Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


139 raspunsuri la acest subiect

#71
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 14:49

Ai mei mananca cornul (care uneori sunt biscuti neutri la gust, ff buni la cafea [pk] ) si laptele. Poate nu in fiecare zi. Au si mere, dar nu sunt sigura ca in fiecare zi.

Nu am reclamatii, nu au fost stricate, nu mucegaite.

In orice caz, eu daca uit sa le pun cutia cu manacare, in ghiozdan, dimineata, s-a intamplat de cateva ori, macar nu stau cu grija ca lesina la scoala de foame. Nu au voie sa iasa din scoala in pauze.



#72
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 23:32

39% din copii sunt analfabeti functionali... crunt, dar real

copiii de clasa a 8 a cu  6,7 ani de gramatica (fac inca din ciclul primar), nu sunt in stare sa scrie ortogramele corect.

 

la fel ca o gramada de viitoare mame, daca tot ai dat exemplul asta (urmaresc uneori sectiunea de intrebari). astea din care generatie de analfabeti functionali fac parte?



#73
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 23:56

Din generatia de adulti analfabeti. Cred ca 60% dintre adultii viitori parinti scriu gresit, iar exprimarea este cel putin "saracuta". Tot la sectiunea de intrebari raportez si eu observatiile mele. Probabil ca vor educa copii cam la acelasi nivel. Sau, daca intervine scoala, poate unii au sanse sa depaseasca nivelul acesta.

Dar si scoala asta , ce sa faca mai intai : sa asigure paza si ordine, sa se ocupe de starea de sanatate (hrana, triaj, activitati sportive), sa consilieze parintii, sa educe copiii.... cand nivelul de profesionalism este in cadere libera?!

totusi, mie nu mi se pare asa tragic. S-a inregistrat undeva ca populatia Romaniei era majoritar aristocratica, docta si savanta? Procentul de intelectuali este intotdeauna mai mic, de aia si sunt considerati un model de urmat si atins. 

Problema este doar ca populatia, asa medie, submedie cum e ea, dar totusi normala, sa fie condusa si canalizata spre formarea unor comunitati corecte, functionale.

 



#74
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 00:04

Tare as fi curioasa care era procentul de analfabeti cand s-a introdus scoala obligatorie. De ce credeti ca s-a introdus? Banuiesc eu ca era prea mare.

In fine, cred ca mirarile de acum ni se trag de la un cumul de factori , printre care as enumera un fals si prea trambitat nationalism in care romanii sunt cei mai cei, comercializarea serviciilor educationale, cand parintii au fost pacaliti ca Praslea poate ajunge avocat, adica intelectual adevarat si cu facultate la ff , lipsa de implicare civica. Si probabil multe altele.

Toate acestea ne fac acum sa ne luam cu mainile de par "vai, avem multi analfabeti" . Pai inainte nu aveam?



#75
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 00:06

Sau se considera ca populatia este atat de desteapta incat nu se poate pune problema anlfabetismului? Cine a crezut asta, sunt tare curioasa sa aflu de ce? Ce anume indicii duceau la concluzia asta?



#76
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 00:13

Mie mai tragic mi se pare lenea evidenta a populatiei intelectuale care nu face nimic. Un om inyeligent, cult, educat poate foarte usor sa devina un model si un mic lider in mica lui comunitate apropiata. Cred ca asa si au functionat popoarele, de-a lungul anilor. Dar pe aici, bate vantul. Adevaratii intelectuali au asa o lehamite de a ajuta, vorbi, modela pe cei mai putin inzestrati ca ei. 

Din ce cauze credeti ca este situatia asta?

Eu imi explic prin : lipsa increderii in sine, alta idee.nu-mi mai vine....



#77
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 08:22

Mie mai tragic mi se pare lenea evidenta a populatiei intelectuale care nu face nimic. Un om inyeligent, cult, educat poate foarte usor sa devina un model si un mic lider in mica lui comunitate apropiata. Cred ca asa si au functionat popoarele, de-a lungul anilor. Dar pe aici, bate vantul. Adevaratii intelectuali au asa o lehamite de a ajuta, vorbi, modela pe cei mai putin inzestrati ca ei. 

Din ce cauze credeti ca este situatia asta?

Eu imi explic prin : lipsa increderii in sine, alta idee.nu-mi mai vine....

La modul general asta este rolul profesorului. 

 

Nu sunt de acord cu ce ai spus aici. Si nici cu confundarea analfabetismului cu analfabetismul functional.



#78
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 08:55

Ba dimpotriva, chiar cred ca intelectualii sau oamenii de arta, teatru, balet, pe care vreti sa ii numiti, se implica destul de mult.

E suficient sa dau un follow sau un like pe o retea de socializare si sa vad ce publica , unde umbla, impresii, cum scriu,  ce scriu. E plin internetul de bloguri, pagini personale ale oamenilor care au ceva de spus, indiferent ca e zona politica, arta, muzica, etc.

 

Fata de vremurile noastre (ale mele, cel putin) anii 80-90 cand, daca nu luai cartea in mana, habar nu aveai de continut.

 

Faptul ca au acces la atatea informatii, ar trebui sa fie de ajutor.

Daca nu stiu cand se scrie "c-am" nu "cam", caut pe google si lamuresc. Dar se pare ca nu vor, altfel nu imi explic.

 

Ma dor ochii cam vad "antamplare", dar cum sa corectez sau sa atentionezi?  Pe forumuri/grupuri nu e acceptat si atunci se merge asa...

 

Au telefoane de ultima generatie si tot soiul de gadgeturi, dar ...nu le folosesc pentru a se informa spre progresul personal , ci dimpotriva.



#79
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 09:08

la fel ca o gramada de viitoare mame, daca tot ai dat exemplul asta (urmaresc uneori sectiunea de intrebari). astea din care generatie de analfabeti functionali fac parte?

Ai vazut ce prim-ministru avem? Din aceeasi categorie, doar cu 30 de ani mai mare (naiba stie cati ani are, am pus un nr la intamplare), ea tot la clasa a 6 a este in exprimare , probabil in scris este de clasa a 3 a.



#80
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 09:13

La modul general asta este rolul profesorului. Nu sunt de acord cu ce ai spus aici. Si nici cu confundarea analfabetismului cu analfabetismul functional.

 

Care e in esenta diferenta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -