Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional

138 raspunsuri la acest subiect

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.625 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:36

N-am vrut sa scriu o prostie. Pur-si-simplu asa a ieșit. [:-)))]

Editat de dana vio, 11 februarie 2019 - 17:36 .

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 17:51

Fara supărare , dar daca ne legam de orice ii piere omului / edilului cheful sa mai aibă vreo inițiativă. La mine in oraș este bazin olimpic. Au fost câțiva ani la rand ( 4 sigur ) in care Bazinul Olimpic si Primăria au sponsorizat ore de înot ptr toți copiii de clasa 1. Da, toți copiii de clasă 1 mergeau 1 data / sapt la bazin cu învățătoarea de mana. Ii ducea si ii aducea. Părinții ii luau tot din fata scolii. Asta in condițiile in care eu plătesc 25 Ron/ ora la înot ptr Alex. A beneficiat si ea de programul asta. Comentariile : e departe, e frig / cald / ploua / obositor / periculos / etc. Mai pe românește : ****-ti-s posmagii ? Orice lucru poate fi îmbunătățit. Dar hai sa căutăm idei de îmbunătățire.

complet de acord

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.170 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 18:09

produsele subnt ambalate, care e problema?

dar pachetul de acasa cum il mananca? nu se tot spala pe maini?

Sau croiassant-ul pe care il iei din rafturi, sau punga cu chipsuri.

• 0

Pepco

Pepco

Membru senior

• Membri
  • 3.619 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 00:15

nu e cazul sa ne luam la hartza. dar si aici, ca in alte cazuri, in alte discutii, ar fi frumos sa se inteleaga ca, desi vorbim de un program national, acest program este implementat diferit in functie de judet sau localitate.

daca avem judete sau localitati civilizate, unde exista spirit comunitar, nu inseamna ca aceasta este situatia si in alte judete sau localitati. si nici ca "e mai usor sa dai vina pe altii decat sa te implici". personal, inainte de a parasi scoala veche, cand inca era Alex in clasele 2-3, am propus una, alta. ca deh, cica asta facea parte din sedintele cu parintii, comunicarea, exprimatul de idei. dupa o vreme, mi-am dat seama ca nu conteaza nici un fel de idee, ca mersul lucrurilor era stabilit de mult, dupa comoditate, si ca mai important era sa aflam cati bani donam clasei si scolii in anul scolar respectiv.

• 1

Letitia1

Letitia1

Membru VIP

• PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.637 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 00:56

Pai cornul trebuie sa fie sanatos: are faina integrala drojdie si atat. Fara zahar, fara indulcitori, fara aditivi. Normal ca nu place la toata lumea. Si fiind fara aditivi are termen de valabilitate foarte scurt, maxim 48 h.

Ce va mai mirați ca mulți nu îl maninca, dacă e normal sa nu placa la toată lumea?  [batcap]

daca mai e și expirat, cu mucegai, farimicios, avem tacimul complet! [clo]

• 0

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.625 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 07:26

nu e cazul sa ne luam la hartza. dar si aici, ca in alte cazuri, in alte discutii, ar fi frumos sa se inteleaga ca, desi vorbim de un program national, acest program este implementat diferit in functie de judet sau localitate.

daca avem judete sau localitati civilizate, unde exista spirit comunitar, nu inseamna ca aceasta este situatia si in alte judete sau localitati. si nici ca "e mai usor sa dai vina pe altii decat sa te implici". personal, inainte de a parasi scoala veche, cand inca era Alex in clasele 2-3, am propus una, alta. ca deh, cica asta facea parte din sedintele cu parintii, comunicarea, exprimatul de idei. dupa o vreme, mi-am dat seama ca nu conteaza nici un fel de idee, ca mersul lucrurilor era stabilit de mult, dupa comoditate, si ca mai important era sa aflam cati bani donam clasei si scolii in anul scolar respectiv.

Nu ne luam la hartza, eu doar expun experiente pozitive. Ce se poate face. 

Daca cornul/laptele/marul era necorespunzator o reclamatie/2/3/10 la Protectia Consumatorului trebuia sa rezolve problema. 

Si iar ma intorc la fondul clasei/scolii. Nu e obligatoriu. Si in clasa noastra sunt care nu dau si nu li s-a intamplat nimic. 

Fondul clasei este 10ron/luna din care se cumpara sapun lichid si prosoape de hartie si top de hartie alba. Ptr fondul scolii exista un ONG organizat si inca sustinut de parintii unor fosti elevi in care se varsa 2%. Cine vrea. Din banii astia (care sunt inca intacti) se preconizeaza sa se construiasca un hostel (asa se numeste) pentru sportivii care vin la competitii la noi in oras si care nu au bani de hotel, fara sponsori. 

Si astea nu sunt ideile mele. 

Sunt copii saraci fara pachet la pranz. Da, sunt. Ptr acestia exista cornul/laptele.

Sunt si copii care nu au o carte in casa, dar au telefon mobil ultimul racnet. Da, sunt. Ptr astia invatatoarea aduce carti si ii pune sa citeasca in clasa, in timpul unei oarecare ore. 

Educatia nu este usoara. Nici ptr parinti si nici ptr scoala.

Eu inca sunt ferm convinsa ca scoala publica (nu privata) este formatoare de caractere. 

• 4

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 26.170 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 09:25

Ce va mai mirați ca mulți nu îl maninca, dacă e normal sa nu placa la toată lumea?  [batcap]

daca mai e și expirat, cu mucegai, farimicios, avem tacimul complet! [clo]

Nu place la toata lumea pentru ca majoritatea s-a obisnuit cu gustul ala, stii ala cu aditivi, zu zaharurir, aditivii aia care fac painea pufoasa. 

aditivii aia care dintr-un kg de faina fac 5-6-7 paini nu 2 cum e normal. La asta m-am referit.

In 95% din cazuri nu e expirat. Se duc zilnic produsele sau in unele scoli saptamanal si se tin frigidere. Panificatia se tine 2 zile in frigidere. Expira si face mucegai daca il aduci acasa si te gandesti sa-l mananci dupa 2 zile. Il tii in ambalaj, la caldura, transpira si face mucegai.

Asta e din experienta.

• 0

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.189 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 11:00

La noi cornul, anul acesta, este din faina integrala. Laptele e mereu ok, fiind uht la tetrapac.

Copiii au mancat la gradinita, in clasele primare si chiar si acum, in clasele mai mari, fara probleme.

• 0

Mada

Mada

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 14:30

Azi dimineata si normal aseara, la stiri  (Protv), tocmai spuneau ironic la adresa cadrelor didactice cat de anormal, de asemenea ilegal sunt fondurile scolii si ale clasei.

Spuneau ca sunt directori (ei fiind si ordonatori de credite ca orice presedinte de institutie publica) care habar nu au ca aceste fonduri exista si pot fi foarte usor accesate. Sunt fondul de stat, date prin buget. Ca anual se pierd in jur de 100 de lei de copil la nivel de tara, pentru ca fie ca nu acceseaza (de fapt, sa ceara) , fie stiu dar nu vor sa isi bata capul cu hartii (achizitiile de sapun, hartie igienica, etc)

Asa ca e perfect egal  pentru dansii daca copiii aduc bani la clasa sau scoala, prin aceste fonduri,  caci oricum nu ii intereseaza (daca au sapun si hartie la baie), dar e calea cea mai usoara.

• 0

Mada

Mada

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 14:39

39% din copii sunt analfabeti functionali... crunt, dar real

copiii de clasa a 8 a cu  6,7 ani de gramatica (fac inca din ciclul primar), nu sunt in stare sa scrie ortogramele corect.

darrrr, lipsa de implicare a parintilor isi spune clar cuvantul. Sunt sedinte la rand unde parintii nu vin, sedinte care se tin cu aceeasi 7,8 parinti.

Nu vin pentru ca:

- iar vor bani

- ce sa-mi spuna , stiu ce am la usa

- nu-mi pasa ce spune ca oricum eu il cresc cum vreau

NU ii intereseaza unde pierd vremea copiii lor in saptamana altfel, cand ei trebuie sa fie la scoala, la activitati propuse de catre scoala si acceptate de parinti (care nu vin la sedinte ... am spus mai sus).

Scoala in sine, institutia de invatamant,  nu educa nici macar 50%, nici nu are cum.

Daca acasa nu e nimeni interesat  si daca copilul nu se straduieste (in situatiile in care parintii nu pot, dar copilul incearca sa razbeasca cu foamea si cu lipsurile sa invete), procentul este real, 39%.

• 2

Panic Questions

• Somnul bebelusului

Adob
    - Astăzi, 21:27

• E posibil sa fi rămas însărcinată?

Ilaria kozan
    - Astăzi, 13:51

• Morfologie trimestru 2

Ionelalala
    - Astăzi, 13:43

• Dureri in saptamana 7 de sarcina