără departajare de posibilități materiale acasă. Mie mi se pare o idee tare buna, zău ca as vrea sa existe și aici. 

 

Cind era fimiu mare in echipa de scrima a școlii (nu club privat) nu vreau sa povestesc ce tumbe făceam ca toti copiii din echipa (28 de băieți și fete) sa aibă apa, gustare, fruct in fiecare sâmbătă la competiții. Școala nu oferea absolut nimic. 



#53
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 15:16


 

Eu sunt foarte neplacut surprinsa de atitudinea negativa a unora de pe-aici. In loc sa facem ceva constructiv, vezi modelul nostru, hai sa criticam si sa batjocorim. Si vorbesc doar de Romania. 

Atitudinea asta , a fost adoptata, d ela inceputul programului astuia.

 

Ba ca sunt cornurile rele, ba ca laptele e stricat, ba ca merele sunt viermanoase...toate comentariile pe tema asta au fost, de-a lungul timpului.

 

Faptul ca ...copiii au o atitudine dispretuitoare la adresa "cornului si a laptelui", este datorita parintilor, aceasi atitudine despre acest program o au parintii, iar copiii nu fac decit sa copieze.

 

Fii mio a facut clasa I in Romania si era tare incintat ca le da la scoala corn si lapte.

In Germania, platim tot, chiar si foile pentru copiator.



#54
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 15:50

initiativa e buna, dar modul in care anumiti furnizori castiga licitatiile si calitatea produselor furnizare, conditiile de depozitare, transport si manipulare - astea sunt problemele reale. firmele care castiga licitatiile pentru acest program sunt de obicei cele "abonate" politic sau apartin unor rude/prieteni ale diverselor persoane aflate in functii de conducere/decizie in primarii, prefecturi, etc.

 

cum pot eu sa incurajez copilul sa consume acele produse, cand ele sunt descarcate din dubite in care soferii se urca incaltati, produsele sunt puse in ladite de plastic perforate si acestea de obicei sunt puse pe jos, pe asfalt sau pardoseala scolii ? cum pot eu sa incurajez copilul sa manance acel corn sau mar, cand ei la grupul sanitar nu au nici macar sapun, sa se spele pe maini inainte de a manca ? iar laptele sta cu orele in caldura pe holul scolii, pana este distribuit copiilor ?

toate astea le-am vazut cu ochii mei, nu sunt din auzite sau povestite. ca sa nu mai zic, in ploiesti, au fost n cazuri de toxiinfectii alimentare din cauza laptelui/cornului, fapt ce a dus la sistarea programului pe termen destul de lung, acum cativa ani.

iar cornul era o chestie absolut fara gust, necopt, cleios, mucegaia pana la finalul zilei. nu era nimic imbietor sau gustos la acel corn, nu era cu coaja crocanta, proaspat, frumos mirositor. se sfarama efectiv si mirosea a acru.

 

https://stirileprotv...-si-cornul.html

 

https://www.digi24.r...miturile-531307



#55
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 16:10

Cornul: sfaramicios, fara niciun gust, foarte greu de inghitit, oricat de multa bunavointa ai avea. Chiar ma intrebam: oare de ce nu fac un baton bun, cu mac? De dimensiuni mici sa fie, dar sa-l poti manca.

Laptele: bun, il bea cu paiul in pauza. Daca il aducea acasa, mi-l puneam eu in cafea, dimineata.

Initiativa: buna. Mai depinde si de producator, cat obraz are sa nu livreze chiar cele mai proaste produse.

 

In amintesc ca am citit in presa de o mama din mediul rural (Iasi? Vaslui?) care isi certa copilul de scoala primara ca nu pastreaza din corn si lapte sa aduca si acasa, la ceilalti frati mai mici. Ce diferente uriase intre clasa medie si cei mai saraci dintre romani!


Editat de ioana, 11 februarie 2019 - 16:11 .


#56
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 16:12

 

 

cum pot eu sa incurajez copilul sa consume acele produse, cand ele sunt descarcate din dubite in care soferii se urca incaltati, produsele sunt puse in ladite de plastic perforate si acestea de obicei sunt puse pe jos, pe asfalt sau pardoseala scolii ? cum pot eu sa incurajez copilul sa manance acel corn sau mar, cand ei la grupul sanitar nu au nici macar sapun, sa se spele pe maini inainte de a manca ? 

 

produsele subnt ambalate, care e problema?

dar pachetul de acasa cum il mananca? nu se tot spala pe maini?



#57
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:16

Pai cornul trebuie sa fie sanatos: are faina integrala drojdie si atat. Fara zahar, fara indulcitori, fara aditivi. Normal ca nu place la toata lumea. Si fiind fara aditivi are termen de valabilitate foarte scurt, maxim 48 h.



#58
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:20

pai degeaba sunt ambalate, daca praful si microbii se pun pe ambalaj, din cauza modului in care sunt transportate/manipulate.

pachetelul cu mancare i-l pregatesc eu, nu trece prin n maini, il invelesc in servetel, apoi il pun intr-o cutie de sandvis.

pe maini din pacate nu se spala inainte de a manca, dar se sterge cu servetele umede dezinfectante. baia e departe, nu exista sapun/hartie la toaleta, nici nu are timp, pauza are doar 10 minute. si oricum nu pune mana direct pe sandvis, fiind invelit in servetel, il desface dintr-un colt si mananca treptat, tinandu-l de partea invelita in servetel.

are mereu in ghiozdan gel dezinfectant (o sticluta mica de 30 ml), servetele umede dezinfectante si servetele uscate.



#59
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:30

... gel dezinfectant ... servetele umede ... - la copilu' meu sunt niste lucruri ce tin de sfera teoretica. In practica, merge pe minim spre deloc.

De asemenea, eu cumpar paine din ceea calda neambalata la chioscul de la baza blocului unde soferii manipuleaza lazile tot incaltati si le aseaza pe jos.

Poate de aceea nu mi se pare o problema.

 

@mac pe corn --? daca sunt raportate alergii la nivel national?

O fi si asta un motiv sa stea in sfera minima; pentru ca e program general.



#60
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:35

Fara supărare , dar daca ne legam de orice ii piere omului / edilului cheful sa mai aibă vreo inițiativă. La mine in oraș este bazin olimpic. Au fost câțiva ani la rand ( 4 sigur ) in care Bazinul Olimpic si Primăria au sponsorizat ore de înot ptr toți copiii de clasa 1. Da, toți copiii de clasă 1 mergeau 1 data / sapt la bazin cu învățătoarea de mana. Ii ducea si ii aducea. Părinții ii luau tot din fata scolii. Asta in condițiile in care eu plătesc 25 Ron/ ora la înot ptr Alex. A beneficiat si ea de programul asta. Comentariile : e departe, e frig / cald / ploua / obositor / periculos / etc. Mai pe românește : muieti-s posmagii ? Orice lucru poate fi îmbunătățit. Dar hai sa căutăm idei de îmbunătățire.


Editat de dana vio, 11 februarie 2019 - 23:17 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -