Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


139 raspunsuri la acest subiect

#41
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 18:32

Noi avem reducere la masa de prânz, la restaurantul spitalului, ca angajați. Ne cumpărăm 10 cupoane de masa cu 15% reducere. Cam așa e la toate instituțiile unde pot mânca și alții, nu doar angajații. 

 

Elevii au masa de prânz gratuită, inclusiv la liceu, care nu e obligatoriu. 

Profesorii platesc o suma mică. 

 

Am mai scris, aici sunt gratuite toate rechizitele in clasele obligatorii (0-9). 

 

Dar da, suntem social-democrați, nu ne iubesc capitaliștii :)). 

 



#42
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 19:03

Eu si alti parinti suntem nemultumiti de liceu, ca se investesc sume mari in sporturi comparativ cu stiinte, meserii.... 



#43
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 08 februarie 2019 - 19:07

Si aici in capitalism sunt  gratis 2 mese elevilor cu low income si rechizite gratis pr toti elevii1-12. 



#44
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 14:19

Collins20, atat cornul, cat si biscuitii pe care i-a primit Alex in clasele 0-3 (din clasa a 4-a nu mai avem programul, sub nici o forma) au fost de proasta calitate. uneori le manca, dar i-am spus sa nu o mai faca. ce aducea acasa strangeam si trimiteam undeva la tara, ca hrana pentru animale. laptele/iaurtul erau mai bune, dar copiii am spus ce faceau cu ele. unii le dadeau cainilor sau pisicilor intalnite in cale. :)

 

mai spun si ca produsele le primeau copiii la sfarsitul orelor, deci distrusul lor se producea in afara scolii.



#45
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 14:21

cat despre chioscul din fata scolii, nici la scoala veche si nici la scoala noua nu avem chiosc. si chiar daca am avea, copiii nu au voie sa iasa din scoala/curte de capul lor in timpul pauzelor.



#46
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 14:37

 

 

mai spun si ca produsele le primeau copiii la sfarsitul orelor, deci distrusul lor se producea in afara scolii.

Slaba implicare a comunitatii de parinti si a scolii. Dar mai ales a parintilor. Produsele trebue date in pauza de la ora 10.

 

Daca biscuitii erau slabi calitativ trebuia sa va organizati si sa mergeti cu ei la Directia de Sanatate Publica.



#47
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 februarie 2019 - 14:45

viviana, de multe ori nu ai cu cine. nu intereseaza pe nimeni cu adevarat aceste aspecte. oricum mai toti copiii aveau pachet sau, daca nu, bani la ei, pentru dupa scoala.



#48
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 11:15

Domnia sa, copilul meu, manca si mananca laptele si cornul de la scoala. Cornul este o painica dar si pentru el si pentru mine este o chestie super pe care o apreciem.

 

Cand era in clasele primare aducea laptic si acasa. Se simtea f bine ca aduce si el ceva de-ale gurii. 

 

Odata s-au batut cu ele prin clasa iar doamna invatatoare a facut mare scandal si la ei si la parinti sa isi educe copiii. Interventia invatatoarei mi s-a parut f buna.



#49
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 11:18

Collins20, atat cornul, cat si biscuitii pe care i-a primit Alex in clasele 0-3 (din clasa a 4-a nu mai avem programul, sub nici o forma) au fost de proasta calitate. uneori le manca, dar i-am spus sa nu o mai faca. ce aducea acasa strangeam si trimiteam undeva la tara, ca hrana pentru animale. laptele/iaurtul erau mai bune, dar copiii am spus ce faceau cu ele. unii le dadeau cainilor sau pisicilor intalnite in cale. :)

 

mai spun si ca produsele le primeau copiii la sfarsitul orelor, deci distrusul lor se producea in afara scolii.

 

Parerea mea este ca: uite cum o chestie buna se duce in derizoriu renuntandu-se fiindca lumea nu stie ce sa faca cu ea.



#50
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 12:30

Domnia sa, copilul meu, manca si mananca laptele si cornul de la scoala. Cornul este o painica dar si pentru el si pentru mine este o chestie super pe care o apreciem.

 

Cand era in clasele primare aducea laptic si acasa. Se simtea f bine ca aduce si el ceva de-ale gurii. 

 

Odata s-au batut cu ele prin clasa iar doamna invatatoare a facut mare scandal si la ei si la parinti sa isi educe copiii. Interventia invatatoarei mi s-a parut f buna.

 

Absolut, totul depinde de oameni. 

 

Noi suntem Liceu Sportiv ; doamna invatatoare urmareste ca fiecare copil sa manance ceva la pauza de masa ; cine nu are pachet de acasa trebuie sa manance cornul/laptele ; ce ramane, s-a discutat/aprobat la sedinta, ramane in clasa si se duce la clubul sportiv aferent liceului. Au antrenamente zilnic si la sfarsitul antrenamentului isi iau o gustare. 

 

Eu sunt foarte neplacut surprinsa de atitudinea negativa a unora de pe-aici. In loc sa facem ceva constructiv, vezi modelul nostru, hai sa criticam si sa batjocorim. Si vorbesc doar de Romania. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -